CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Citrusářův rok

  * ZASAĎTE SI SEMÍNKO

  Vydáno dne 14. 03. 2006 (16008 přečtení)

  Na našem fóru byl otevřen topic na téma jak zasadit semínko a vypěstovat si semenáček. Jelikož jeden z našich členů (Marek Svítek) krásně odpověděl nedalo mi to a udělal jsem z toho článek pro nováčky

  Po vyjmutí z plodu semena pečlivě očistíme od zbytků dužniny. Semena vyséváme co nejdříve, čerstvá klíčí vždy nejlépe. K výsevům postačuje obyčejný truhlík nebo květináč. Všechny nádoby je nutné před výsevem dobře vymýt, protože čistota je základním kamenem úspěšného výsevu. Vůbec nejlepší jsou pro výsev citrusů miniskleníky, které lze běžně zakoupit v obchodech se zahrádkářskými potřebami. Zvýšení vzdušné vlhkosti u větších nádob dosáhneme, přikryjeme-li květník plastikovým sáčkem nebo průhlednou plastikovou lahví s několika větracími otvory.
  Pro výsev semen se doporučuje celá řada substrátů. V naprosté většině postačí směs kvalitního zahradního substrátu s perlitem v poměru 2 : 1. Směs můžeme vylehčit také pískem, vermikulitem nebo pemzovým štěrkem. Můžeme použít i lisované rašelinové tablety. Pro výsev semen doporučuji používat sterilní substrát. Perlit se sterilní prodává, zeminu můžeme propařit v hrnci nebo prohřát v mikrovlnné troubě. Nikdy nezapomínejte nasypat na dno výsevní nádoby drenážní vrstvu.

  I při použití sterilního substrátu se osvědčuje semena před výsevem ošetřit roztokem fungicidu. Hrozbou pro všechny vzešlé semenáčky je totiž napadení houbovými chorobami. Použití sterilního substrátu a fungicidů je nejlepší prevencí. Určitou možnost skýtají i prostředky biologické ochrany, zpravidla speciální druhy hub, které napadají vlákna plísní. Bohužel po vstupu naší země do Evropské unie nejsou tyto přípravky v současnosti na trhu dostupné.

  Semena vyséváme do mírně vlhkého výsevního substrátu a zasypeme vrstvou substrátu do výšky přibližně 1 cm a mírně stlačíme. Poté dobře zalijeme spodem a substrát udržujeme stále mírně vlhký. Citrusy dobře klíčí při teplotách 20 - 25 °C. Pokud umístíme výsev na okno, pozor na přímé sluneční světlo. Teplota nad 40 °C je pro výsevy a zejména vyklíčené semenáčky kritická! Zejména v minisklenících stojících na okně dojde rychle k přehřátí, pokud na dopadá přímé sluneční záření.

  Semena se nejlépe vysévají časně na jaře. Přesto je však lze vysévat v kteroukoliv roční dobu. Semenáčky jsou však velmi citlivé na nedostatek světla, a proto doporučuji výsevům v době nízké světelné intenzity přisvětlovat. Výsevy vyžadují osvětlená místa a ochranu před přímým sluncem z důvodu možného přehřátí výsevního prostoru. Dostatek světla je důležitou podmínkou především pro další růst vyklíčených semenáčků. Nedostatkem světla se semenáčky "vytahují", jsou slabé a náchylné k napadení chorobami i škůdci.
  Jakmile semenáčky mají tři až pět pravých lístků, musíme je rozsadit. Umožníme jim tak rychlejší a lepší růst, snížíme i riziko napadení houbovými chorobami. To platí samozřejmě jen v případě, že jsme vyseli větší počet semen do jedné nádoby. Ihned po přesazení udržujeme vyšší vzdušnou vlhkost pro lepší aklimatizaci malých semenáčků. Jakmile jsou rostlinky větší, otužují se mírným větráním.

  DISKUZE NA TOTO TÉMA


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 127 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.