CITRUSY

Dnešní datum: 25. 04. 2024  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
  • Odkazy na stránky
  • Nejčtěnejší články
  • Ankety
  • Přihlášení čtenáře
  • Rozšířené vyhledávání



  • NAŠE TIPY

    PARTNER LINKY


    NÁŠ SPONZOR


    REKLAMA

    STATISTIKA
    TOPlist

    HOSTING a SPRÁVA
    Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

    http://o-chae.com


    Citrusářův rok

    * CITRONÍKY

    Vydáno dne 10. 05. 2006 (26521 přečtení)

    Interdonato
    Odrůda citroníku, který se v Itálii vysazuje hlavně pro jeho odolnost proti mal-seccu. Jeho zrod se datuje kolem r. 1875 na Sicílii. Existují domněnky, že jde o hybrid cedrátu a citroníku. Statný vzpřímený strom zpravidla beztrnný, olistění středně husté. Listy velké, podobné citroníku, tupě zašpičatělé čepele, kraje zkadeřené, krátké řapíky bez křídel. Středně plodný. Využívá se hlavně pro ranost sklizně.
    Plody velké, podlouhlé válcovité, s krkem a bradavkou. Oplodí žluté, hladké, lesklé, pevně přiléhavé. Dužnina zelenavě žlutá, křehká a šťavnatá. Chuť velmi kyselá, lehce nahořklá. Segmentů 8 až 9, semen málo. Sklizeň na počátku zimy. Nejranější italská odrůda.




    C. Meyeri Y. TAN. (Tanaka č. 40)
    Citroníku blízký druh, i u nás velmi oblíbený a rozšířený. Pochází Z Číny odkud jej do USA v roce 1908 přivezl pracovník ministerstva zemědělství F. N. Meyer. Květy bílé, z vnějšku narůžovělé, poměrně velké, vonné. Je remontantní. Plodí po celý rok, nejvíce však v zimním období. Plody jakostní, příjemně kyselé, v plné zralosti nasládlé, dají se pojídat i s kůrou, která je tenká, hladká. Neobyčejně plodný, násadu nutno redukovat. V zimě vyžaduje chladné a světlé umístění, jinak ztrácí listy. U nás zatím netrpí virózami. U Meyerova citroníku dochází k tomu, že plody z třetího kvetení do začátku zimování nedorostou, ale zežloutnou a jsou zralé. Necháme-lije přes zimu na stromku, zjara znovu zezelenají a pokračují v růstu. V periodě zrání opět zežloutnou a v plné zralosti dostane oplodí oranžovou barvu, ztrácí kyseliny a nabývá na sladkosti. V tomto stavu jsou plody pochoutkou v syrovém stavu i s kůrou. Pro slabou kůru, která těžko snáší přepravu, se Meyer nestal rozšířeným exportním ovocem.
    Pro barvu vyzrálých plodů, i pro jejich poměrnou sladkost, se myslelo, že jde o hybrid citroníku s pomerančovníkem (limonanž). Tato domněnka se nezdá oprávněná, jelikož ze semen citroníku Meyer vždy vyrostly rostliny s jednotnou charakteristikou, která nikdy nevykazovala prvky cizího vlivu.
    C. meyeri je odolnější chladu než obyčejný citroník a vzhledem k jeho velké přizpůsobivosti klimatu i prostředí je obzvláště vhodný pro naše podmínky, a hlavně pro pěstování v bytech. Byly vyšlechtěny i bezvirózní klony, jakož i panašované variety s ozdobnými listy, např. varieta Meyer improoved. V ČR je již asi 5 klonů citroníku Meyeri.
    Pokud má málo světla, nebo při přemokření shazuje listy. Bohatě kvete i plodí. V některých státech je jeho pěstování zakázáno, protože je bezsymptomní nosič viróz, zejména tristézy. U nás se zatím toto nebezpečí neobjevilo. Je však třeba opatrnosti při dovozu rostlin ze zahraničí.


    Monachello, též Moscatello
    (Čti monakelo, moskatelo). Italský citroník, který na Sicílii zraje v září - listopadu. Je význačný odolností vůči mal-secu. Některé růstové znaky svádí k domněnce, že jde o hybrid cedrátu a citroníku.
    Strom malého vzrůstu, pomalu rostoucí, koruna kulovitá. Tenké, téměř beztrnné větve, husté olistění. Listy velké, vroubkované, sytěji zelené než u ostatních citroníků. Plody se vyvíjejí uvnitř koruny. Dobře snáší verdelli proces s následnou nižší zimní sklizní.
    Plody středně velké, na koncích zašpičatělé, bradavka malá, nenápadná. Oplodí žluté, tenké, hladké, pevně přiléhavé k dužnině, která je jemná, méně šťavnatá a s menším obsahem kyselin. Plodí po celý rok, hlavně však v zimě a na jaře.

