Kiwi je z rodu actinidia z čeledi a z čeledi actinidiaceae, která má 40 druhů. Vyskytuje se od chladné Sibiře až do tropického pásma jihovýchidní a jižní Asie.
Kiwi jsou mohutné, vzrůstné, dlouhověké pravotočivé liány, které v místech svého výskytů rostou na slunných a polostinných místech vlhkých lesů, kde šplhají do korun stromů.
Kiwi potřebuje v zimě vegetační klid s teplotou kolem 0°C a proto se nedá pěstovat v bytě.
Pěstujeme jej ve výživné půdě s pH 5 - 6, ve složení kompost nebo starší hnůj, zahradní zemina s příměsí rašeliny a hrabanky. Vhodné je přidat agroperlit, který udržuje vlhkost.
Většina Kiwi je dvojdomých, tzn. Musíme pěstovat jednu samčí a jednu samičí rostlinu, raději pěstujeme více rostlin. Někdy se stává, že samčí rostlina zakvete dříve než samičí. Není vhodné pěstovat jednu samčí rostlinu a více samičích, protože se může stát, že samičí rostlina zakvete spíše nebo později než samec a nedojde k opýlení.Může se také stát, že samec zmrzne a budeme několik let bez úrody, než samec doroste.
Nejlépe je opatřit si již hotové roubované rostliny s označením pohlaví. Další možnosti je získat samosprašnou odrůdu, které se u nás pěstují npř. "JENY".
Kiwi je nejlépe pěstovat 2 - 3 roky v květináči s přenášením na zimu po opadání listů do sklepa nebo jiné chladné místnosti, kde není v zimě více než 10°C. V prvních létech není moc odolné na nízké teploty, ale postupně získávají na mrazuvzdornosti a snesou až -15°C.
Při výsadbě volíme slunné nebo polostinné stanoviště. Rostliny koření mělce, takže stačí jámy 50 X 50 cm. Stejně hluboké. Vysazujeme 3 - 4 m od sebe, musíme zajistit nějakou oporu, po které se mohou ovíjet, např konstrukci s dráty jako u vinné révy, na pergole nebo dřevěné konstrukci u zdi domu. Mladé rostlinky zavlažujeme, hlavně po výsadbě. K udržování vlhkostí půdy používáme mulčování, aby se zabránilo předčasnému vysušení půdy.
Roční přírůstky jsou 2 - 5 m a více. Rostliny ořezáváme podobně jako vinnou révu, nesmíme ořezávat na jaře, ale na podzim jinak silně roní mízu.
Největším úskalím při pěstování bývá to, že rostliny nastupují do vegetace o 2 - 3 týdny dříve než vinná réva. Rostliny jsou ohrožovány pozdními jarními mrazíky, které poškodí narašené výhony a květy. Rostlina toto překoná znovu obrazí, ale tento rok již nekvete. Rostliny na zimu obalíme, nejen kvůli mrazům, ale také k oddálení časného nástupu do vegetace.Používáme npř. pytlovinu, chvojí, papír ... nikdy ne igelit, aby rostliny nezplesnivěly.
Je rovněž možné pěstování drobnoplodých kiwi. U nás se nejvíce pěstují :
¨ actinidia kolomikta - je málo vzrůstná, vysazujeme na vzdálenost 1,5 až 2 m, plody jsou válcovité do 6 g a mají nejvyšší obsah vitamínu C ze všech actinidií. Rostlina snáší nejnižší teploty v zimě až - 30°C. Kvete v květnu a je ohrožováná pozdními jarními mrazíky.
¨ Actinidia arguta - je silně vzrůstná, vysazujeme na vzdálenost 3 - 4 m, plody tvarem a velikostí připomínají angrešt, nejsou porostlé chlupy, zrají v září. Plody se dají jíst celé, jsou výborné chuti a hodí se i na zavařování. Rostlina snáší nejnižší teploty v zimě až - 30°C. Její největší předností je, že kvete až v červnu, takže není ohrožena jarními mrazíky.
Výborně se hodí na různé pergoly a besídky, které rychle poroste.Rostlina se neupravuje
řezem, jen starší rostliny se občas zmladí. Nároky na půdu má stejné jako actinidie
chinensis. U tohoto druhu jsou vypěstovány jednodomé klony, takže stačí pěstovat na
zahradě jen jednu rostlinu. Škůdci se při pěstování na zahradě nevyskytují.