CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Citrusářův rok

  * OSTATNÍ ROSTLINY (kumkvaty, sbírkové rostliny)

  Vydáno dne 09. 07. 2006 (12230 přečtení)

  Fortunella

  Citrusům příbuzný rod, který má řadu názvů. Nejpoužívanější je název Kumquat (počeštěný kumkvat), který je běžný i v Indii. Listy jednoduché, zašpičatělé, na lícní straně tmavozelené. Květy bílé, drobné, jednotlivě nebo ve shlucích. Plody oranžové, kulovité nebo vejčité, podle druhu a odrůdy. Oplodí sladké a jedlé, semena malá nebo žádná. Všechny kumkvaty se pro svoji skromnost hodí i do bytu jako okrasné rostliny. Ve Vietnamu jimi zdobí stoly při oslavách lunárního roku. Dají se využít i pro bonsajové pěstování. Zralé plody vydrží velmi dlouho na stromě.
  Z plodů je vynikající marmeláda, užívá se jich do chutných likérů. Kompotují se buď dělené nebo celé i s oplodím. a právě tak se také konzumují v syrovém stavu.
  F. japonica - kulaté plody
  F. crassifolia - oválné plody
  F. obovata - větší plody oválné  Fortunella Margarita hybrid

  Kříženec fortunelly margarity pravděpodobně s mandarinou. Listy cca 2x větší než u fortunelly, oranžové oválné plody doutníkovitého tvaru dlouhé až 10 cm, cca 2 cm průměru. Velmi dekorativní. Jako u fortunelly oplodí sladké a jedlé, o něco silnější semena malá nebo žádná. Zralé plody vydrží velmi dlouho na stromě.


  Calamondin

  Velmi odolný pro pěstování v bytech
  Kříženec fortunella x mandarina, u nás známý pod jménem kalamondin. Původem z Filipín se rozšířil do mnoha zemí i pro svůj dekorativní vzhled. Beztrnná rostlina velmi vhodná pro pěstování v bytech. i jako podnož pro mírný vzrůst, pro příznivé ovlivňování plodnosti naštěpovaného kultivaru, pro chladuvzdornost (-6 °C) i pro odolnost vůči nemocem.
  Keř nebo strom střední velikosti, velmi plodný, koruna hustá, větve tenké bez trnů, listy malé, kožovité, široce oválné. Oplodí oranžové až načervenalé, velmi tenké, hladké, loupatelné, jedlé a sladší než dužnina, která je kyselá, oranžová, šťavnatá. Semena četná, mnohozárodečná. Snadno se rozmnožuje řízkováním a pěstuje se i formou bonsají. Plody u nás 3-4cm, v domovině až 5 cm v průměru, mírně zploštělé, konzumují se syrové, v dobře vyzrálém stavu, nebo se vcelku konzervují, dělají se z nich marmelády, želé, sirupy, likéry, opékají se na oleji. Oplodí se používá ke kořenění konzerv. Existuje i forma Petersi s intenzivním panašováním, světlejší nebo tmavší žlutá. Vyžaduje dostatek vláhy. Někdy se rozšiřuje pod neplatnými názvy C. mitis nebo C. microcarpa.


  C. myrtifolia - Chinotto

  Patří ke skupině bigarádií. Tento druh, pocházející z Číny, známý též pod názvem chinoto (čti činoto) se pěstuje také jako dekorativní rostlina ozdobná nejen listy, ale i malými oranžovými plody 3 až 5 cm v průměru. Větve beztrnné s krátkými nody, takže korunka je hustá. Jde o zakrsle rostoucí odrůdu pěkného vzrůstu s drobnými lístky. Dužnina plodů je kysele nahořklá. Plody se konzumují proslazené, kandované. Pro zákrskový růst se hodí k pěstování v bytovém prostředí, kde se často používá pro tvarování na bonsaje. Dobře srůstá s ostatními podnožemi


  C. limetta RISSO Patriarcha ( Tanaka č. 38)

  Druh značně podobný citroníku, s malými kulovitými plody s výraznou bradavkou a brázdičkou. Původem z tropické Asie, rozšířila se po subtropických oblastech světa i do jižní Evropy. Listy často prohnuté do lodičky, rozemnuté mají bergamotovou vůni, stejně tak i perikarp. Plody, kterým se u nás říká limetky jsou kulovité, mírně zploštělé, oplodí zelené, tenké. Dužnina velmi šťavnatá, kyselá, nazelenalá, aromatičtější než u citronů. Silice limety je složením podobná silici citrónové, má však dvojnásobnou trvanlivost. Limety se používají místo citronů, do salátů a omáček, které získávají exotickou chuť.
  Nakrájené na kolečka zdobí studené mísy, masová jídla nebo nápoje. Z oplodí se získává éterický olej. Plody, které jsou bez semen, se sklízejí po celý rok. Semenáčů se používá jako podnož.

  Santa Barbara

  Rangpur - C. limonia Osbeck. Velmi odolný, vhodný do bytového pěstování. Strom vzpřímený, vzrůstný, mladé výhony fialové. Je odolný vůči přísušku, zasoleným i vápenitým půdám, snáší vysokou hladinu spodní vody. Je velmi úrodný, téměř z každého plodu se vyvine plod. Květy malé, bílé, poupata růžová. Plody o průměru 6 cm, oválné, oranžové. Dužnina kyselá (využitelný jako citron). Plody vydrží velmi dlouho na stromě, přičemž mírně zesládnou.

  Triploide Reale

  Údajně kříženec pomerančovníku, mandariny a kumkvatu. Pochází z Itálie. Plody malé (průměr do 3 cm) kónického tvaru, oplodí žlutooranžové, dužnina kyselá. Zajímavé pouze jako sbírková rarita, praktické využití minimální.

  Prodej v diskusním fóru

  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 155 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.