CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 09:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 20 Lis 2007 19:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
počkám a rád, a zkusím i něco ze semínek. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 22 Led 2008 20:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Zář 2007 15:18
Příspěvky: 17
Bydliště: Sokolov
Jaké máte zkušenosti s pěstováním edulisky ze semínek? Ja si před vánoci koupil plod, nebyl asi moc dozrálý a chuť asi jako čerstvě utržený šťovík. A tak jsem aspoň zasadil semínka do pokojovýho pařeníčku a teď čekám, jak to dopadne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 07:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Pokud máš hodně času a jsi trpělivý, je to super. :wink: Protože některá semena klíčí měsíc, ale taky rok... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 07:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
hottmi napsal:
Jaké máte zkušenosti s pěstováním edulisky ze semínek? Ja si před vánoci koupil plod, nebyl asi moc dozrálý a chuť asi jako čerstvě utržený šťovík. A tak jsem aspoň zasadil semínka do pokojovýho pařeníčku a teď čekám, jak to dopadne.

Řekl bych, že záleží na štěstí. Když se semenáč povede, může zakvést už druhý rok. Dobré zkušenosti jsou u semen z plodů koupených v prodejně Fruit De France. Daří se i edulis flavicarpa ale ta vyžaduje opylení z mučenky, která není klonem té opylované.
Samozřejmě nejlepší je řízkovanec z plodící rostliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 19:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Říj 2007 16:35
Příspěvky: 1
Bydliště: Klášterec nad Ohří
Já mám bohužel i tu zkušenost s koupenými semeny, že z 5 vylezly 2 rostlinky. Nic moc se jim nechtělo růst a jednoho dne padly, jak bez kořínků. No měly je, ale velmi slabé. Kde se stala chyba? Jaká je tedy nejvhodnější zemina?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 24 Led 2008 08:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
jitule napsal:
Já mám bohužel i tu zkušenost s koupenými semeny, že z 5 vylezly 2 rostlinky. Nic moc se jim nechtělo růst a jednoho dne padly, jak bez kořínků. No měly je, ale velmi slabé. Kde se stala chyba? Jaká je tedy nejvhodnější zemina?

Stačí normální substrát pro výsevy z obchodu. Problém byl spíš v kvalitě nebo stáří semen. Já semena máčím 3 dny v teplé vodě a 1 den ve 4% peroxidu vodíku (normální kysličník z lékárny). Někdo doporučuje používat k namáčení pomerančový džus jiní to zavrhují). Dobré rady o podpoře klíčení má Myles Irwine na Passiflora On Line (Viz odkazy na cmkpm.ic.cz). Ideální je spodní teplo např. za ledničkou nebo na Wavkách v místě nad věčným plamínkem.
V Googlu stačí zadat seed germination a vyjede spousta informací.
Přitom namáčení jde o potlačení inhibitoru klíčení, který na semenech lpí a má za účel posunout klíčení do dalšího vegetačního období.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Díky PEDROVI
OdeslatNapsal: 02 Dub 2008 17:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Chci moc poděkovat Pedrovi, tuhle Edulisku mi věnoval a roste jak blbá toto narostlo za týden :D , je to semenáč z roku 2004.


Přílohy:
eduliska.jpg
eduliska.jpg [ 56.24 KB | Zobrazeno 1349 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 04 Dub 2008 21:13 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Neděkuj, rád jsem se jí zbavi a vyhazovat se mi ji nechtělo :D .
Raději si zadej do profilu, že jsi z Vyškova, ať tady nejsem tak sám. :!: :wink:

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 06 Dub 2008 17:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Ať mě klidně vystěhuje z kanceláře, a poděkuju rád.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 08 Čer 2008 10:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2006 09:48
Příspěvky: 22
Tak nevím jestli je chyba ve mně nebo v mučenkách :( Edulisku mám už tři roky a zatím ani jeden rok nevyhodila jediný květ! Vždycky akorát roste, tvoří listy, ale kvítek ani ťuk. Dtto platí pro tu moji druhou, kterou mám tedy "teprve" druhým rokem, ale vloni nic, letos zatím taky nic. Obě jsou na balkoně od května, světla je tam spousta a tepla jakbysmet. Snažím se je moc nepřehnojit, ale i tak prostě nějak nekvetou. Navíc u té edulisky se vždycky když ji dám ven začnou po čase kroutit nové listy a jsou na nich takové drobné žluté tečky. Ale žádné škůdce jsem neobjevil. Pokud by někdo tušil čím to je, budu rád za radu.


Přílohy:
Poznámka: list
DSC_8320.jpg
DSC_8320.jpg [ 223.1 KB | Zobrazeno 1268 krát ]
Poznámka: P. Edulis a Violacea
DSC_8314.jpg
DSC_8314.jpg [ 210.65 KB | Zobrazeno 1189 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 08 Čer 2008 11:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
braddy napsal:
. Navíc u té edulisky se vždycky když ji dám ven začnou po čase kroutit nové listy a jsou na nich takové drobné žluté tečky. Ale žádné škůdce jsem neobjevil. Pokud by někdo tušil čím to je, budu rád za radu.


Pozeral som si tie tvoje fotky. Na prvej fotke na ľavej strane hore sa mi zdá, že tam máš pavučinky. Zober si lupu a skontroluj spodnú stranu listu. Keď tam uvidíš pohybujúceho sa škodcu, veľkého asi ako 1/4 makového zrnka, s najväčšou pravdepodobnosťou je to pavúčik / sviluška /. Pokiaľ je to tak. použi nejaký chem. postrek proti roztočcom napr.: Omite 57 E.
Veľa šťastia !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 08 Čer 2008 12:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2006 09:48
Příspěvky: 22
mitas napsal:
Pozeral som si tie tvoje fotky. Na prvej fotke na ľavej strane hore sa mi zdá, že tam máš pavučinky. Zober si lupu a skontroluj spodnú stranu listu. Keď tam uvidíš pohybujúceho sa škodcu, veľkého asi ako 1/4 makového zrnka, s najväčšou pravdepodobnosťou je to pavúčik / sviluška /. Pokiaľ je to tak. použi nejaký chem. postrek proti roztočcom napr.: Omite 57 E.
Veľa šťastia !


To není pavučinka, tam je přilepené nějaké chmýří co tady lítá. Což je vlastně druhá věc, že ty listy jsou celé lepkavé, nevím jestli to tak má být? Svilušky poznám, měl jsem je na banánu, ale tady nejsou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 08 Čer 2008 18:24 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
braddy napsal:
mitas napsal:
Pozeral som si tie tvoje fotky. Na prvej fotke na ľavej strane hore sa mi zdá, že tam máš pavučinky. Zober si lupu a skontroluj spodnú stranu listu. Keď tam uvidíš pohybujúceho sa škodcu, veľkého asi ako 1/4 makového zrnka, s najväčšou pravdepodobnosťou je to pavúčik / sviluška /. Pokiaľ je to tak. použi nejaký chem. postrek proti roztočcom napr.: Omite 57 E.
Veľa šťastia !


To není pavučinka, tam je přilepené nějaké chmýří co tady lítá. Což je vlastně druhá věc, že ty listy jsou celé lepkavé, nevím jestli to tak má být? Svilušky poznám, měl jsem je na banánu, ale tady nejsou.


Listy by nemali byť lepkavé. Lepkavosť listov spôsobujú dvaja škodcovia: Puklice a vošky / mšice /. Pokiaľ sú listy lepkavé a nevidíš na nich žiadneho škodcu, je možné, že voškou je napadnutý nejaký vyšší strom.
Čím skôr použi nejakú chémiu proti voškám, kým ich ešte nemáš na figovníku :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 08 Čer 2008 18:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
:oops: Pardon, nejak som to domotal. Domnieval som sa, že som na fóre o figovníkoch.
Pozrel som si tú fotku ešte raz, keď to čo je naľavo od pasiflory je citrus, tak tá lepkavosť môže byť od puklíc na ňom. O chemickom postreku platí to isté: Čím skôr, tým lepšie :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 08 Čer 2008 20:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Sice je to trochu mimo mísu tématu, ale to nalevo jak je psáno zcela jistě citrus není, to je psidium c.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz