CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 11:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mučenka
OdeslatNapsal: 27 Úno 2003 08:01 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Rád bych koupil mucenku .Zároven hledám nekoho kdo by popsal postup pri jejim pestovani


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Bře 2003 15:05 
Rady k pěstování mučenek najdete např. na http://web.quick.cz/passiflora
a zajímavou nabídku těchto rostlin na http://www.laelia.cz


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Mučenka
OdeslatNapsal: 03 Říj 2003 21:44 
Spoustu mučenek pěstuji a množím, prodej za symbolické ceny - 20,-/ks
seznam žádejte na tel. 604 862 950, nebo Dagmar.Horakova @seznam.cz


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Mučenka
OdeslatNapsal: 04 Pro 2003 12:27 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Mohu poradit způsob, který používám já pro venkovní pěstování.Rostliny mám umístěny v kontejneru 20x20cm.Po posledních mrazících celý kontejner zakopu do země k opěrné konstrukci tak, že zemina v něm je v úrovní té okolní.Zálivku a hnojení provádím dle potřeby přímo do kontejneru.Kořeny prorostou do okolní zeminy a rostlina pak vydrží jako ostatní volně rostoucí rostliny.Rostliny mám umístěny na přímém slunci a během roku se na nich nevyskytují žádné choroby ani škůdci.Případné ošetření není ale ve venkovním prostředí žádný problém.Na podzim před příchodem mrazíků rostliny v kontejnerech vyryji.Veškerý kořenový systém, který prorostl do zeminy odřežu nebo ostříhám nůžkami.Podobně je nutné zredukovat i nadzemní část. Z vlastní zkušenosti vím, že není třeba rostlinu šetřit. Zkracuji výhony na maximální délku 30cm.Rostlina po přenesení do chladné, ale v mém případě ne příliš světlé místnosti i tak shodí dost listů.Pokud jsem v prvním roce tohoto pěstování nechal výhony delší, opad byl intenzivnější a přišel jsem skoro o polovinu rostlin.Ideální je zajistit rostlinám takovou teplotu, aby nerostli.Když silnější rostlina přes zimu ztratí většinu listů a není nucena v teplejším prostředí k jejich obnově,po hlubokém jarním sestřižení na několik oček při lepšících se tepelných a světelných podmínkách krásně vyhání silné výhony.Podle Subtropů - pěstitelské praktikum pana Jiřího Šamly "hluboký řez mučenka špatně snáší. Buďto v tom roce nezakvete, nebo i uhyne. Lodyhy se mají zkrátit asi o 1/3, boční obrost na 2-4 očka".Ve starším vydání doporučuje "seříznout loňské výhony na 2-3 očka".Já však mám se zásadním hlubokým řezem u mých rostlin zkušenosti dobré a z toho důvodu, aby byla manipulace a uskladnění co nejjednoduší, se mi výše popsaný systém osvědčil. Nezmiňuji se o případné tvorbě plodů z bohatého květenství, pěstuji pouze bílou a modrou formu okrasných druhů.


Naposledy upravil Pedro dne 06 Led 2004 16:56, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Pro 2003 08:59 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Nemas nejake fotky ? Myslim ze tento Tvuj prispevek by stal za zverejneni a urcite by fotky hodne prinesly


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mučenka
OdeslatNapsal: 22 Pro 2003 11:43 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Bohužel jsem mučenky speciálně nefotil. Musel jsem hodně zvětšit jeden výřez z focení na zahradě. Omlouvám se za velikost.

