CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Citrusářův rok

  * PODNOŽE PRO CITRUSY

  Vydáno dne 09. 06. 2003 (18208 přečtení)

  Dříve se citrusy pěstovaly ze semenáčů. Dlouhé juvenilní stadium (stadium růstu bez tvorby plodů), které trvá 10 - 15 let a nedostatečný přenos charakteristických vlastností vedlo k tomu, že se citrusy začaly množit vegetativně - řízkováním a hřížením.Takto množené potomstvo plně přebírá vlastnosti matečné rostliny a plodit začíná často již druhým až třetím rokem. Má však slabší kořenový systém, kratší životnost a horší přizpůsobivost.  Výše uvedené nedostatky a potřeba dalšího ovlivnění kvalitativních vlastností pěstovaných citrusů, jejich přizpůsobení klimatickým a půdním podmínkám, zvýšení odolnosti vůči chorobám vedly ke kombinaci generativního a vegetativního množení citrusů. Na vybranou podnož vypěstovanou ze semene se naroubuje nebo naočkuje požadovaný kultivar z již plodícího stromu. Výsledná kombinace má vlastnosti jak podnože, tak roubu.

  Podnož může ovlivnit:
  dobu zrání, kvalitu,velikost plodů a jejich výnos
  velikost stromů, jejich vzrůstnost a životnost
  přizpůsobivost k různým typům půdy a chemickým látkám v ní obsažených
  odolnost vůči chorobám a škůdcům
  odolnost k nepříznivým klimatickým podmínkám

  Podnoží pro citrusy existuje velké množství. V podstatě každý druh, každý kultivar lze použít jako podnož. Ne všechny jsou však pro tento účel vhodné. Některé vznikly přirozenou cestou, jiné byly vyšlechtěny uměle vzájemným křížením. Každá podnož přináší kromě pozitivních vlastností i svá negativa. Vždy se tedy jedná o kompromis. Dokonalá podnož, která by splňovala veškeré požadavky na ni kladené, neexistuje. V současné době se v citrusářsky významných oblastech používají jako podnože následující odrůdy citrusů:

  bigarádie (Citrus aurantium)

  kleopatra (Citrus reshni)

  rangpur (Citrus limonia)

  džambiri (Citrus jambhiri)

  trifoliáta (Poncirus trifoliata)

  citrumelo (Poncirus trifoliata x Citrus paradisi)

  citranž (Poncirus trifoliata x Citrus sinensis)

  (Citrus macrophylla)

  (Citrus volkameriana)

  BIGARÁDIE, dříve jedna z nejpoužívanějších podnoží. Vzrůstná a nenáročná na půdu - daří se jí i ve vápenatých a zamokřených lokalitách. Velice příznivě ovlivňuje kvalitu plodů a jejich velikost. Dobře srůstá s ostatními citrusy. Vhodná spíš pro kyseloplodé odrůdy. Její obliba klesá díky značné citlivosti na exocortis (virové onemocnění, které se u nás zatím nevyskytuje).

  KLEOPATRA, zatím asi nejrozšířenější podnož pro mandarinky. Málo vzrůstná s dlouhou životností. Je velice tolerantní k zasoleným půdám a půdám s vyšším obsahem vápníku, odolnější vůči nízkým teplotám než bigarádie. Nástup do plodnosti je pozdnější, plody jsou menší velikosti, ale výborné jakosti. Také odolnost vůči chorobám je velice dobrá.

  RANGPUR, doporučuje se převážně pro pomerančovník. Méně vzrůstná, kratší životnost. Naroubované odrůdy brzy plodí, jejich velikost i jakost je dobrá, plody jsou menší velikosti. Odolnost vůči hlavním chorobám citrusů je nižší.

  DŽAMBIRI (Rough lemon), velice vzrůstná podnož. Plodnost bývá vysoká, plody jsou průměrné velikosti, ale horší jakosti. Používá se většinou pro kyseloplodé citrusy. Odolnost vůči chorobám citrusů je dobrá, s výjimkou kořenové hniloby a háďátek.