    Sfusato Amalfitano

    Italský citroník. Středně vzrůstná beztrnná odrůda. Produktivita je střední, vyrovnaná. Plody jsou střední až větší velikosti, vynikající kvality. Dozrávání plodů je v období listopad až leden.

    Adamo
    Italský citroník. Středně vzrůstná beztrnná odrůda. Produktivita je střední, vyrovnaná. Plody jsou střední až větší velikosti, vynikající kvality. Dozrávání plodů je v období září až leden.

    Apireno
    Italská odrůda ze skupiny Feminello. Vzrůstný strom, trnitý, vynikající plodnosti. Plody dozrávají od října do března. Velikost plodů je střední až menší. Plody vynikající kvality.

    Zagara bianco
    Italský citroník ze skupiny Feminello. Jedná se o středně vzrůstnou, beztrnnou odrůdu. Odrůda je středně plodná, plody střední až větší o hmotnosti cca 110 g. Plod má typický citronový tvar i barvu, oplodí je středně tenké, dužnina vynikající kvality - současná tržní odrůda Itálie. Zvláštností jsou květy bílé barvy od kterých se odvozuje i název odrůdy. Plody dozrávají od října do prosince.

    Castello
    Italský citroník ze skupiny Feminello. Strom středně vzrůstný, koruna spíše do výšky, bez trnů. Listy typické pro citroníky, tmavozelené s krátkým řapíkem. Velmi produktivní. Plody vejčité, středně velké. Dužnina citrónově žlutá, středně šťavnatá, velmi kyselá, bez semen.

    Cerza
    Italský citroník ze skupiny Feminello.

    Siracusano
    Pochází z Itálie, pravděpodobně vznikl pupenovou mutací z odrůdy Feminello. Strom středně vzrůstný, statný, vzpřímený, má velké listy, mladé výhony zelené a fialovým nádechem. Je vysoce produktivní. Květy bílé s fialovým zabarvením, plody eliptické, středně velké (130 - 160 g), oplodí žluté, jemně zrnité, středně silné. Dužnina žlutá, velmi šťavnatá, velmi kyselá. Dozrává od října.

    Fino
    Citroník neznámého původu ze Španělska. Velmi oblíben ve zpracovatelském průmyslu. Statný strom, dosahující značné velikosti, trnitý, vysoce produktivní. Plody rané, kulovité až oválné, poměrně malá bradavka, střední počet semen. Oplodí světle žluté, hladké, tenké. Vysoký obsah šťávy i kyselin. Sklízí se v zimě.Synonymní označení Messero, Primafiori.


    Lunario
    Italský citroník známý z oblasti Amalfi, blízko Neapole. Pěstuje se i jinde kolem Středozemního moře. I u našich pěstitelů je značně rozšířen a znám pod chybným označením Kvaterson. Dobře se hodí k pěstování metody verdelli (metoda, kdy se rostliny donutí nedostatkem vláhy ke kvetení, většinou v nestandardním období - používá se pro rozložení plodnosti), při níž však má menší plody. Plody středně velké, dlouze eliptické až obvejčité, zpravidla se zřetelným krkem a brázdičkou, obvykle s úzkou zašpičatělou bradavkou. Oplodí hladké a středně silné. Dužnina zelenavě žlutá, nepříliš šťavnatá, slabě kyselá. Strom střední velikosti, výrazně stále plodící (Lunario = měsíční). Vysoce produktivní, velmi remontantní, beztrnný. Listy tmavě zelené. Odrůda velmi vhodná pro pěstování v bytech. Ve sklenících má dlouhé přírůstky.


    Citroník panašovaný
    Okrasná forma citroníku pěstovaná ve středozemí, typ s oranžovou dužninou plodů. Má standardní plody, citrony. Pěstuje se hlavně pro své okrasné panašované listy. Vyžaduje větší světelné podmínky než nepanašované rostliny.



    Prodej těchto citrusů v diskusním fóru


    [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 131 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


    INZERCE

    VÝHODNÝ NÁKUP


    REKLAMA

    REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
    Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
    Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

    INFORMACE
    CITRUSY.CZ
    Vydavatel:Richter group
    Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.