CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 31 Bře 2011 11:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
Ahoj, dobrý den všem,
rád bych se podělil o své zkušenosti s výsevem mučenek. Každý rok zkouším něco nového a neustále hledám nejvhodnější cestu ,o) Loni jsem vysel velke množství semen z Brazílie, skoro všechno vzešlo, ale mladé semenáčky nakonec udolala nějaká houba a nepomohlo ani prolévání Previcurem.
Letos jsem v Bauhausu objevil novinku na trhu - Stimulátor pro výsev, který obsahuje kyselinu giberelovou. Pořídil jsem ho za 98 korun v baleni s rozprašovačem. Hnes jsem ho vyzkoušel a po týdnu lezou semena jako divá ,o)
Jinak jsem slyšel i o namáčení semen před výsevem do citrusové šťávy, popř. do džusu. Máte s tím někdo zkušenost?
Roman


Přílohy:
P3191702.JPG
P3191702.JPG [ 222.71 KB | Zobrazeno 1426 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 19 Dub 2011 16:21 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ja som mal semená z plodu passiflira granadila a edulis...

granadila vyšli tak 35 zo 40 a edulis 5 tiež asi zo 40... takže kazdý druh asi ináč.

možu sa namočit ale do vody. o namáčanído džúsu som nepocul :shock:

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 17:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Poradíte mi jak vysévat mučenky? Očekávám zásilku semínek (20 druhů), koupila jsem jemný výsevní substrát. Měly by být v uzavřeném pařníčku nebo to není nutné? Jakou udržovat vlhkost a teplotu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 14 Zář 2011 20:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Ač jsem býval skeptický, musím říct, že asi nejlepším substrátem pro vysev v mých podmínkách i pro řízkování je lignocel (ne pro trvalé pěstování) a výsevní skleníček postaven nad topením. Zbytek už záleží na kvalitě semen.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 16 Zář 2011 19:03 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Zář 2011 18:54
Příspěvky: 2
Pestovani mucenek je easy.

moje zkusenosti :

Maracuja , klicivost temer 100% , idealne do metorveho truhliku vysazet max 20 semen udusat a zasypat tak 1-2 cm zeminy.
Idealni je kombinace pisku, raseliny a zahradni zeminy z hypermarketu.

Zemina by mela byt vlhka, ale ne mokra, aspon zezacatku.
Prvni rostlinky vyrasi za 2-4 tydny, do 2 mesicu urcite.
Nejlepsi je jizni strana, trvale na slunci.

Samozrejme nejlepe rostou v 2L od coly , tam maji dost mista na koreny.
Potrebuji teplo.
Takze idealni je hodit je do pokoje kde je topeni nebo terba pocitace, tam mam v metrovym truhliku asi 1.5 m slahouny.

Na jizni strane na balkone me na to litaj vcely, bohuzel ani po roce ani jeden kvitek.Leda ze by kvetly mezi 1 rano az 8 kdy spim.
Ano, kvetou v noci, ale zatim proste sem nevidel zadny.

Pokud jste odvaznejsi tak zkuste PASSION FRUIT nebo GRANADILLA s chuti po angrestech (tu mam nejradsi, sladoucka, mnam )
Obe jemnovane vsak nemaji takovou klicivost a pres zimu me az na 1 kus od kazde chciply.

Jinak v lete neni problem do toho metroveho truhliku nalit klidne celou lahev od stavy JUPI ( tim ymslim ten velky kanystr ! )
Klidne at se koupe, je to putna, roste to lip a rostline to nevadi, saje jak diva ... !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 16 Zář 2011 20:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Naopak, mučenky kvetou přes den. PASSION FRUIT a Maracuja je v tomto případě to samé, tedy plody Passiflora edulis. Granadila plody Passiflora ligularis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 16 Zář 2011 21:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Ještě něco málo k tomu výsevu. Obecně nejsem spokojen s těmi komerčně vyráběnými substráty. Proč? Hlavní důvod je že se z nich po velice krátké době stane bláto, po vyschnutí ztvrdlá hrouda, která již nejímá vodu. Jinak výsev mučenek z čerstvých plodů je snadný. Bohužel na našem trhu jsou k dostání jen tři druhy. Zmiňované edulisky, někdy její větší a méně chutná forma flavicarpa, dále mučenka sladká Passiflora ligularis a poměrně zřídka Passiflora mollisima prodávána jako curuba. Rostlinek se z čerstvých semen dočkáme snadno. Teď před zimou, je ovšem vyloženě nevhodné období pro výsev. Rostlinky vzejdou v období nejkratšího dne a je pravděpodobné že podlehnou škůdcům smutnicím či plísni šedé. Někdo zde presentoval rovněž nějaký stimulátor klíčení, s tím zkušenosti nemám. Jako výsevní substrát se mi osvědčil opravdu ten lignocel, na choroby prostý je perlit. Jinak vysévám do vlastních substrátů a mučenky také lezou. Chce to teplo a semenáčky opravdu hodně světla, jinak padají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 26 Zář 2011 18:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Dnes mi dorazila ta semínka, tak je namočím. Uvádějí na nich, že je mám namočit na tři dny do pomerančové šťávy, pak opláchnout ve vodě a zasadit a udržovat vlhké do vyklíčení. Namočím je ale do vody. Už jste to tu někdo zmiňoval tu info o džusu-ale zrealizoval to nějaký odvážlivec?


Přílohy:
seeds 26.9.11 – kopie.JPG
seeds 26.9.11 – kopie.JPG [ 101.95 KB | Zobrazeno 1475 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 27 Zář 2011 07:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
Dobry den,
namaceni do dzusu funguje ale zkusenosti jsou ruzne pestitel od pestitele. Pro srovnani - s kolegou pouzivame stejny postup pro nakliceni a nasledny rust seminek. Me klici velice malo ale co vyklici prezije, jemu klici tak 3-4x vice ale male rostlinky vetsinou pomrou. Takze dle meho nazoru neni namaceni zas az tak dulezite jako spise prostredi ve kterem kliceni probiha. Jinak mohu se zeptat odkud jste brala seminka?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 27 Zář 2011 14:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
pecullus napsal:
Dobry den,
namaceni do dzusu funguje ale zkusenosti jsou ruzne pestitel od pestitele. Pro srovnani - s kolegou pouzivame stejny postup pro nakliceni a nasledny rust seminek. Me klici velice malo ale co vyklici prezije, jemu klici tak 3-4x vice ale male rostlinky vetsinou pomrou. Takze dle meho nazoru neni namaceni zas az tak dulezite jako spise prostredi ve kterem kliceni probiha. Jinak mohu se zeptat odkud jste brala seminka?

Také by mě zajímalo, odkud semínka jsou ,o)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 27 Zář 2011 15:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
Bibiana napsal:
Dnes mi dorazila ta semínka, tak je namočím. Uvádějí na nich, že je mám namočit na tři dny do pomerančové šťávy, pak opláchnout ve vodě a zasadit a udržovat vlhké do vyklíčení. Namočím je ale do vody. Už jste to tu někdo zmiňoval tu info o džusu-ale zrealizoval to nějaký odvážlivec?

Co se týče citrusové šťávy, tak to opravdu funguje, ale nikdy jsme to nezkoušel. Já jsem si pro změnu letos pořídil novinku - Stimulátor - vhodný ke klíčení a semena jsem namočil do něho.


Přílohy:
P3191702.JPG
P3191702.JPG [ 222.71 KB | Zobrazeno 1400 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 10 Říj 2011 20:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Po deseti dnech vylézají první rostlinky. P. morifolia, edulis a tarminiana. Snad se nějaká udrží při životě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 10 Říj 2011 20:54 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Chce to jen co nejvíc světla a přes zimu nepřelévat. Pozor na mušky smutnice, imago je sice neškodné, zato larvičky dokážou přes zimu výsevy totálně zničit. Navíc ochrana je komplikovaná. Pro jistotu preventivně napíchat lepové destičky. Takže někam co nejblíže k jižnímu oknu a jak vyroste první pravý lístek je vyhráno, pak jsou mučenky nezmaři.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 23 Říj 2011 03:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
mučenky pomaličku lezou na svět


Přílohy:
3 týdny po výsevu – kopie.JPG
3 týdny po výsevu – kopie.JPG [ 117.15 KB | Zobrazeno 1476 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výsev mučenek
OdeslatNapsal: 23 Dub 2018 18:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Dub 2018 17:54
Příspěvky: 1
Co se týče výsevu, já jsem o tom několikrát mluvil s našimi zemědělci co to pěstují (su zahraniční Čechoslovák) a ti mi řekli že množení semeny má úskalí v tom že vzrostlé rostliny neplodí plody, a úroda bývá velmi bohatá, plodí ale jen rostliny množené vegetativně tedy v našem případě řízky, které se ale velmi snadno ujímají. Otázka je co když někdo pasifloru vyseje a potom si ji nařízkuje jestli to bude plodit, jestli tu šířím něco Vám obecně známé a naopak víte jestli ten postup o řízkování funguje budu vděčen za odpověď. Jinak k těm řízkům, pakliže se mi podaří splnit si svůj sen a udělat plantážový skleník pasiflory rád řízky každému daruji, pasiflora velice bujně raší a stejně se musí neustále stříhat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz