CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: řízky z vody
OdeslatNapsal: 14 Úno 2010 09:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Zdravim vsechny mucenkove nadsence,
potrebovala bych porad s rizky z vody. Ostrihala jsem par svych mucenek (Alatu, trifasciatu atd) a dala jsem je do vody zakorenit. Nicmene rust korenu se nekona, zato jim vyhani nove slahouny s listy. S mucenkami tuhle zkusenost jeste nemam (narozdil treba od ruzi, kdy je v tomhle stadiu klidne sazim do hliny a ony se bez problemu chytnou). Protoze mi napr. na trifasciate zalezi, nechci nic uspechat. A proto se tak trochu hloupe ptam:"Kdy sazet?" Diky vsem za odpoved a preji nam vsem brzke jaro.:) Zuzana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 14 Úno 2010 16:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Pokud se nekazí voda a řízky nehnijí není nutné je sázet už teď. Pokud je vidět na řezné ráně zával nového pletiva, je možná lepší sázet nyní, než v době, kdy je vyvinutá spousta kořenů, jsou křehké a při sázení se stejně polámou... Já mám teď řízky P. caeruley Constance Eliott a naopak mám spoustu kořenů a jsou tak spletené dohromady, že jen čekám na trošku lepší světelné podmínky a zasázím je.
Pokud bys je sázela teď, bez kořínků, je dobré sázet do kelímku bez prostřiženého dna aby se lépe v substrátu držela voda - přes stěnu kelímku je dovnitř dobře vidět, pokud by se přelilo, lze vodu v klidu vylít... a kořenění je také pak dobře vidět. Také se pak bude lépe přesazovat do květináčů.
Přeji hodně úspěchů !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 15 Úno 2010 00:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
me se nejlip osvedcilo ''rizkovat'' slahouny ktery se pretvorily z korenu, ktery se prodraly odtokovou dirou spodem kvetinace :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 15 Úno 2010 12:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Me korenove vymladky zatim tvori jen P. careurelea... a tu mi uspesne likviduji nase 4 mesicni kotata:) Ostatni se k tomu jeste nemaji, tak musim rizkovat normalne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 28 Říj 2010 14:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Zdravým pěstitele mučenek!
Mám již 5 rokem maracuji zasetou ze semínka a bohužel i když je to nádherná veliká rostlina tak bohužel ještě nezakvetla no a právě že je tak veliká a krásná rostlina mnoho mích známích by jí rádi odeme měli tak jsem si říkal že bych ji nařízkoval.
Bohužel o rízkování mučenek moc nevím ale říkám si že když už se mi povedli zařískovat desítky větviček citrusů tak snad se mi povede i mučenka!Ale přeci jen bych Vás poprosil jak na to!Mám vzít vrchní část rostliny nebo spíš už dřevnatou část?Mám použít stimulátor a vrazit řízky hned do hlíny nebo dát do vody ať pustí kořeny?Poradí mi někdo jak nejlíp mučeku nařízkovat!Jo a ještě dotaz když ten řízek je od nikdy nekvetoucí rostliny(semenáče) bude bohužel také pravěpodobně nekvést?
Měl jsem obdobný problém s řízkovaným citronem lunario které jsem koupil v zahradnictvý kruh.Citron po 5 letech dobrého růstu ne ane kvést.Použil jsem ho jako roub na 5 let starý semenáč grepu a po půlroku po chytnutí roubu začal kvést a již konečne kvete i ten řízek s kruhu ale je smutné to že začal kvést až po 6 letech a naroubovaný již po půl roce!Tak si říkam jak je to s mučenkami zda li řízky pokvetou i ze semenáče který nekvete!
Díky za rady!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 29 Říj 2010 08:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
Dobry den,
doporucoval bych vyzkouset obe moznosti. Jistejsi je sice rizek namocit napr. do geloveho stimulatoru a dat primo do zeminy, ale jsou pestitele, kterym ve vode zakoreni skoro kazdy druh mucenky. Jinak je pravdepodobne, ze mucenky vypestovana z rizku pokvete. Alespon pokud je to zakon schvalnosti ,o) Ja mam napriklad ibysek, ktery mi nikdy nekvetl, tak jsem ho poradne orezal a zakorenene rizky rozdal a vsem, kteri rizek dostali, ibysek kvete, jen me ne ,o)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 29 Říj 2010 10:23 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
S kvitnutím mučeniek je to skôr o podmienkach, ako o tom aká je rastlina stará alebo, či je to odrezok.
Keď ma ešte bavilo pestovať mučenky - mal som asi 15 okrasných a snáď všetky druhy jedlých (alata, molissima, edulis, ligularis, foetida, quadrangularis atď.) Tak som mal jedno miesto v skleníku - južný roh, kde ak som nejakú zasadil okamžite v lete nasadila záplavu kvetov - napr. na subpeltate som mal asi 200 plodov, ale nikde ide - vo vnútri a pod. mi mučenky nechceli kvitnúť - max. občas jeden kvet.

Po čase ma to prestalo baviť a prešiel som na iné rastliny - annony, citrusy a všetky možné aj nemožné tropické a subtropické rastliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 29 Říj 2010 16:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
No já to skusím do vody!
Jen tedy jakou část rostliny?Dřevo nebo vrchní čahoun?
Stím kvetením jsem to již v jiném tematu řešil před 2 roky!Jen mě prostě zaráží jen to že bych pochopil když rostlina skomírá a špatně roste že kvést nebude!Jenže ta moje mrcha je již obrostlá na 1,5m kovové konstrukci!Je zní uplně cítit jak je plná energie a jak se jí dobře daří a nechápu co sní tedy je že nechce kvést! :oops:
Na jaře ji budu muset přesadit již do 20l květináče ten 10L kbelík včem je je uplně prorostlí kořeny a již kořeny se tlačí ven!
Ještě vloni jsem ji měl v panelákovém bytě na severním oknu a letnil ji na balkoně a rostla moc hezky!Co jsem se letos oženil a přestěhoval do domu byla celé léto na plném slunci a teď jí mám na prosklené jižní verandě a roste snad 2násobně nez v paneláku a nic!Možná je to tím že jsem ji měl ve vzdušném substrátu který míchám pro citrusy tak bych měl na to jarní přesazení použít neco hutnějšího!Jaká směs je pro mučenky nejlepší?A co hnojení?Já ji hnojím stejně jako citrusy!Používám Vegaflor a taky agro květ a plod!Spíše více stopové hnojivo z více draslíku a fosforu než dusíku!Co je pro mučenky dobrý poměr hnojení v npk?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 30 Říj 2010 08:29 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Dobry den,
ja osobne s kvetenim problem nemam. Pouzivam hnojivo kvet a plod, kdyz tedy zrovna nezapomenu. Jinak mucenky potrebuji serazat. Bud na jare nebo na podzim. Ja je striham na jednu tretinu delky. Nebojte, krasne obrazi. CO se tyce rizku... ja davam do vody nedrevnatou cast..ta obecne hur pousti koreny, ale uplne mlada cast rostliny, vam take zustane bez korene. Mnoho uspechu..Zuzana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 30 Říj 2010 20:19 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
Souhlasim se Zuzkou. Ja pouzivam krystalicke hnojivo. Nejprve Start a pak Plod a kvet. Mucenky striham dle potreby, nejlepe na jare, ale nektere tak rychle narustaji, ze je zvladnu seriznout na podzim a na jare znovu.
Roman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 31 Říj 2010 07:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Díky za radu použiji mladý výhony! :wink:
Já také řežu na podzim, jak ji odnesu na zimoviště tak ji skrátím těsně k dřevu!Každý rok ale o trošku víc aby se zvětčovala!
A co to přesazení?Jakou optimum směs substrátu mám použít?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 03 Lis 2010 20:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Na přesazení řízků z vody do substrátu se mi velice osvědčil Substrát pro výsevy a množení od Agra, na přesazení rostlin už hrnkovaných si to skládám podle aktuálních možností. Na zahradě máme v hloubce jílovitou zem a navážku hlinitou. Rostliny ve volné půdě ve skleníku to neřeší a kvetou bez problémů, takže i do květináčů si přimíchám kompost, zahradní zem a pak nějaký ten substrát pro kvetoucí rostliny. Většinou dávám pod kořeny zásobní hnojivo, letos jsem dávala granulovaný kravský hnůj a spokojenost. Při tomhle hnojení do substrátu pak přihnojuji nejdříve za 2 měsíce, podle reakce rostliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 03 Lis 2010 21:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Tak to ja jsem barbar... hlinu neresim, hnojivo neresim, kvetou jak blazen:) Asi se mi snazi zavdecit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 03 Lis 2010 21:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
:D Me se rizky nedari...porad to chcipa...ale ted mam doma velikanskou modrou...tak budou pokusy.
Ale na pestovani se mi osvecila tezka hlina s docela velkym procentem jilu...roste mi to v tom daleko lepe nez v tech odlehcenych kupovanzch substratech ktere jsou stejne zamorene muskami a vseljakym neradstvem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 04 Lis 2010 00:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Souhlasím s Radoslavem, pro kvetení mučenek je nejduležitější co nejvíce světla. Například 3 letý semenáč edulisky jsem letos zjara vyryl ze zimní zahrady, kde nebylo zrovna příliš světla, zasadil do květináče a dal na přímé slunce. V létě zakvetla, kdežto další, stejně starý semenáč, co jsem v zimní zahradě nechal, nezakvetl a zřejmě tam ani nezakvete, jen roste jako blázen.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz