CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 11 Lis 2010 22:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
ahojte mucenkari,

chcela by som sa opytat ako dlho trva kym odrezok mucenky vo vode zakoreni. Dostala som styri odrezky mucenky granadilly a jedna mi uz zhnila a bojim sa aby som neprisla aj o ostatne. Vo vode ich mam uz asi 20 dni a po korienkoch ani nechyrovat. S mucenkami nemam ziadne skusenosti. Dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 13 Lis 2010 19:51 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
To se nedá až tak přesně říci. P. caerulea pouští kořeny celkem ochotně a rychle, alata mi kořenila také rychle. Je potřeba ale dodržet několik rad - čistota vody a její dolévání a ne vyměňování, dříve se přidávalo i trocha dřevěného uhlí, které kořenění ve vodě zlepšuje. U mučenek konkrétně jsem to nezkoušela, moje maminka to tak dělala s africkou kopřivou -rod Coleus. S tím souvisí čistota nádoby ve které budeme mít řízky, mě se osvědčily 0,5 litrové průhledné lahve od vody, Coca coly apod, zelené lahve od Poděbradky nebrat, tam to prostě nekoření. Dobře vypláchnout, případně jarovou vodou a zase pořádně propláchnout. Tyto lahve jde umístit kamkoli, jak na okno, tak i třeba na umyvadlo mimo přímé světlo. A pak kontrolovat, když to dlouho nekoření, kontrolovat kvalitu vody např čichem, kazící se voda fakt páchne. Při kořenění do vody stimulátor nepoužívám. Při řízkování do substrátu používám práškový AS-1. Také je potřeba alespoň na polovinu zkrátit listy, spodní které by byly ponořené do vody úplně odstranit, ty by zahnívaly. No a koncová část výhonu, ta která bude ve vodě by měla být docela pevná, vyzrálá. Měkké řízky se neujímají ani v půdě, ani ve vodě.
Obecně do vody dáváme delší řízky, do substrátu jde dělat i řízky jednoočkové, protože mučenka koření z adventivních pupenů na stonku a ne v paždí listu.
D.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 13 Lis 2010 20:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
velmi pekne dakujem Dasa. Tak uz vidim preco sa mi nedari. Kazdy den som vymienala vodu a este som aj nechala na stonkach vo vode nejake listy, ktore hnili. Budem sa riadit podla navodu a snad sa chytia.
dakujem, Sylvia


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 16:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
tak jsem řízky naložil do vody, přidal Racine a za tři týdny. je to P. alatoceruela a P. ceruela čistě bíla už nasazují i poupata :-) od Radeho


Přílohy:
muč1.jpg
muč1.jpg [ 79.72 KB | Zobrazeno 1042 krát ]
muč.jpg
muč.jpg [ 83.44 KB | Zobrazeno 1060 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 18:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Samozřejmě si sem vědom, že nepřicházím s ničím závratným. Po jarním zmlazovacím řezu mám několik řízků Passiflora ligularis, edulis- klasická fialová i flavicarpa, obě edulisky již kvetoucí a plodící rostliny a rovněž Passiflora mollisima (Banana Passionfruit). Případně mám i navíc nějaké (tři druhy) Hylocereus. Pokud by mněl někdo zájem mohu poslat řízky, nebo nechat zakořenit a zaslat zakořeněné rostliny, P.flavicarpa již kořínky vyhodila i ve vodě. Možná bych byl schopen udělat i pár řízků z P.alata, ta ale po zimě vypadá nevesele. Dále mám ještě neřízkovaná nějaká Psidia a Eugenie. Jinak přeji všem nadšencům úspěšnou nastávající sezónu. Počasí zatím přeje, jen dnes ráno jsem naměřil ve skleníku -2oC. Nějak mě zklamalo přitápění. Tak citrusy to snad rozchodí, Psidia také, tomely, olivovník atd. o ty strach nemám, jen jeden banánovník je komplet černej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 29 Bře 2011 22:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
sylvia33 napsal:
velmi pekne dakujem Dasa. Tak uz vidim preco sa mi nedari. Kazdy den som vymienala vodu a este som aj nechala na stonkach vo vode nejake listy, ktore hnili. Budem sa riadit podla navodu a snad sa chytia.
dakujem, Sylvia


Tak oznamujem ze vsetky moje rezky mi zhnili :cry:
Tie rezky co tu ma jiriraimond su velmi pekne. Nuz "kdo umi, ten umi" . A kdo neumi ten aspon cumi :o


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 30 Bře 2011 15:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
sylvia33 napsal:
sylvia33 napsal:
velmi pekne dakujem Dasa. Tak uz vidim preco sa mi nedari. Kazdy den som vymienala vodu a este som aj nechala na stonkach vo vode nejake listy, ktore hnili. Budem sa riadit podla navodu a snad sa chytia.
dakujem, Sylvia


Tak oznamujem ze vsetky moje rezky mi zhnili :cry:
Tie rezky co tu ma jiriraimond su velmi pekne. Nuz "kdo umi, ten umi" . A kdo neumi ten aspon cumi :o

Při zakořeňování rostlin se voda nemění. Možná proto uhnily


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řízky z vody
OdeslatNapsal: 31 Bře 2011 11:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
Přesně tak, základ - a dosti důležitý - je, že se při zakořeňování řízků nesmí měnit voda, pouze se dolévá. Já jsem letos poprvé zkusil dát řízky mučenek do vody s lignohumátem a vypadají skvěle. Zkuste, vřele doporučuji ,o)


Přílohy:
P3191705.JPG
P3191705.JPG [ 194.39 KB | Zobrazeno 1021 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz