CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Citrusářův rok

  * MEZIDRUHOVÉ HYBRIDY (zejména mandarin)

  Vydáno dne 30. 06. 2006 (9626 přečtení)


  Mineola
  Tanželo je kříženec grapefruitu Duncan x tanžerina Dancy. Do praxe uvedeno v r. 1931 na Floridě. Odrůda se stala oblíbenou pro atraktivní barvu, vynikající chuť a málo semen. Jelikož snáší sušší prostředí, vysazovala se v pouštních oblastech Arizony a Kalifornie.
  Statný a plodný strom s velkými, dlouze zašpičatělými listy. Nesnáší chlad jako Orlando. Potřebuje opylovače, kterými mohou být Dancy, Klementina nebo Kinnow. Nevhodným opylovačem je Orlando.
  Plody velké, zploštělé až vejčité, krk zpravidla výrazný. Semena na průřezu zelenavá. Oplodí tmavě červeně oranžové, středně silné, hladké, jemně zrnité, mírně přiléhavé. Dužnina oranžová, jemná, šťavnatá, aromatická s ostrou chutí. Zraje středně pozdně.  Ortanique
  Tangor, vznikl jako náhodný semenáč na Jamajce v r. 1920. Jeho název je uměle složený z or/angel, tan/gerine/ a un/ique/. Vzhledem k výskytu tanžerin a planých pomerančovníků v okolí, považuje se tato rostlina za tangor. Nynější rostliny jsou pravděpodobně nucelární semenáče rodičovských odrůd.
  Stromy středně vzrůstné a veliké, koruna rozložitá, větve téměř beztrnné, hustě olistěné. Listy středně velké, s úzce lemovaným řapíkem. Plody atraktivní, velké jako pomeranč, až velmi velké (na mandarinu), široce vejčité až zploštělé, mírně zaškrcené. Oplodí tenké, kožovité, pevně přiléhavé, avšak loupatelné, jemně zrnité, sytě žlutooranžové. Dužnina oranžová, šťavnatá, příjemné chuti a vůně, 10 až 12 segmentů, stejný počet mnohozárodečných semen. Velmi pozdní odrůda, plody dobře drží na stromě.

  Mapo
  Kříženec C. paradisi grapefruitu Duncan a c. deliciosa mandarina Avana. Ve volné půdě dosahuje středního vzrůstu. Listy jsou střední až menší velikosti. Plody jsou obvejčitého až hruškovitého tvaru. Plody dosahují průměrné hmotnosti 150 - 200 gramů, ve zralosti jsou oranžově zbarvené. Dužnina velmi šťavnatá, sladká s obsahem kyselin, řadí se mezi mandariny. Oplodí dobře loupatelné, mírně zrnité. Velmi ranná odrůda , která dozrává v říjnu.

  Tacle
  Tangor C. clementina x C. sinensis Tarocco. Dozrávání plodů listopad - prosinec. Pozdní dozrávání (březen)


  BA9
  Tangelo - kříženec grep x mandarina. Nová italská odrůda. Strom beztrnný, listy středně velké. Plody velké 150 až 200 gr., sladké, snadno loupatelné, řadí se mezi mandariny. Dozrávání říjen

  Pursta
  Jedná se o křížence C.myrtifolia a C. limetta. Jde o odrůdu velmi vhodnou pro bytové pěstování a z tohoto důvodu se začíná v západní Evropě používat pro ornamentální účely. Jedná se o poměrně vzrůstnou rostlinu, která se dá dobře tvarovat. Je beztrnná, listy jsou menší a proto se hodí i pro tvarování na menší rostliny. Velmi dobře kvete a plodí. Plody jsou zploštělé, výrazně žluté barvy s výrazným podélným vroubkováním. Velikost plodů je cca. 80 gr. Kůra je středně zrnitá, středně silná a dobře loupatelná. Plody obsahují menší počet segmentů (cca 8), jsou šťavnaté, výrazné, kyselejší chuti.
  Vznikla v Indii a byla přivezena z Anglie do Paříže již v r. 1813.
  Plody jsou podobné mandarinkám, oranžové, 50-60 mm v průměru, někdy hruškovitého tvaru, s nižším obsahem kyselin. Liší se jen vůní éterických olejů. Dužnina má 8-9 segmentů, je jemně zrnitá, šťavnatá. Chuť mdlá, někdy mírně nahořklá. Oplodí dobře loupatelné. Mladé výhony a poupata nafialovělá. Množí se řízky i polyembryonickými semeny. Semenáče často zakvetou již ve 2. nebo 3. roce. Chladuvzdorná odrůda, velmi vhodná i pro bytovou kulturu. Plody zrají v prosinci až únoru

  Cami
  Mnohonásobný hybrid C. clementuna x tangelo Mapo x C. deliciosa. Dozrávání únor.

  Clara
  Tangor C. clementina x C. sinensis Tarocco. Dozrávání plodů únor

  Prodej v diskusním fóru


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 111 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.