CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 15:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 11:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Zdravim vsechny,
hlasim prvni zimni ztraty na Passiflora quadrangularis. Nevymenil by na jare nekdo? Muzu nabidnout semenacek organensis. Diky Zuzana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2011 11:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Poštěstilo se mi včera získat řízky z Passiflory alaty a guadrangularis ze zaručeně nehybridních rostlin na ITSZ. Povím vám, že ani u zaručeně čisté populace mezi těmito dvěmi druhy rozdíly v listech snad ani neexistují. Jedna z nich, mám za to že alata má mít hrubší žilnatinu. Já rozdíl také nevidím. Rovněž křídlatý a čtyř hraný stonek mají obě, žlázy na řapíku také obě tři páry. Rozdílné budou určitě plody, zda se jich někdy dočkám. Řízky jsou však z plodících rostlin. No uvidíme, trošku mi to zvedlo náladu po těch středečních mrazech, kdy mi třebas z ligularis zbyl jen stonek. Ostatní mučenky zvládly mráz ale docela statečně. Edulisky a mollisima jen s omrzlým terminálem, cearulea bez poškození. Doufám že ligularis taky ještě obrazí, mám sice nějaká semínka, ale začínat úplně od znova se mi nechce, tohle byla krásná, skoro dvoumetrová rostlina v plném růstu. Nemáte někdo zkušenosti, jak po omrznutí obráží? Pár oček u báze asi zasažených mrazem nebylo, tak uvidíme. Mějte se a buďte na své rostliny opatrnější než já. Nic příjemného to není, zjistit po jedné neuvážené noci že máte vaší sbírku o čtvrtinu menší. U mě to odskákala takřka celá čeleď Myrtaceae. K jejich pěstování se již asi ani vracet nebudu. Tomely to snad ještě rozchodí, i když jim taky omrzly všechny letorosty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2011 17:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Ty jsi šílenec, ká mám zatím všechny mučenky, včetně těch od Tebe ve skleníku. Jenom 5 ceruel už je venku přes měsíc a ty to daly v pohodě. Mám pocit že se jim to snad líbilo. :D A jinak se mi od Tebe všechno krásně chytlo. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2011 19:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
No však já je měl taky ve skleníku. Promrznul mi i skleník. Koho b napadlo, že v květnu bude mráz skoro -10. A to muselo pořádně mrznout pěkně dlouho, protože jsem mě vyzkoušený, že pokud je venku -3, tak ve skleníku teplota neklesá pod 5. Ten den bylo ale celý den zataženo, tak se asi ani nenaakumulovalo moc tepla přes den a noc dílo dokonala. Ráno tu bylo za okny bílo. Celý den sem měl na pilno a ani jsem nezaznamenal varování před nějakými mrazy, až ráno mi spadla čelist. Jsem rád že ti to roste, alespoň mi pak můžeš poslat řízek ligularisky :mrgreen: , pokud ta má ten šok nerozdejchá :o .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2011 09:16 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zvykom bolo rozlišovať p. alatu a p. quadrangularis podľa počtu nektárových žliaz na stonke listu, alata ich má 2 až 4, quadrangularis 4 až 6, ale keďže v EU zbierkach narazíte skôr na krížence než čisté alaty a quadrangularisky, či p. phoenicea (ktorá im je podobná), autor v tejto publikacíí:
http://books.google.sk/books?id=43bVC3P ... es&f=false
na strane 278 popisuje presnejší spôsob rozlíšenia na základe iných botanických znakov - kvet apod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2011 13:33 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Ano, souhlasím s Radoslavem,
P. quadrangularis má většinou na fotkách u odborných článků nebo v atlasu mučenek světle růžové okvětní lístky, brvy pruhované modro bílé, rozložené na okvětních lístcích a jen okraje mírně zvednuté a rozcuchané. P. x decaisneana má sytě karmínové okvětní lístky, brvy má sytěji modro bíle pruhované, na koncích mírně zvednuté a lépe učesané. Alata má květy karmínově červené, brvy má sytě modro bíle pruhované a na koncích jen mírně zahnuté. Podstatné je, že brvy jsou v květu vztyčené kolem sloupku s prašníky a bliznami.
Mučenek podobné barevné kombinace jako P. x decaisneana a alata je daleko více, nejen hybridů, ale i botanických druhů. U nás se čistá P. quadrangularis nacházela v Kladně u manželů Bártových, dokonce jim i plodila. Jak to vypadá nyní nevím. Pan Leopold Ševčík jim ohledně této rostliny psal, ale netuším, zda nějaká semena či řízek získal. Ani on neměl ve své sbírce čistou quadrangularii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2011 15:21 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Právě proto předpokládám, že by právě na fakultě, kde se přímo zemědělstvím tropů a subtropů zabývají a vyučují tam i studenty ze zemí, kde se tyto druhy pěstují, měli mít jako ukázkové rostliny čisté a nehybridní druhy. O květech obou mučenek je toho napsáno mnoho. Zajímal mě spíš určovací znak na listech a stonku. Řapíkových žláz však nacházím na obou jedincích tři páry na všech listech. Malý rozdíl je opravdu v nomenklatuře listové žilnatiny, otázka je, zda to nemůže být ovlivněno třebas stanovištěm, výživou a podobně. Pokud zakvetou, již asi není problém je rozlišit. Mám i jednu alatu myslím ze zahradnictví Laelia, ta má však listy sotva 10 cm velké, zdaleka ne takové lopuchy jako ty Pražské.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2011 19:59 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
V botanike je všeobecne veľký bordel, tie isté rastliny sú často zaraďované znova a znova ako nové odrody, mení sa zaradenie z jednej čelade do druhej atď. atď. Predovšetkým to platí pre tropické rastliny. Po rokoch samoštúdia - vzdelaním so strojár - inžinier a konzultáciami s ľudmi v krajinách pôvodu trop. rastlín som dospel k názoru, že v odborných článkoch je veľa bludov a veľa diel vzniká tak ako skriptá v strojarine - jeden odpisuje od druhého a cituje tretieho a tak do kola a ak niekto v 1820 napísal nejaký blud, tak ho budú omielať a omielať dokola. Treba si uvedomiiť, že väčšina vedcov rastliny ktoré popisuje vo svojich prácach ani v živote nevidela.
Príklad: Garcinia aristata, niekto iný ju popísal ako garciniu macrophyllu, potom si niekto zmyslel, že garcinie z Ameriky zaradí samostatne ako rod rheedia a bola z nej rheedia aristata, po pár rokoch si zase niekto zmyslel, že zruší rod rheedia a vrátil ju medzi garcinie, okrem toho garcinie zaradil Lindley do čelade Clusiaceae a zároveň ďalší páni do čeladí
Cambogiaceae (Horaninow) alebo Garciniaceae (Bartling) alebo Guttiferae (Juss.) a takto to funguje pre každú druhú tropickú rastlinu a nakoniec sa spýtate nejakého Brazílčana a ten vám povie, že napr. v prípade nejakej annony to nie je pravda, že jeden názov je synonymom druhého ako sa uvádza v literatúre, ale že on má v kolekcii aj jednu rastlinu popísanú niekým aj druhú popísanú iným a nie je to rovnaká rastlina.
Ale ak v tomto prípade budeme vychádzať z literatúry,tak alata by mala mať max. dva páry žliaz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2011 20:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pokud jen dva, tak jste mě nepotěšil, neboť ani jedna z alát které mám z různých zdrojů a které za tento druh považuji, nemá jen dva, ale vždy tři. Pokud by tomu tak bylo, nemám tedy nehybridního jedince. Ovšem dnes jsem měl chvíli volného času, tak jsem si své rostliny dokonale prohlédl a guadrangularis má o poznání robustnější palisty a to dost výrazně, především jsou široké. Alata, tedy pokud jí je ta má, opravdu zase podstatně hrubší žilnatinu. U té guadrangularis bych si byl i dost jistý, že skutečně jde o botanický druh, neboť zde pravidelně plodí a plody jsou s alatou samozřejmě nezaměnitelné. Musím přiznat, že vám poněkud závidím vaše praktické poznatky z cest. Já v průběhu studií nasbíral asi pět zkoušek a nevím kolik zápočtů z různých oborů botaniky a odborníka to z člověka rozhodně neudělá. Jak říká náš docent fytocenologie
,, Pokud chce člověk porozumět přírodě, musí do ní jít, po internetu ji nikdy nepozná!“
To je z pohledu našeho koníčka tedy dost problematické. Máme sice možnost pozorovat tropické rostliny ve sklenících, ale nezbývá nám než věřit, že rostliny které pěstujeme, jsou skutečně ony druhy. Bohužel nám chybí pestrost pro porovnání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2011 23:14 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Zajímavá diskuse, já mohu potvrdit slova Radoslava. Například i v palmách je pěkný chaos. Mnoho taxonů je podle někoho samostatný druh, podle někoho pouhá varieta, například Butia odorata. V mnoha odborných čteních je brána pouze jako Butia capitata s rozdílem, že se vyskytuje na jiných místech. Podle jiných je to zase samostatný druh. To se dá ale rozlišit zřejmě pouze pod mikroskopem.

Známější "chyba" je například u palmy Trachycarpus fortunei, kterou kdysi někdo zařadil do rodu Chamaerops a pojmenoval ji Ch. excelsa a tento název je možno vidět dnes i v obchodech, kde se pod tímto názvem prodává :roll: .

Co se týče mučenky, také mám "mučenku obrovskou", ale až podle květu jsem určil, že její květy nesedí ani na alatu, ani na quadrangularisku, takže jsem ji určil jako Passifloru x decaisneanu.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 09 Kvě 2011 14:19 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Nemůžeme se na botaniky taxonomie zlobit, neboť v průběhu času se značně měnily názory na to co je druh, podruh, forma atd. Vezmeme li v potaz, že mnoho z rostlin, které jsou předmětem našeho zájmu, jsou navíc uměle šlechtěné či křížené, není snadné je přesně zařadit a specifikovat druh. Dnes nám naštěstí do věcí vnáší pořádek molekulární biologie. To však je dost nákladné a než díky DNA přesně rozlišíme všechny druhy, tak to ještě několik desetiletí potrvá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora quadrangularis
OdeslatNapsal: 04 Čer 2011 19:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak guadrangularis, kterou jsem získal v podobě řízků na ITSZ, ji nemá ani list. Kompletně zežloutla a opadala. Dnes jsem ji chtěl vyhodit, vyklepl jsem ji z květináče a úžasem zjistil, že má krásné zdravé kořeny. Na pomezí vzduchu a půdy jsem navíc našel malé očko, tak z něj snad vyraší nová rostlinka. Zakryl jsem ji vlhkým rašeliníkem, protože mi připadá, že vršek uschnul. Tak uvidíme, co se stane. Alata, ze stejného zdroje již roste jako divá. Asi ví, že o ní jsem tolik nestál, protože již jednu mám.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz