CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 26 Dub 2024 21:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Črc 2007 12:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Dášo, děkuji za identifikaci. Takže violacea... A já se už chtěla radovat, že mi kvete nějaká varieta coeruley :( Nicméně: plody jsou jedlé (tedy pokud se podaří)?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: violacea
OdeslatNapsal: 07 Črc 2007 10:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Zrovna včera jsem vysévala semena vzešlá z mých opylovacích pokusů, většinou z roku 2005 a tak jsem vysela i křížení P. Aterix x P. caerulea , P. Lavender Lady x P. caerulea a P. rubra x P. naviculata. V plodech prvních dvou pokusů bylo jen pár semínek, takže jsem ani neměla co ochutnat, ale poslední plod byl fádně sladký podobně jako plody P. caeruley. Myslím si, že pokud jsou plody zralé, moc nebezpečí nehrozí, o jedovatosti se píše jen v případě plodu P. quadrangularis, který se sklidí a zkonzumuje nezralý. V mladém plodu se rozborem našly nějaké kyanidy a ty se zráním mění na jiné látky a jedovatost se ztratí.... P. quadrangularis jsem vysévala také, jedna rostlina mi už rok dělá radost, tak bych chtěla zkusit opylovat mezi sebou dvě nepříbuzné. Jakmile budu mít nějaké přebytky rostlinek, písnu to sem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Črc 2007 18:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Právě jsem zjistilže moje mučenka má plod.Zatím má asi 30 mm. Pokud mi někdo poradí ohl mučenek ať zavolá na č 720613579. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 07:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
To Pedro:
Petře, tu P. careuleu, co jsi mi poslal, je to "světlá" varianta... Už kvete a má první plod. Naopak P. violacea natostla jen asi 60 cm a stojí.., ani náznak květu. :cry: Asi jí fakt nesvědčí ty vedra..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 08:20 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
KRUMME napsal:
To Pedro:
Petře, tu P. careuleu, co jsi mi poslal, je to "světlá" varianta... Už kvete a má první plod. Naopak P. violacea natostla jen asi 60 cm a stojí.., ani náznak květu. :cry: Asi jí fakt nesvědčí ty vedra..


No ta fialová nemá horka ráda, počkej na konec léta a začátek podzimu, to neví kdy přestat. Coerulea je na tom trošku líp.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 11 Úno 2008 16:03 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Zář 2006 17:52
Příspěvky: 40
Bydliště: Zděchov Ok. Vsetín
Nazdar. Lidi potřebuju poradit. Mám kalsické P. caerulea z výsevu. Mám problem je přivést ke kvetení. Kdysi kvetl dvěma květy jeden řízkovanec, ale od té doby prakticky nic. Jeden rok jsem ji měl ve skleníku, udělala asi třímetrové výhony a listy jako moje ruka, nekecám skoro 20cm. Byla ve volné půdě. Další rok jsem je zasadil do volné půdy k domu, ale tam se ani nepohla, jen pár výhonků přirostlo. V Itálii rostla kolem cest, na zdích byly obrovské exempláře se spoustou plodů, vím že chce slunce, přísušek a ne mnoho dusíku, ale viděl jsem je i v rašelinovém substrátu obsypané květy, tak nevim.
Kde je podle vás onen důležitý bod úspěchu??? Jaký substrát dáváte?
Předem děkuji...Karel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 11 Úno 2008 16:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ktovie, v čom je zásadný problém, tá naša v práci v skleníku je tiež z výsevu, rky stará, substrát je tiež nič moc, prakticky jej nevenujeme žiadnu pozornost, iba občas na povrch substrátu pridám kus čerstvej zeminy, to je všetko, dokonca absolutne vôbec nezastrihujeme výhony, aj napriek tomu mala kopec plodov, hlavne posledný rok.

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 12 Úno 2008 08:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Karlos napsal:
Nazdar. Lidi potřebuju poradit. Mám kalsické P. caerulea z výsevu. Mám problem je přivést ke kvetení. Kdysi kvetl dvěma květy jeden řízkovanec, ale od té doby prakticky nic. Jeden rok jsem ji měl ve skleníku, udělala asi třímetrové výhony a listy jako moje ruka, nekecám skoro 20cm. Byla ve volné půdě. Další rok jsem je zasadil do volné půdy k domu, ale tam se ani nepohla, jen pár výhonků přirostlo. V Itálii rostla kolem cest, na zdích byly obrovské exempláře se spoustou plodů, vím že chce slunce, přísušek a ne mnoho dusíku, ale viděl jsem je i v rašelinovém substrátu obsypané květy, tak nevim.
Kde je podle vás onen důležitý bod úspěchu??? Jaký substrát dáváte?
Předem děkuji...Karel.

Z toho popisu mám pocit, že by mohlo jít mj. o velké dávky dusíku při hnojení. Obecně caerulea vyžaduje chladné zimování aby zakvetla. Semenáče se často ke kvetení moc nemají, lepší je řízek z dobře kvetoucí rostliny. Mě semenáče na květ nasazují, byť ne bohatě. Dávám je na slunné místo v zahradě a kvetou nejlépe až když kořeny prorostou do půdy zahrady. Od června je dobré používat fosforečná hnojiva. Já používám běžný cererit, který má stopové prvky. Je možno vyzkoušet některé recepty na podporu kvetení.
Viz http://www.cmkpm.ic.cz/stranky/clanky/Recepty.htm.
Ve skleníku mi kvetl semenáč dobře, ale choval se jako plevel, který mi prorostl celým skleníkem až jsem musel vyměnit půdu a caeruleu zlikividovat.
Někde zde ve fóru publikovala fotky krásně kvetoucí caeruley Dáša, která má bohaté zkušenosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 12 Úno 2008 11:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Zář 2006 17:52
Příspěvky: 40
Bydliště: Zděchov Ok. Vsetín
Jiří: To ti roste i volně na záhoně? Já to teda taky zkoušel ale přírůstky byly slabounké. A to v tom skleníku jsi ji měl ve volné půdě či v kontejneru?
Zatím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 13 Úno 2008 12:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Zde o tom něco píšu:
http://www.cmkpm.ic.cz/stranky/clanky/M ... ahrade.htm
Během 3 let 2 zimy přežila, jednu nepřežila, protože jsem kořeny neudržel v suchu.
Kvetla venku 3.rokem tj. vloni. Byla mírná zima a tak neumrzla ani nadzemní část.
Narostla tak 3 metry. Plody nenasadila musel bych ji opylit jinou mučenkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 13 Úno 2008 12:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Ještě jsem zapoměl napsat, že ve skleníku byla 1 rok ve volné půdě. Vyháněla plošně výhony ze země . Skleník je malý a tak se rozrostla úplně všude. Proto jsem vyměnil půdu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 13 Úno 2008 13:10 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
P. careulea do skleníku rozhodně nepatří, ve skleníku se rychle stane obtížným plevelem. :!: :roll: A to zde opomíjím nutnost pěstování min. dvou rostlin - kvůli plodům.
Při současných zimách s jejím celoročním vysazením do volné půdy / na zimu smotat a zakrýt / nejsou problémy... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 13 Úno 2008 16:32 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Souhlasím s předchozím tvrzením pouze upřesněním, že nepatří do vytápěného skleníku. Ve studeném mi nijak brutálně nazabírá volnou plochu záhonů.Ty dvě variety na produkci plodů jsou nutností, s tím nic nenaděláme. Jinak rozhodně nemůžu říci, že bych ve skleníku měla nějaký nadýchaný pěstební substrát s velkým podílem organické hmoty... rostliny neúnavně kvetou v těžší hnědozemi, která je poměrně mokrá. Čas od času zaryji na jaře do půdy koňský hnůj, ale spousta slámy, kterou obsahuje tleje min. dva roky....
Ještě poznámka, o víkendu jsem vyrývala z volné půdyve skleníku dvě Albizie julibrissin klon E.H.Wilson /už by mi nadzvedávaly střechu skleníku/ a právě na nich jsem měla několik mučenek popnutých. Výhonky s pokusem vystrčit růžky až na povrch půdy jsem našla i v půl metru hloubky - byly vybělené, kořínků minimum, ale snažily se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 14 Úno 2008 06:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Jiri Castek napsal:
Já používám běžný cererit, který má stopové prvky. Je možno vyzkoušet některé recepty na podporu kvetení.
Viz http://www.cmkpm.ic.cz/stranky/clanky/Recepty.htm.


V tom clanku je jedna z rad :

Kvasnicová zálivka, která se osvědčila na podporu kvetení:
Kostku kvasnic rozpustíme v 1,5L Pet láhvi a necháme vykvasit. Výsledný produkt dosti zapáchá ale je účinný.

Skusal to niekto pouzit? Mam doma nejake mucenky, ktorym sa nechce kvitnut, takze by som vyskusal cokolvek, co ma sancu pomoct. Ale rad by som mal istotu, ze ak to nepomoze, aspon neublizi. Nie ze mi potom bude kvasit cely kvetinac :-)

j.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: P. caerulea
OdeslatNapsal: 14 Úno 2008 07:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Je to recept mé ženy, která ho používá s úspěchem na truhlíky s květinami apod.
Vloni, když jsem čmuchal po bytě odkud ten smrad jde to z ní vypadlo.
Vyzkoušel jsem ho na citrusech i mučenkách , ničemu to neublížilo.
Kvetlo vše, ale nemohu zaručit, že pouze v důsledku kvasnic. Používám i cererit, granule kravského hnoje a německé hnojivo s 5 měsíční účinností při přesazení. Mívají ho na jaře u Lídla za dobrou cenu.
Ve skleníku (temperovaném na nulu st. C) zarývám, podobně jako Dáša, suché koňšké kobližky. Tam mám ale vysazenou P. herbertiánu.
Na americkém mučenkovém serveru všichní básní o banánových slupkách zarývaných do půdy. Jenže tam je pěstují venkovně.
Není problém tu kvasnicovou zálivku ředit na slabší koncentraci.
Kvetení přispějí i horizontálně natažené výhony.
Substrát si dělám vlastní ze směsi kompostu, čisté rašeliny a písku v poměru od oka.
Mám stejný názor jako Dáša, že pro caeruleu není třeba na složení moc bazírovat. U mučenek je ale třeba se vyhnout příliš kyselé zemině.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz