CITRUSY

Dnešní datum: 01. 12. 2023  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  Tropické rostilny

  * BABAKO - Carica pentagona

  Vydáno dne 18. 07. 2006 (14854 přečtení)

  Podhůří Kolumbijských a Ekvádorských And je z pohledu botanika jednou z nejzajímavějších oblastí světa, druhově možná nejpestřejší. Na jednom hektaru pralesa v Ekvádoru bylo napočítáno na 400 druhů dřevin. Z této oblasti také pochází mnoho užitkových rostlin, i když valná většina z nich není doposud mnoho známa mimo oblast původu či mimo tropické pásmo. Na indiánských trzích uvidíte třeba narančilu (Solanum quitoense Lam.), mnoho druhů mučenek (Passiflora sp.), mamej (Mammea americana L.), různé anony (Annona sp.), zapotu (Manilkara zapota (L.) Van Royen), či třeba právě babako (Carica pentagona Heilb.).  Babako je rostlina blízce příbuzná a velmi podobná papáje. Jde pravděpodobně o přirozený hybrid mezi druhy Carica pubescens (Lenne, Koch) a Carica stipulata (Badillo). Z nepříliš rozvinutého kořenového systému vyrůstá stonek dosahující 2, maximálně 3 metrů, který se může větvit, ale není to běžné. Velké dlanitě členěné listy rostou v horní třetině stonku a tvoří jakousi korunu, podobně jako je tomu u papájí. Květy vyrůstají v paždí listů a jsou pouze samičí.

  Plod se vyvíjí partenokarpicky - bez opylení. Stonek (či pseudokmen) zdravých rostlin bývá obsypaný plody v různém stádiu vývoje. Bezsemenné plody jsou pětiboké a protáhlé. Dosahují délky až 40 cm a hmotnosti 2 kg. Během dozrávání se objevuje žluté líčko (v tomto stadiu je už možné sklízet) a postupně celý plod žloutne a měkne. Zrání trvá 7 - 10 měsíců podle podmínek prostředí. Oproti fádní chuti plodu papáji má babako mírně nakyslou chuť a příjemnou vůni připomínající směsici jahod, papáje a citronu. Plod se nejčastěji konzumuje čerstvý bez jakýchkoliv úprav. V Ekvádoru se ale z babaka připravují vynikající džusy, sirupy, džemy, zmrzliny, různá želé atd. Významný je obsah vitaminu C. Při teplotě 8-10 oC lze plody skladovat až 2 týdny, ale jejich kvalita se výrazně zhoršuje. Navíc jsou plody velmi citlivé na mechanické poškození, a pak dochází k jejich rychlé zkáze, což je i jedním z důvodů, proč nejsou ve větší míře exportovány do zahraničí. Výhodou babaka oproti papáje je jeho větší odolnost chladu - mi-nimální teplota pro růst je 8 oC.

  Babako se pěstuje až do nadmořské výšky okolo 3000 m, kde je klima podobné subtropům, ovšem bez výskytu mrazů. Po úbočích And je možné jej vidět téměř na každé zahrádce. Na plantážích se pěstuje často smíšeně s rajčenkou (Cyphomandra betacea (Cav.) Sendtn.) či různými zeleninami. Rozmnožuje se pouze vegetativně. Buď stonkovými řízky, které relativně snadno zakořeňují ve směsi kompostu a písku, nebo se roubuje na podnož chamburo (Carica pubescens B.). První květy se objevují prakticky už několik týdnů po výsadbě. Kvůli vysokému nasazení plodů rostliny často vyžadují oporu. Babako je druh citlivý na napadení houbovými a virovými chorobami, proto se obvykle na plantáži nepěstuje déle než 2-3 roky.

  POKECÁME O BABAKU ŽIVĚ


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 144 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.