CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Diskuse o problemech

  * JAK NAKUPOVAT ROSTLINY

  Vydáno dne 25. 12. 2005 (11144 přečtení)

  Dnes mi přišel krásný članek od Ivy Hažmukové jak nakupovat rostliny. Tento článek jsem rozdělil na čtyři části: Nákup v hypermarketu, Nákup v zahradnictví a nebo zásilkovou službou, Nákup na výstavě a burzách, Na co si dávat pozor při nákupu

  Velké hypermarkety (OBI, Hornbach, Bauhaus) nabízejí také citrusy. Nakupovala jsem v Brně ve všech třech těchto obchodních centrech a získala následující zkušenosti:
  Citrusy bývají prodávány v květináčích buď s nasazenými (popř. zralými) plody nebo kvetoucí. Jsou jak řízkované, tak roubované, ale u roubovanců jsem se ještě nesetkala s podnoží ze semenáče. Když si prohlédnete pořádně podnož, zjistíte, že je řízkovaná ze silného výhonu. Nejčastěji jsou prodávány kalamondiny (C.madurensis), kumkvaty Fukusha (Fortunella obovata) a meyery. Rostliny jsou v květináčích od průměru 12cm a bez udání typu podnože. Moje podnož s Fukusha kumkvatem mi vyhodila květní výhon a tak jsem podle dopěstovaného plodu zjistila, že podnoží je citroník.
  V obchodech mívají ke konci akcí (popř. po jejich skončení) slevy, kdy za značně nižší ceny doprodávají rostliny, které by jim jinak pravděpodobně brzy uhynuly. Podmínky v měsících, kdy nemohou umístit citrusy na venkovních expozicích, a nebo u malých rostlin, které by mohly být lehce zcizeny, nejsou uvnitř nákupních hal pro citrusy dobré - příliš tepla, nedostačující osvětlení ze stropu a mnohdy i úplné zastínění na vícepatrových vozících. Při nákupu citrusů za takových podmínek je jejich brzký úhyn velmi pravděpodobný. Jedině musíte mít štěstí a kupovat hned po dodání rostlin do obchodu. Pokud ovšem nakupujete z doprodeje na jaře, na venkovním stanovišti nebo alespoň z umístění se řádným osvětlením, bývá to opravdu dobrý "kup". Já takhle získala "za pusu" rostlinu z OBI, řízkovaný citroník nebo jeho kříženec nejspíš s cedrátem s nasazenými plůdky. Nechala jsem dva, postavila ho nejprve do skleníku (byl květen a právě dost chladno) a po dvou týdnech na terasu. Z dalšího kvetení jsem nechala ještě jeden plod. Přes léto hezky narůstala koruna, kvetl ještě 2x, ale nasadit další plody jsem mu už nedovolila. V půli XII. je v domě na okně, plody utěšeně narůstají, spadly jen nejstarší listy u kmene keříku.
  Letos v květnu (2005) jsem v Hornbachu narazila na nádherné mandariny Klementiny - odrůda Clemenules 22, dovezené přímo ze školky ve Španělsku. Rostliny byly v kulatých kontejnerech s průměrem 25cm na podnoži semenáč Carizzo (citranž), s hustou vzrostlou korunou (průměr přes půl metru) s květy a malými plůdky. Substrát byl mulčován borovou kůrou, na kmeni byl identifikační štítek (žlutý proužek papíru) s názvem odrůdy, podnoží a původem. Rostliny byly na venkovní expozici. Cena byla na naše poměry vysoká (835,- Kč), ale po přepočtu na Euro odpovídající. Rostlina byla označena jako "hrnková kultura". Neodolala jsem a koupila si tu nejméně nakvetlou (přesto měla ke stovce poupat), ale s nejlepší korunou. Doma jsem ji zkusmo povytáhla z kontejneru- bal byl dobře prokořeněný, kořeny byly nepoškozené, natvarované dle nádoby - z toho bylo zřejmé, že se jednalo opravdu o rostlinu pěstovanou v kontejneru. Mimochodem - z kořenů jsem vytáhla dost vypasenou žížalu. Přesadila jsem do většího kontejneru (?30cm) a po létě na zahradě jsem dopěstovala první dva plody (více jsem nechtěla na 1. plodnost nechávat) již na počátku listopadu. Přes zimu je ve skleníku, ale vzhledem k použité podnoži by mohla být i doma.

  Autor článku:Iva Hažmuková


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 176 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.