CITRUSY

Dnešní datum: 09. 08. 2020  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Asimina

  * CHLADUVZDORNÁ ANONA PAWPAW

  Vydáno dne 08. 12. 2001 (18361 přečtení)

  Asimina triloba (L.) Dunal, skupina Annonaceae, další používané názvy Annona triloba, Pawpaw, Indiana banana Pawpaw je keř, nebo malý strom, zřídka vyšší než 10 m. Kůra tmavě hnědá, hladká, u starších rostlin vrásčitá. Listy velké, dlouhé 10-25 cm a široké 8-13 cm, ve směru ke krátké stopce se zužují. Stromy pěstované na plném slunci mají korunu tvaru jehlanu, pěstované ve stínu mají korunu s horizontálně rozloženénými větvemi se svěšenými listy.

  Třílaločné květy o průměru 8 cm se vyskytují po dvou a více, barva je sametově tmavě hnědá nebo purpurová. Pawpaw kvete brzy na jaře, doba kvetení může být až 6 týdnů. Aby nedošlo k opylení vlastním pylem nedozrává pyl v prašnících ve stejnou dobu jako blizna. Plody o hmotnosti až 0,45 kg dozrávají v USA v září a říjnu, mají válcovitý tvar o průměru 3-4 cm a délce 8-12 cm. Zralé ovoce voní po banánech, barva je žlutozelená až hnědá. Dužnina je krémové konzistence s chutí jahody a banánu. Plody většiny odrůd obsahují četná semena, která jsou podobná semenům vodního melounu. Ovoce se konzumuje po rozříznutí plodu nejlépe vydlabáváním lžičkou, semena se vyplivují. Uchovatelnost plodů je malá, z důvodu otlačení špatně snáší dopravu, proto se s ním těžko můžeme setkat v obchodech. Pawpaw se vyskytuje v plané formě, současně však existuje i mnoho vyšlechtěných kultivarů. Pawpaw přináší největší jedlé ovoce z planých rostlin USA. Asimina je starý indiánský název pro rostlinu, triloba se vztahuje k jejím trojlaločným květům. Pawpaw je řazena mezi rostliny budoucnosti.

  Pawpaw má původ v zalesněných temperátních humidních oblastech východu Spojených států. Indiáni ji rozšířili na západ, až do Kansasu, jižně do Texasu a severně k Velkým jezerům. Protože pro dormanci potřebuje minimálně 400 hodin zimního klidu málokdy ji nalezneme v blízkosti Atlantiku, nebo Zálivu Coastal. Úspěšně ji lze pěstovat v oblasti severovýchodního Pacifiku tam, kde je alespoň 160 bezmrazých dnů a dokonce dole na pobřeží v oblasti San Jose v Kalifornii. Pro pěstování vyžaduje horká léta, mírné zimy a bohatou závlahu především na jaře a na podzim. Nejlepší výsledky dává v polohách chráněných před větry, které ničí její velké listy. Probíhající pokusy ukazují, že úspěšně roste i v oblastech v nichž se vyskytují teploty -9ºC až -26ºC. Většina nových kultivarů byla získána výběrem z původních semenáčů a jejich křížením na středozápadě USA. Rašící semenáče jsou extrémně citlivé na přímé sluneční světlo, které je může i zničit. V přírodě vždy rostou ve stínu ostatních stromů. Půda musí být hluboce zpracovaná, dobře vyhnojená mírně kyselá s pH 5,5 až 7, dobře drenážovaná. V těžké, nebo zamokřené půdě se jí nebude dařit. Nové rostliny lze získat generativně, tj. ze semene, nebo vegetativně roubováním a očkováním.

  Pěstování ze semene je jednoduché, byť zdlouhavé, je však nutné dodržet následující postup. Semena nesmí přeschnout, po třech dnech v pokojové teplotě může dojít k poklesu klíčivosti pod 20%. K přerušení dlouhého období dormance musíme semena vystavit po dobu 70-100 dnů chladné, vlhké stratifikaci. Semena lze stratifikovat v chladničce při teplotě 0-4ºC. Semena by měla být umístěna v uzavřeném plastovém sáčku ve sfágnu (vláknitá rašelina), které udrží vlhkost, potlačuje růst plísní a zabraňuje rozmnožování bakterií. Stratifikaci provádíme v pozdním podzimu, nebo přes zimu. Stratifikovaná semena vyséváme 2,5 cm hluboko do vzdušného substrátu 5,5-7 pH při optimální teplotě 24-29ºC.
  Pro výsev používáme hluboké kontejnery na stromky. Semeno klíčí 2-3 týdny a výhonek se objevuje až po dvou měsících. Výhonek nemá děložní lístky (hypogeální klíčení).

  První dva roky rostou hlavně kořeny, po vytvoření dostatečného kořenového systému začíná rychlý nárůst nadzemní části. Klíčící semenáče a mladé rostliny jsou velice citlivé na přímé sluneční světlo a do stáří dvou let se musí pěstovat ve stínu. Semenáče začínají plodit ve výšce 1,8 m ve stáří 5-8 let. Pro nasazení plodů jsou zapotřebí alespoň dvě rostliny.
  Vegetativní rozmnožování je jednoduché a urychluje dobu nástupu do plodnosti. Běžně se s úspěchem roubuje do rozštěpu, za kůru a třískově očkuje na semenáče stejného druhu. Očkování do T řezu nedává uspokojivé výsledky. Rostlinné, ani dřevité řízky nezakořeňují. Rozmnožování kořenovými odkopky je často neúspěšné. Roubované stromy přinášejí ovoce do tří let. Pro opylení je zapotřebí dvou odlišných odrůd.
  Přesazování rostlin je obtížné. Mají krátké dužnaté kořeny s dlouhým hlavním kořenem a velmi málo vlasových kořenů. Nejlepší doba pro přesazování je jaro ještě před první růstovou periodou, nebo těsně po ní. Při poškození kořenů je nutné obnovit rovnováhu řezem nadzemní části. Ihned po vysazení je zapotřebí důkladně zalít. Pro zlepšení ujmutí a dobrý růst se doporučuje vždy po několika týdnech přihnojit vyrovnaným hnojivem 20N:20P:20K. Do stáří dvou roků je nutné rostliny stínit před přímým slunečním zářením. Doporučuje se umělé opylení. Mladé rostliny se nesmí předčasně přetížit velkým množstvím plodů.

  Při pěstování na ovoce je nutné zakoupit nejméně dvě rozdílné odrůdy roubované Pawpaw v kontejnerech s označením odrůd. V USA existuje mnoho odrůd Pawpaw vyselektovaných výběrem semenáčů a jejich vzájemnýn křížením. Prodejem stratifikovaných semen, semenáčů a roubovaných rostlin se zde zabývá na padesát firem.


  Uvedu pouze několik z mnoha komerčně využívaných odrůd:
  BETTY WIRTH plody dosahují hmotnosti až 450g.
  RESS odrůda s velkými plody.
  BUCMAN, GABLE a JUMBO dozrávají pozdně.
  DAVIS pozdní odrůda odolná vůči chladu.
  MARTIN velmi chladuvzdorná odrůda.
  FAIRCHILD, HOPE´S AUGUST, KETTER a NC1 patří k ranným odrůdám.
  LITTLE ROSIE je dobrý opylovač s malými plody.


  Z materiálů Výzkumného projektu Pawpaw Státní university Kentucky v Frankfort. Autory jsou Snake C. Jones, R. Neal Peterson, Terrih-Angelah Turner, Kirk W. Pomper a Desmond R. Layne.

  Přeložil a volně zpracoval Ing. Jaroslav Veselý


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 93 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.