CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Ananas

  * SÁZENÍ ANANASU - II část

  Vydáno dne 10. 04. 2006 (50016 přečtení)

  V prvním článku Vám Ivan vysvětlil jak si připravit růžici ananasu na zasazení. Ve druhé části popisuje jak ananas zasadit a pochlubí se i svojí sklizní

  Uplynul cca týden, mám "zaschlou" růžici, možná až příliš zaschlou. Je čas vysazovat, jdeme na to. Nejprve tedy stav růžice po týdnu:

  Zaschlá růžice ananasu připravená na zasazení Zaschlá růžice ananasu připravená na zasazení Zaschlá růžice ananasu připravená na zasazení

  Na poslední fotce si můžete všimnout, že kořínky na spodku růžice jsou po obvodu velmi zřetelné. Omlouvám se za kvalitu focení, ale mám starší digitál bez Makro režimu, takže zaostření na drobné detaily není moc fajn, navíc jsem většinou fotky prováděl večer a v noci (nebyl absolutně čas přes den, pořád mne ještě živí práce ...).
  No a teď už jen velmi jednoduchý konec celé akce, tedy zasazení růžice. Měla by jej předcházet příprava půdy (nakypření, případně mírné prohnojení). Nebudu zastírat, že jsem prstem vyrýpl trochu hlíny ve skleníku a zatlačil jsem tam růžici, pokud šla. Tady je nutné uvést, že velmi důležité je růžici "upevnit" v půdě, je to podobné jako s výsadbou řízku, neměla by se delší dobu vůbec ani hnout. Takže po zasazení utlačte okolní půdu, tak aby se rostlina zpevnila.

  Růžice ananasu


  Na první fotce je náš "výsadkář" vlevo. Vpravo od něj je příbuzná růžice ze zajímavého plodu, kde jsem se neudržel asi před měsícem ji vysadit. Na ní už vidíte, že vyráží první lístky ve středu růžice (druhé foto), takže se ujala úspěšně. Díky tomu máme tedy možnost sledovat vývoj rostliny, i kdyby náš pokusný exemplář neustál svoji příležitost!
  No a to je v podstatě celé. Zbývá už jen rozumně (spíše mírně) zalévat, včetně zalévání přímo do růžice, ananas to má celkem rád ve všech fázích stáří rostliny. Rosení neprovádím, ale v suchém bytě by asi bylo velmi žádoucí. V prvních týdnech se toho mnoho nebude dít, pouze se zastaví "vadnutí" rostliny z "sušící komory", zdravé listy jakoby prohlédnou a začnou vypadat jako normální živé listy, listy příliš přisušené naopak definitivně zaschnou. Podle období výsadby a lokality pěstování (byt, skleník) je různě dlouhá doba, kdy vyrazí nové lístky, odhaduji ji na 4 - 12 týdnů. Pokud do té doby nerostou nové listy, tak je něco špatného ve státě dánském. Jsou ale známy případy (zdokumentováno na fóru) kdy se takovýto spáči probudily po delším čase, třeba i tím, že vyženou novou "kořenovou" růžici, pokud ta stará zanikla. V každém případě bych ji nelikvidoval, dokud sama zřetelně nezajde (uhnije, upadne, zplesniví atd.). Jakmile začne růst, je vyhráno, stačí jen mírně zalévat, mírně hnojit a nemírně čekat (3 - 4 roky pro plodnost z vrcholové růžice je běžné minimum, slyšel jsem i o 6 a více letech). Velmi doporučuji podporu kvetení dostatečně velké rostliny (viz fotky na fóru) zálivkou roztokem karbidu vápníku v předjaří, ananas obvykle kvete na jaře a tento roztok mu značně pomáhá se rozhodnout. Pokud se ale podaří dočkat se, je to velmi dobrý zážitek, jak zahradnický, tak i kulinářský, skutečně není vůbec srovnatelná chuť plodu kupovaného (i kvalitního) a plodu přirozeně dozrálého na rostlině.

  Růžice ananasu


  Takže hodně štěstí a někdy dobrou chuť

  Ivan

  AUTOR ČLÁNKU: Ivan D  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 349 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.