  TRIFOLIÁTA, výborná podnož pro chladné zimování. Vysoce odolná nízkým teplotám. Kultivary pěstované na trifoliátě slabě rostou, brzy a vydatně plodí kvalitní plody menší velikosti. Odolnost vůči chorobám je dobrá. Větší citlivost vykazuje pouze na exocortis. Daří se jí ve vlhkých půdách s kyselou reakcí. Je velice citlivá na vápník. Používá se především pro mandarinky unšiu v oblastech s chladnější zimou. Nejznámější odrůdy jsou Rubidoux, Rich a Flying dragon, která je nejméně vzrůstná.

  CITRUMELO, jde o křížence trifoliáty a grapefruitu. Svými vlastnostmi se blíží ideální podnoži. Je přizpůsobivá převážné většině typů půdy, vyžaduje dobrou drenáž.. Je velice vzrůstná, plodnost naprůměrná, pozdnější. Plody jsou velké a dobré jakosti. Odolnost vůči chorobám citrusů je velice dobrá. Nejčastěji se používá pro grapefruity a pomeranče. Nejpoužívanější kultivar je Swingle.

  CITRANŽ, kříženec trifoliáty a pomeranče. Také velice perspektivní podnož. Méně vzrůstná než citrumelo. Vyniká vysokou a brzkou plodností, plody jsou však poněkud menší velikosti. Stejně jako citrumela i citranže jsou velice odolné vůči nízkým teplotám a většině houbových a virových chorob. Používá se převážně pro pomerančovníky a mandarinky. Kultivary Carrizo, Troyer, Benton, C32, C35.

  CITRUS MACROPHYLLA, jedna z nejlepších podnoží pro citroník. Má zakrslý vzrůst. Odolnost vůči chorobám je dobrá, kromě tristezy. Plody pěstované na této podnoži jsou velké avšak horší jakosti. Nedoporučuje se pro sladkoplodé citrusy.

  CITRUS VOLKAMERIANA, velice vzrůstná, vitální. Podporuje plodnost. Plody jsou velké, horší jakosti. Vhodná převážně pro kyseloplodé citrusy.Odolnost vůči nízkým teplotám je horší. Z chorob je nejcitlivější na fytoftoru (háďátka) a woody gall.

  Z hlediska hlavních pěstovaných odrůd se dá použití odnoží rozdělit na podnože pro citroníky a ostatní kyseloplodé citrusy, podnože pro grapefruity, podnože pro pomerančovníky a podnože pro mandarinky (klementiny, satsumy).

  Pro citroník se jeví jako nejvhodnější bigarádie, džambiri, citranž Troyer, Citrus macrophylla a Citrus volkameriana.

  Pro grapefruit se používají převážně citrumelo, citranže, ale i bigarádie, džambiri a rangpur

  Pro pomerančovník se doporučují citranž Troyer, citranž Carrizo, citrumelo, kleopatra, částečně džambiri a bigarádie.

  Pro mandarinky typu klementina je nejvhodnější kleopatra a citranže. Pro satsumy trifoliáta.

  .

  Na obrázku třítýdenní semenáč citranže Carrizo

  TABULKA ODOLNOSTÍ K HLAVNÍM CHOROBÁM

  Podnož/onemocnění

  Tristeza

  Exocortis

  Fytoftora

  Háďátka

  bigarádie

  5

  4

  2

  5

  kleopatra

  1

  2

  2

  4

  rangpur

  1

  5

  4

  4

  džambiri

  2

  1

  4

  5

  trifoliáta

  1

  5

  2

  3

  citrumelo

  1

  2

  1

  2

  citranž

  1

  2

  2

  4

  Citrus macrophylla

  5

  1

  1

  4

  Citrus volkameriana

  1

  2

  4

  4

  pozn. Hodnocení 1 znamená nejodolnější, 5 nejcitlivější.


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Dušan Fridrich | Počet komentářů: 334 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.