CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 08 Led 2012 20:01 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Moc děkuji za odpověď a odkazy. Odkazy přelouskám, až bude více času. Abych pravdu řekl, nejde mi ani tak o Mendelovské křížení, jako spíš o to, aby ty rostliny pořádně plodily. Mučenky jsou ohromné liány a zabírají neskutečně místa, proto bych nerad měl od každé mučenky dvě rostliny. Píše se že caeruleia ja dobrý opylovač. Nevím čím to, ale mně se mezidruhové opylovaní moc nedaří. Plody jsou buď prázdné, nebo žádné, to platí i o zpětném opylování caerulei ostatními druhy. Klíčivost semen či životnost hybridního potomstva bych ani moc neřešil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 09 Led 2012 17:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
Já se musím přiznat, že jsem nikdyopylování nezkoušel, jelikož jsem si myslel, že je to práce pro odborníky. Loni v létě mě kamarád vyvedl z omylu a já zjistil, že mám asi 60 druhů mučenek a že nic nedám za to, když to zkusím. Loni v létě jsem tedy poprvé začal opylovat a musím přiznat, že s velkým úspěchem. Co jsem ošustil, to udělalo plod. Nakonec jsme zjistil, že jsem to pokřížil jak se dalo a výsledek je sklizeň asi 50 plodů (viz foto). Ve všech byla semena. Otázka je, zda budou klíčit.
Včera jsem uthl plod z Decaisneany, kterou jsem zprznil P.Eichlerianou "Corupa" a zjistil jsem, že jsem ho tam měl ještě nechat. Po vypreparování totiž semena ještě nebyla zralá (viz další foto). No je to škoda, ale chybama se člověk učí.

petrlcr napsal:
Vážení přátelé, vyvstala mi malá otázka. Samozřejmě si jsem vědom cizosprašnosti mučenek, ale jaké máte zkušenosti s ochotou mučenek se křížit. Osobně pěstuji několik významnějších plodících druhů a z toho důvodu jsem si nakoupil několik druhů, které hodně kvetou, aby bylo možné při náhodném květu např. quadrangularis sáhnout po pilu z citriny, nebo caeruleii a opylit. Ovšem nepřipadá mi, že by to bylo tak snadné. Spíš bych řekl, že křížení se mi nezdařilo vůbec a pokud opylím květ např. caerulei citrinou, eduliskou nebo aurantií žádného plodu se buď nedočkám, nebo je dutý. Jak jste na to vy?


Přílohy:
IMG_2433.JPG
IMG_2433.JPG [ 120.77 KB | Zobrazeno 973 krát ]
IMG_2183.JPG
IMG_2183.JPG [ 173.45 KB | Zobrazeno 977 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 09 Led 2012 19:59 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Díky za odpověď. Psal jsem ti SZ. Jak chutnají plody P. warmingii? Jaké další druhy mimo těch, o nich je to obecně známé mají nějaký produkční potenciál a jaké ode mě chceš ty řízky? Myslím, že máš dost zkušeností s plody mnoha druhů, abys nám mohl poskytnout dostatek rad. Předem díky za další odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz