CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 26 Dub 2024 00:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 28 Črc 2008 20:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Bře 2008 14:40
Příspěvky: 44
Bydliště: Trutnov
Koupil jsem si semena 4 druhů mučenek a prosím o radu, jak s nimi naložit, zda je možno je vysévat celoročně anebo si musím počkat až na jaro...zná někdo recept anebo dobrou radu???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 29 Črc 2008 05:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Vysévat se dají kdykoli, možná teď je ideální doba. Potřebují k vyklíčení teplo a vlhko. Počítej ale s tím, že některá klíčí hodně dlouho - od 14 dnů klidně do roka.
Nejlíp to řeší někteří pěstitelé tak, že semena zasejí do květňáků ke kytkám, označí... a zapomenou... :wink: :lol:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 29 Črc 2008 06:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Některá semena mučenek rychle ztrácí klíčivost, jiná lze skladovat i několik měsíců.
P. edulis, tacsonie (např. P. mollissima) je lépe vysévat co nejdříve.
P. caerulea, P. capsularis, P. herbertiana a částečně i P. incarnata a P. quadrangularis jsou trvanlivější, zvláště když se skladují dole v ledničce.
Z toho co se tu dá sehnat zbývá ještě P.alata. U té bych očekával, že bude mít podobnou klíčivost jako P. quadrangularis.
Ale osobní zkušenost u této mučenky nemám.
Klíčivost lze podpořit namáčením ve vodě nebo kysličníku. Někdo používá ovocné džusy. Už se tu o tom psalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 29 Črc 2008 14:17 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Já jsem si objednal v zimě semena mučenek z koexfloru: P. edulis, P. warmingii (prý synonymum pro morifolii), P. alata, P. quadrangularis, P. molissima a P. caerulea, zatímco eduliska, P. warmingii, a P molissima vyklíčily většinou do deseti dnů, tak P. alata vyklíčila před třemi dny :) (tedy po půl roce). Ostatní mučenky zatím nevyklíčily, ale věřím, že když teď vyklíčila alata, tak by mohly na jaře vyklíčit další... :wink: ...Četl jsem, že mučenky mohou klíčit až dva roky :roll: :evil: ...takže to chce trpělivost....

....Co se týče ''trvanlivosti'', tak mám zkušenost, že z kupovaného plodu pod obchodním názvem mučenka sladká (granadilla sweet), což je mučenka jazykovitá (Passiflora ligularis), jsem sušil semena a ty se mě asi po třičtvrtě roce vysypaly do květináče a téměř všechny vyklíčily.

Zdravím, Rade.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 29 Črc 2008 14:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Dobry den,
take jsem vysela P. edulisb a z 10 semen mi vyklicila poutze 1 a to asi do 3 tydnu po vyseti, cekam na dalsi a nic , na sacku pisi,ze se vysev nema rusit tak 0,5 roku,tak nevim zda se dockam dalsich exemplaru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 29 Črc 2008 14:58 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Dobry den,
ja jsem vysela 10 semen P. edulis a vylezla my pouze jedna mucenka,zbytek nic ani tuk,na sacku se pise, ze se vysev nema rusit cca 0,5 roku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 29 Črc 2008 17:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Bře 2008 14:40
Příspěvky: 44
Bydliště: Trutnov
...no abych to upřesnil, mám také z Koexfloru P. alata,P. edilis, P. mollissima a P. caerulea, takže je zítra vyseju a uvidíme. Zkusím dát co druh - to květináč. Pokud postupuju špatně, tak mě včas zastavte!!! Díky za spolupráci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 05 Srp 2008 15:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Mam zasadene semena Marakuji z plodu kupeneho v zelovoci bol super
vyrastli mi z neho rastlinky ale bojim sa zimovania mam zimnu zahradu
kde su citrusy v zime tam teplota pada k +1 - +2 °C nemrzne tam urcite.
Bojim sa ze pre makakuju to je malo...
Ake ma naroky na teplo islo by to v izbe???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 06 Srp 2008 11:08 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Ahoj, pod marakujou je prodáváno několik druhů mučenek: opravdová marakuja - mučenka jedlá (Passiflora edulis) má malý, fialový, kulatý plod, teplota pro ni v zimě je kolem 10°C, i když na amerických stránkách je informace, že snese až 32°F, což je 0°C, ale to určitě neplatí pro malé semenáčky. Pokud byl plod žlutý nebo zelenožlutý, jedná se o P. edulis f. flavicarpa, pro ni teplotu raději ještě o 5°C vyšší. Do třetice by o mohla být mučenka jazykovitá ( Passiflora ligularis), která má plod oranžový a má stopku a je asi nejchutnější z mučenek, většinou se ale prodává pod obchodním názvem Granadilla sweet, teplota pro zimování je kolem 15°C.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 06 Srp 2008 14:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
No maly plod to urcite nebol asi ako slepacie vajce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 07 Srp 2008 06:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Různé zdroje uvádějí minimální teploty pro mučenky odlišně. Zejména prodejci mají sklon odolnost vůči chladu vylepšovat. Jeden z důvěryhodných zdrojů je např. zde:

http://www.passiflora.it/temperatureminime.htm

Je třeba si ale uvědomit, že jde většinou o údaj o tom jaký pokles teplot rostliny snesou. Velmi se liší podmínky v zemích kde v zimě k poklesu dojde jen vyjímečně a krátkodobě oproti naší dlouhé zimě. Zkoušel jsem ve skleníku, kde držím minimum 0 st.C řadu mučenek. P.edulis a P. alata sice měsíc i víc tyto podmínky snesly ale nikdy nepřežily celou zimu. Existuje P. edulis Nancy Garrison , která by měla být odolná, ale ta se dá sehnat jen v USA. Dobře v nemrznoucím skleníku přežívají P. caerulea, incarnata (zatáhne a vyraší až koncem května), herbertiana, Purple Haze, x violacea , mučenky rodu tacsonia a jejich kříženci. Přežily , byť ne v dobrém stavu i P.morifolia , xbelotii, capsularis.
Za ideální považuji P. actinia a P. herbertiana, které jsou odolné, samosprašné a plodí jedlé plody. Obtížnější už jsou tacsonie (např. P. mollissima), které vyžadují chladné letní podmínky. K P. ligularis se raději nevyjadřuji (nechci být poslem špatných zpráv).

J.Č.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ...semena mučenek...
OdeslatNapsal: 07 Srp 2008 08:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Letos na podzim jsem neměla čas přemístit mučenky ze skleníku domů, tak už pouhý pokles na 0°C (a zřejmě jen po pár hodin) mi udělal důkladnou selekci... :cry: Vydržely pouze již několik let staré P. coeruea a s pěkným namrznutím P. mollissima a tzv P. alba (neurčená), odešla 3 roky stará Frederik a semenáčky z jara 2007 - P. capsularis a P. ligularis. Ještě že jsem měla další 3 mučenky už sklizené doma v hale či pokoji (teplota 16 až 18°C ... P. edulis, P. x decaisneana a P. pinnatistipula).
Myslím, že zimování na okně bytu žádné mučence "neublíží". :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz