CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 25 Dub 2024 00:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Passiflora mollisima
OdeslatNapsal: 18 Lis 2006 22:03 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Chci koupit semena Passiflora mollisima,nemáte někdo s ní zkušenosti.Udajně se má 18hodin máčet v horké vodě.Ale nikdo neudává jak horké.Další rozpor je o její odolnosti od -5 až po -20,to poslední se mi zda moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 18 Lis 2006 22:44 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Chystám se sestřihnout semenáčky, mohu poslat výhon v igelit. obálce, to by mělo přežít, chceš? Jiank jak jsem vyséval nevím... :-( Zapoměl jsem...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Lis 2006 22:59 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Určitě beru a díky.Zašlu dopis s adresou.Odepiš na můj e-mail.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pas. millisima
OdeslatNapsal: 19 Lis 2006 14:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2005 17:46
Příspěvky: 20
Bydliště: Žatec
Mám dva semenáčky volné.
Tedy objednal jsem si semena u fi.: KOEXFLOR a to co mi přišlo jsem v lednu 2006 zasel. Posílám foto - snad je to mollisima. Pokud máš zájem mohu je darovat.
Lumír
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mollissima
OdeslatNapsal: 19 Lis 2006 18:59 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Milý Lumíre, je to zcela určitě P. mollissima - česky mučenka nejměkčí.
Jak jsem pátrala po opylovacích poměrech je samosprašná. Pokud je možné o jednu volnou poprosit, vyměním ji za jinou - z fleku můžu nabídnout podobnou P. mixtu, P. morifolii - mučenku morušolistou a P. coriaceu - mučenku kožnatou. V případě zájmu pošlu foto.
Já mám s tímto druhem potíž, když ho opatrně vyndávám z volné půdy většinou to nerozchodí. Ta udávaná rozmezí tolerance k mrazům mi žádná chytrá kniha nepotvrdila, nějaká tolerance k krátkodobému poklesu teploty pod nulu asi bude, ale těch mínus pět už mi přijde moc. Pochází z Ekvádoru a okolních států, z vyšších nadmořských výšek.
Mějte se hezky ! Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 19 Lis 2006 20:24 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ahoj Dášo. Mohu nabídnout stejně jako Konalesovi větvičku v obálce, pokud chceš. Pošli adresu, zítra rozesílám poštu, vzal bych to naráz.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Lis 2006 23:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Dášo dle zahraničních stránek/např.Rostliny pro budoucnost"/ je odolnost až -20stC.Podle mě je to blbost,ale zahraniční stránky to zmiňují.Výška kde roste je uváděna až 3000metrů nad mořem.Semena z té to výšky by možná vydržela u nás těch mokrých-5stC.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: teploty
OdeslatNapsal: 19 Lis 2006 23:29 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Vycházím z atlasu mučenek vydaného loni, kde píší minima pro všechny uváděné druhy i hybridy. Rostliny z této kategorie - mixta, mollissima, trianea, trifoliata a další mají výskyt v nadm. výškách 2000-3500 m. nad mořem a minimum se uvádí 5-2 stupně, pouze P. trifoliata z Peru má nulu a výskyt v 3400 - 4300 metrech.Stejně i P. pinnatistipula /2000-4000/P. manicata /1400-3000/, P. jamesonii - Ecuador 3000-4000 metrů a mínus 4/, to je kompletní výčet z uvedených 276 druhů. Pokud by se semena sbírala v oblasti s výskytem silnějších či déle trvajících mrazů, bylo by to pro nás zajímavé... Tak kdo zasponzoruje sběrnou akci do střadu Ameriky ??? 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Lis 2006 09:59 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Jo,tak nato nemám.Ale nebylo by to špatné pozbírat rostliny z tétovýšky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Lis 2006 21:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já měla p. mollissimu ve skleníku jednu již před lety. Naprosto spolehlivě vymrzla během 1. zimy, kdy se v něm netopilo, zatímco některé citrusy bez problémů vydržely (rané unshiu a pomerančovníky Hamlin a Washington). Nemohlo tam tehdy být víc. než -8°C.
Pokud je mollissima skutečně samosprašná, pak mám také jeden semenáč navíc. Semena jsem si dovezla v r. 2002 z Holandska, vvsévala je dobře po dalších třech měsících a to bez jakékoliv úpravy rovnou do substrátu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: P. mollissima
OdeslatNapsal: 04 Pro 2006 19:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Tímto chci zaprvé poděkovat Lumírovi za rostlinky mollissimy a zadruhé také podnítit naši snahu o chladuodolnější rostliny. Myslím si, že stačí, když rostliny vydrží kolem nuly, aby se nemusela plnit okna nad radiátory a šlo využít např. garažová okna, nevytápěné chodby apod. Budu sledovat teplotu ve skleníku pod polykarbonátem a rostlinu mollissimy dám zase na jaře na volno. Spolu s ní i P. naviculatu /syn. tucumanensis/, která má kolem mínus 5 vydržet... a uvidíme. Jde ještě o to, aby také rostliny kvetly a plodily. Sice zelená uklidňuje, ale přece jen to bez květů není ono....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Pro 2006 07:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
I já musím poděkovat za rostliny Lumírovi-Díky.Dášo rád se připojím s pěstováním odolnějších rostlin.Ale chci to dělat výsevem semen,bude jich potřeba hodně ,ale to které přežije dá základ odolnějším rostlinám.Tak to dělá příroda pomocí ptáků,zvířat i lidí.A v USA to v 18.století dělal zahradník,který chodil po USA a sázel semena jabloní a broskví.Nasel jich tisíce,tím dal základ spousty dobrých odrůd.Ale i Zimmrman zasadil sady pawpaw a dnes s toho těží spoustu pěstitelů v cěle s Petersonem.Ten se tím ani netají.Zimmrman,to mi připomíná Járy Címrmana.Neměl Jára prsty i v rosšíření pawpaw,jenom,že by si říkal německy -jméno.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz