Ti zájemci, které zaujalo pěstování tropických a subtropických rostlin v bytových podmínkách a chtějí plody, doporučujeme ananas, banánovník, kávovník, psidium, jedlou mučenku ...
Pokud se někdo zeptá která z těchto rostlin je nejvhodnější, doporučíme bez váhání ananas a to z několika důvodů :
¨ Netrpí žádnými škůdci, nemusíme používat žádnou chemickou ochranu, která je v bytě vždy problematická.
¨ Uměle se dá přivést ke kvetení, což se provádí na plantážích, aby se dala sklidit cela úroda najednou.
¨ Rostlina doře snáší kratší období bez zálivky.
¨ Ananas má v bytě ze všech těchto doporučených rostlin nejmenší nároky na prostor. Je to mnoholetá tropická bylina z čeledi bromeliaceae pocházející z Brazílie. Pěstujeme jej v lehké, výživné, kyselé půdě s pH 5,5. Květináč nedáváme nikdy moc veliký, nemá příliš vyvinuté kořeny, dospělé rostlině stačí kořenáč 20 - 30 cm.. Přihnojujeme jen v průběhu vegetace ( březen- říjen ) tekutými hnojivy ( OBM, VEGAFLOR, FLORAN ). Zálivku upravujeme dle teploty, pokud je teplota pod 20°C zaléváme velmi omezeně, rostlina snáší nejmenší teplotu 10°C, krátkodobě i méně. V době kdy jsou teploty nejvyšší, zaléváme nejen ke kořenům ale i do středu listové růžice. Pokud teplota poklesne, nezaléváme, protože by došlo k její vyhnití.
¨ Ananasu se nejlépe daří na jižním okně, můžeme jej však pěstovat i na východním nebo západním okně. Plodnost se však dostaví o něco později. Rostlinu můžeme přivést uměle do plodnosti při výšce a šířce 70cm keře a asi 20 listech v dobrých podmínkách ve stáří 2 - 3 let. Ke kvetení se dá donutit i menší rostlina, ale platí, že čím větší rostlina, tím větší plod.
¨ Ke kvetení rostlinu donutíme v jarních měsících, aby se plodenství vyvíjelo v době, kdy je nejvíce světla a tepla. Starší rostlina zakvete i sama. Pokud je chceme pomoci opatříme si acetylénovou vodu, rozpuštěním 80 g karbidu vápníku v 10 l vody. Můžeme také použít acetylén ze svařovací láhve, nechat jej probublávat vodou v silonovém sáčku a ten pak uzavřít. Několikrát jím zatřeseme, aby se acetylén dostal do vody. Tento způsob je méně účinný. Acetylénovou vodu nalijeme do listové růžice v množství asi 0,1 1itrů.
¨ Kvetení nastane za 4 - 6 týdnů. Kvetení můžeme také ovlivnit přisušením v zimních měsících. Ananas kvete drobnými fialovými květy, které se otvírají postupně a není třeba je opylovat. Kvetení trvá asi 20 dnů a plodenství dozrává v podzimních a zimních měsících.
¨ Chuť plodu nelze srovnávat s kupovaným ananasem, který se sklízí ještě zelený. Zralost plodu poznáme podle vybarvení, ale také podle charakteristické vůně. V bytě lze vypěstovat plod až 1 kg. Během kvetená začíná ananas vyhánět odnože, kterými se množí. ( semena tvoří jen vzácně ).
¨ Když je podnož velká 10 cm odlomíme ji od mateční rostliny a necháme jí na suchém a teplém místě zaschnout. Zasadíme jí do rašeliny s perlitem nebo hrubozrným pískem. Zaléváme opatrně, aby nám nezačala zahnívat. Květináč postavíme na světlé a teplé místo. Odnož můžeme občas porosit nebo zakrýt igelitovým sáčkem do kterého uděláme otvor na větrání. Provedeme tak, že květináč postavíme na radiátor nebo nahříváme zespodu 15 W žárovkou. Toto přihřívání se osvědčilo i u starších rostlin, kterépak lépe rostou a plodí. Teplota nesmí přesáhnout 30°C, proto je vhodné přímo do půdy umístit teploměr. Je vhodné vložit nějaký izolační materiál mezi radiátor a květináč a teplotu tak upravit. Zakořenit můžeme nejenom odnože ale i vrcholovou růžici plodu. Někteří lidé se snaží zakořenit vrcholovou růžici zakoupeného plodu. Někdy jsou zklamání, že se jim to nepodaří. Růžice začne po odlomení z plodu rychle osychat, což je zřejmě způsobeno dlouhodobým skladováním plodů při nízké teplotě . Při zakořeňování vlastních růžic k tomu nedochází.
¨ Rostliny ananasu se občas objeví i v květinářství, většinou se jedná o ozdobnou formu - variegatus se žlutočerveným okrajem listů. Tento druh také plodí, ale plody jsou mnohem menší. Tento druh potřebuje teplotu minimálně 15°C.