DISKUZNÍ FORUM
Vstupte do diskusního fora
|
MUČENKY JEDLÉ
Vydáno dne 30. 07. 2004 (16882 přečtení)
Pod tíhou dotazů nyní zařazuji zmínku o ovocných mučenkách. Mezi ovocné se řadí jak místně pěstované druhy, tak druhy, které můžeme najít i v naší obchodní síti.
Klasická P. edulis - mučenka jedlá s fialovými plody, které se hodí na přímý konzum - buď jako doplněk čerstvých ovocných salátů, samotná dužnina mírně přislazená a doplněná třeba šlehačkou, případně po odstranění semen i základ pro mléčný koktejl. Žlutoplodá forma této mučenky - lat. Passiflora edulis f. Flavicarpa plodí kyselé plody, které se zpracovávají právě na základy šťáv a přídavky do jogurtů /většinou meruňkových a broskvových/, tuto mučenku zakoupíme spíše na cestách do teplých krajin než u nás.
Dále se u nás bez problémů pěstuje Passiflora foetida - smrdutá mučenka, jejíž všechny části páchnou až na plod. U této mučenky se rozeznává několik variet podle tvarů listů a dalších znaků.
Passiflora incarnata - mučenka barvy masa je hojně doporučovaná jako mrazuodolná, ovšem letošní ne příliš mrazivou zimu mi ve skleníku sice přečkala, ale příliš ochotně neraší. A to jsem ji vysadila až jako dvouletý semenáč aby měla větší šanci přežít zimu.Její plody jsou přirovnávány k plodům jedlé mučenky.
Bez problémů u nás těž plodí Passiflora capsularis, Passiflora rubra, Passiflora suberosa - což jsou mučenky, které mají malé, první dvě podlouhle žebernaté plody, suberosa malé tmavé modré kulaté plody, které jsou spíše na ochutnání než nějaké velké pojídání.Stejně tak i plody Passiflory morifolie /dříve P. warmingii/.Tyto druhy běžně opyluje hmyz, plody tvoří bez problémů.
Také Passiflora caerulea - modrá mučenka, může přinést plody, podlouhlé nebo kulovité, žlutooranžové a sladké, arilus je červený.Je však třeba mít dvě nepříbuzné rostliny a opylovat květy ručně.
Hojně se též u nás nabízejí semena druhu Passiflora herbertiana, který pochází z Austrálie, má zajímavé žluté květy a plody konzumovali už původní australští obyvatelé.
Příloha - květ P. x decaisneany, která mi vykvetla po 4 letech od zakoupení. Rostlina byla podruhé na sezónu ve studeném skleníku a kvetla 16.10. 2003. Druhý den jsem rostlinu vyzvedávala pro uložení v domě, hrozily už mrazy.
Tento článek má II díly !
Celý článek |
Autor: Dagmar Horáková |
Počet komentářů: 95 |
Přidat komentář |

|
REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky

Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D
INFORMACE
CITRUSY.CZ Vydavatel:Richter group Copyright: Richter 2001
Kontakt:Pomocí diskusního fora
|