CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Citrusářův rok

  * GRAPEFRUITY,ŠEDOKY,CEDRÁTY

  Vydáno dne 07. 07. 2006 (10664 přečtení)

  Diamante
  Cedrát neznámého původu je přední odrůdou tohoto druhu v Itálii, odkud se r. 1898 dostal do USA. Strom nevelký, větve s řídkými velkými trny. Květy a mladé výhony purpurové. Dužnina křehká, nedostatečně šťavnatá, kyselá jako citron a obsahuje semena. Plody velké, podlouhlé, vejčité, na bázi prohloubené, na špici mají širokou bradavku. Ve zralosti citrónově žluté. Oplodí velmi silné a masité, hladké, někdy sotva znatelně žebernaté. Má malou dužninu, která se nevyužívá. Oplodí se průmyslově zpracovává a kanduje.
  C. maxima - šedok
  Místní, blíže nespecifikovaná odrůda z jižní Itálie.
  Šedok, pumelo, má téměř určitě původ v Malajsií, v oblasti Východní Indie, odkud se dostal ve 12. století i do Středomořské oblasti. Atraktivní plody svou velikostí. Má tlustou kůru, která v dospělosti často puká pod vnitřním tlakem šťávy. Plody jsou obrovské i přes 200 mm v průměru, kulovité, mírně zploštělé, někdy hruškovité, hladké, zelenavé nebo žluté. Květy většinou v bohatých seskupeních, velké až 7 cm, krémově zbarvené. Dužnina nažloutlá, křehká, 10-14 velkých segmentů. Chuť nasládlá, mírně nahořklá. Semena velká, hranatá, jednozárodečná. Listy velmi velké, až 20 cm, řapíky široce křídlaté, odčlánkované, v mládí plstnaté. C. grandis bohatě kvete i v nádobách, vyžaduje však vyšší teplotu i v zimě spolu s dostatkem světla.


  Marsh seedless
  (Čti marš sídles), grapefruit. Tato odrůda pochází z Kalifornie. Jde o velmi plodný kultivar (125 - 150 plodů na strom) ve volné půdě subtropů.
  Je velmi pozdní, plody středně velké, zploštělé, což je typické pro tuto odrůdu se světle žlutým oplodím, středně silným, tuhým, hladkým. Dužnina žlutohnědá, měkká, 52 % šťávy, dobrá chuť i vůně. Je bezsemenný, i když někdy najdeme v plodu 1-4 semena. V domovině zraje v listopadu, u nás později. Kvete u nás kolem 10. května. V chladnějších oblastech je obsah typických hořčin (naringinu) slabší.
  Jeho pěstování je velmi rozšířeno, i když nedosahuje kvality odrůdy Duncan. Má mnoho klonových šlechtění (Frost, CES, Reed aj.). Vzešla z něj i odrůda Ruby. Mimo to se objevily v letech 1919 až 1921 dvě formy pigmentované, které vznikly jako pupenové mutace, a to Thompson a Redblush.

  Star Ruby
  Odrůda grejpfrutu, kterou vypěstoval R. A. Hensz v Texasu z ozářeného semene odrůdy Hudson` působí jako strom kompaktním dojmem vzhledem k velkému množství větví při charakteristickém malém vzrůstu. Snáší velmi dobře vysoké teploty.
  Plody střední velikosti, oplodí žluté s červenými ploškami, které dostává na začátku podzimu. Oplodí tenčí než u ostatních grapefruitů. Čistě červená barva oplodí pochází z vysokého obsahu likopenu. Má větší obsah rozpustných solí, cukrů a méně kyselin než Red blush. Zralé plody drží dobře na stromech.  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 167 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.