CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 25 Dub 2024 13:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: jedlost mučenek
OdeslatNapsal: 31 Srp 2009 19:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
Zdravím všechny pěstitele ujetý na mučenky, stejně jako jsem já :oops: :lol: ...Proč nejsou některé mučenky uváděné jako jedlé? Je to snad proto,že nejsou chutné? Nebo proto,že jako p. coeruela nejsou samosprašné a nevytvoří se tak semena? Zajímá mě, jestli by mohly být plody coeruely jedlé, jelikož mám více rostlin a semena by nemusela pocházet z jedné rostliny :)
Dále jsem se chtěl zeptat, jestli nevíte,zda-li je některá z těchto mučenek považována za jedlou:
guadrangularis
alata
mollisima
morifolia

Díky 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jedlost mučenek
OdeslatNapsal: 31 Srp 2009 20:32 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Zdravím dalšího mučenkového nadšence !

Ohledně jedlosti jen tolik, že zralé jsou jedlé asi všechny plody mučenek, ohledně chutnosti je to jiná písnička... Caerulea dává poměrně velké fádně sladké plody. Míšek - vnitřek plodu - by měl být bezbarvý, ale při současné prokříženosti je často sytě červený, semen je v plodu spousta. Když mě se převelmi urodilo / kolem 60 plodů na 2 rostlinách ve studeném skleníku, ručně opylovaných 8) /, nejvděčnějším konzumentem plodů byl synovec...a semínka nezaskočí, takže je to poměrně bezpečné i pro 4 letého divocha.

P. quadrangularis - obří mučenka, stajně jako P. alata a P. x decaisneana plodí jedlé plody. U quadr. se upozorňuje, že nezralé plody obsahují nějaké kyanové sloučeniny, které se zráním ztrácí... proto v úvodu zmínka o jedlosti a zralosti.
P. mollissima přináší taktéž jedlé plody, ovšem kvetení je schopná velmi narostlá rostlina a výhony je nejlépe nechat vodorovně, nebo pokud to jde vést jako sinusoidu.
P. morifolia plodí ráda, bez problémů mi ji na okně opyluje nějaký běžný hmyz. Plody jsou slušně řečeno hnusné chuti....

Jinak jsem okusila i P. suberosu - bleee, slušně barví ruce, když se dobývají semínka. Těšila jsem se na P. tucumanensis / dříve P. naviculatu/, ta má mít chutné plody, ale asi mi upadl nezralý a nebyl nic moc.

Přeji hezké další pokusy s múčami. Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jedlost mučenek
OdeslatNapsal: 31 Srp 2009 20:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
diky za odpoved :)
sem zvedavej, jestli neco v budoucnosti zaplodi :) zatim se mucenkam venuju tak rok a nasadila mi poupata jen alata a coeruela, ale zcela sem jim uz propadl :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz