CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Diskuse o problemech

  * NÁKUP ROSTLIN NA VÝSTAVĚ

  Vydáno dne 03. 01. 2006 (8738 přečtení)

  Pokud kupuji rostlinu od pěstitele na výstavě nebo na burze, mnoho možností výběru nemám - rostlinu buď mohu koupit nebo koupi oželet. Nabízené rostliny jsou většinou malé roubovance s několika listy nejvýše rok po naroubování, koncem října a v listopadu bývají nabízeny jarní roubovance z téhož roku. U rostlin do 100,- Kč s jedním výhonem je kořenový systém vymezen velikostí kelímku od jogurtu, jako podnož bývá nejčastěji použita trifoliáta a rostlina je ze skleníku.

  Pokud si ji koupí naprostý začátečník do paneláku a chce ji pěstovat jako "jinou pokojovou kytku", je skoro bez šance. Navíc se musí počítat i s objevením se škůdců brzy po umístění v teple (nejčastěji puklice popř. svilušky). Já podobné rostliny dávám do zimní zahrady, pokud to jde dál od ostatních, než zjistím, že jsem si s nimi nedonesla škůdce, jehož ještě sama nemnožím...
  Pěstitelé, množící ve větším, nabízejí rostliny už většinou na citranžích, na nichž rouby rychle rostou, popř. do bytu na citrumelech. Tyto rostliny bývají se zapěstovanou korunkou a v kontejnerech, pokud jsou již s nějakým tím plodem tak v květináčích. Cena je už ovšem vyšší.
  Se dvěma takovými rostlinami jsem měla bohužel špatnou zkušenost. Koupila jsem dvě mandariny Klementiny u nás dosud málo rozšířených odrůd - Rubino a Spinoso. Byly roubované na citrumelech, ve vyšších kulatých kontejnerech s horním průměrem cca 12cm, vidlicová korunka, asi po 10 listech na rostlině. Zemina mi připadala nějak těžká a jakoby mastná. Byl konec listopadu, substrát evidentně nebyl prokořeněný, tak již jsem nechtěla přesazovat a jen jsem dala rostliny na dlažbu v zimní zahradě. Očividně scházely, tak v pokusu o jejich záchranu jsem je přemístila do skleníku (XII.2004). Obě uhynuly - Spinoso i s podnoží, z Rubina jen roubovaná část. Úhyn byl zřejmý dříve, než při záseku termostatu byly mrazy ve skleníku. Na jaře, při likvidaci rostlin, jsem obě vysypala z kontejneru a nestačila se divit: obě podnože byly obaleny textilií, připomínající jepas, přežívající podnož měla jakýs-takýs kořen, mírně zarostlý do hadry, uhynulá byla zcela bez kořenů! Kontejnery byly bez drenáže s takřka ucpanými výtokovými otvory, zemina, byť s velkým podílem rašeliny, byla jakoby mírně prolitá olejem - tak byla mastná. Ze dvou těžce sháněných rostlin mi tak zůstala jen ta jedna podnož... Kromě obou klementin jsem koupila ještě i třetí rostlinu - pomerančovník Navelina. Ten zůstal přes zimu doma (také v zimní zahradě na dlažbě), také se "šklíbil", ale vydržel. Když jsem přesazovala, byl substrát i hadra kolem kořenů jako u klementin, ale těch kořenů bylo přece jen aspoň několik, byť krátkých a částečně prorostlých přes textilii, že se zachránil. Ale vzpamatovává se jen velmi pomalu.
  Autor článku:Iva Hažmuková


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 149 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.