Pedro



Obrázek


Naposledy upravil Pedro dne 17 Úno 2004 16:09, celkově upraveno 5

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Úno 2004 11:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Ještě se vracím k mučenkám, vyšel mi o nich článek v Citrusech, pěstování není příliš složité. Druh P. caerulea toleruje slušné mínusové teploty, ve skleníku mám zatím nejnižší teplotu za letošní zimu -8,5 stupně a rozhodně to není nejchladnější zima, kterou mučenky ve volné půdě přežily. V roce 1999 jsem z tohoto druhu sklidila i spoustu plodů, jen je problém s opylováním, protože rostlina je cizosprašná a také už hodně překřížená. Původní druh sice pěkně roste, ale ne příliš ochotně kvete. Ty, co se u nás pod tímto názvem prodávají jsou ochotné kvést celou sezónu, ale špatně se opylují. Také Purple Haze je jedním z jejích kříženců a letos snesla v květináči -6,5 stupně. Také P. incarnata přežije zimu, ve formě jakéhosi silného oddenku z něhož na jaře vyraší. U ní jde o to, že za jeden rok se ten kořen nevyvine silný a je lepší ji udržet aspoň 2 sezóny někde v bezmrazé místnosti aby zesílila. Také kříženec P. Incense je dosti odolný, ale zimu 2002-03 ve skleníku nepřežil.Jinak ale rostlina kvetla stovkami nádherných květů a po opylení P. caeruleou
také dozrály plody, které byly kyselé a v kombinaci se sladkým ovocem výborné. Semena ani pyl této rostliny neklíčí. Pro venkovní pěstitele je také vhodná jednoletka P. gracilis, která je ve volné půdě velmi vitální - snad 900 květů a téměř 700 plodů. Plody nejsou sice dobré, ale rostlinu zdobí jejich svítivě červená barva.Květy jsou zhruba 5 cm velké, bílé s bílo fialovými brvami. Opylují ji včely a další hmyz.
Ještě se zmíním o dvou druzích, které kvetou i přes zimu a mají krásné květy. P.x violacea, někdy také Victoria má sytě tmavě růžové květy a brvy u dna květu černé přecházející v bílou barvu. Průměr květů je v létě přes 10 cm, v zimě jsou světlejší a menší - kolem 8 cm. Rostlina se také nechá opylit P. caeruleou a semena jsou klíčivá. Druhou je P. aurantia - oranžová mučenka, která má zajímavé květy, které kvetou i 4 dny, v začátku jsou světle krémové, přecházejí až do lososově červené barvy.Květ má trošku jinou stavbu, zůstává jakoby pootevřený a ven vyčnívají tyčinky a pestík. Tato rostlina má vždy dva květy v paždí listu a většinou kvetou oba najednou. Brzy na jaře a dlouho na podzim kvetou např. P. Sunburst, P. x allardii, P. murucuja a P. racemosa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Úno 2004 13:31 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Dašo nechces udělat serial o mucenkach i pro tento web ? Myslim neco jako treba dva kratke clanky mesicne .To co vyslo v citrusari je tak na pul roku :-) Pokud to mas v el. podobe a budes ochotna rad se s tebou dohodnu a udelam specialni slozku jen pro mucenky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Úno 2004 21:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Jasně, proč ne. Nechci ale opakovat ten článek, takže zkusím vymyslet něco jinšího. V jaké podobě to mám - a kam - zaslat, myslím třeba CD s fotkami a textem.... Pokud mi bude fungovat dobře foťák jako webkamera, zkusím zachytit rozkvět nějakého květu. Mám také kontakty na další "mučenkáře" a zkusím představit jejich sbírky a úspěchy. S kolegou z Liberce se s mučenkovými stránkami nějakou dobu děláme, jenže on kromě zaměstnání i studuje a já zase nemám vždycky hlídání, takže je to ještě v plenkách. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Úno 2004 08:09 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Zalezi na tobe bud mi to hod rovnou do emailu a nebo ti dam admin pristup do redakcniho systemu a muzes vydavat clanky sama.Vse bych ti vysvetlil po telefonu je to celkem jednoduche


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2004 18:54 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Dobře, zatím něco pošlu mailem, to objemnější s fotkami bych asi raději dělala přímo na stránce. Ozvu se, až budu potřebovat Tvou pomoc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mucenka mi nekvitne
OdeslatNapsal: 09 Kvě 2004 22:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Kvě 2004 22:18
Příspěvky: 3
Ahoj, chcem sa spytat co mam robit, pretoze moja mucenka /mucenka maracua/ mi takmer vobec nechce kvitnut. Ak aj nahodi nejake puky, tak tie este velmi male ozltnu a odpadnu. Prosim poradte mi. Dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Kvě 2004 19:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Takhle od monitoru ti jen odpovím to, že pokud rostlina vypadá zdravě, není na průvanu a má dostatek slunce i vody, můžeš začít s přihnojením. V dávce na krabičce nebo láhvi, použít se dá od hnojiva na okrasné rostliny až po citrusová hnojiva. Pokud je to rostlina nedávno koupená, může pomoci i přesazení, kontrola kořenů, zda jsou v pořádku. Rostliny pro prodej mají zeminu, která se do max. půl roku vyčerpá a pak rostlina buď odejde /k radosti producenta, který jich má dost v zásobě.../ nebo to majitel odhadne a přesadí. Mučenka murucuja /červené zajímavě tvarované květy /mi děla něco podobného - poupátko se ještě jako malé otevře a buď za čas odpadne, nebo doroste do normální velikosti. Netuším proč to rostlina dělá, ale raději jsem ji přesadila a podezřívám producenta z použití nějakých stimulantů kvetení před exportem. Várku neprodaných rostlin koupil zřejmě Baumax a z celé zásilky na prodejně jediná rostlina nekvetla, ovšem stonky po odkvetlých květech na rostlině byly.
Napiš, jak se to podaří. Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2004 14:41 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Kvě 2004 22:18
Příspěvky: 3
Ahoj Dasa, dakujem za odpoved. Moj priprad s mucenkou je trosku iny. Moja mucenka je vypestovana zo semienok kupenych u nejakeho pestovatela muceniek. To znamena, ze v chybe pody to asi nebude. Minuly rok som mucenky presadil do novej zeminy, ale zo 4 korenov zakvitla len jedna. Pri presadzani som si nevsimol ziadne zmeny, ktore by mohli sposobit chorobu a rastlina vyzera zdravo. Ked ju na jar ostriham, tak aj velmi dobre rastie, nahadzuje puky, len mi hned zozltnu. Myslim, ze aj stanovisko je v poriadku. Je chranane od severu, takze prievan tam nie je a cely den na nu svieti slnkok. Uz mi niekto poradil, aby som ju trosku zatienil /slnecnikom/, aby na nu tak neprazilo slnko, ale ani to nepohlo. Prave naopak, vtedy prestala nahadzovat puky uz uplne.
Uvidim ako to dopadne, ale urcite sa este ozvem co a ako.
cazzo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky-kvetení
OdeslatNapsal: 05 Čer 2004 20:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Ještě doplním informaci k nekvetení mučenky. Od několika lidí mám informaci, že jim rostlina vykvetla až když jim "utekla" ze skleníku - kvetl výhon, který třeba prolezl oknem, nebo utekl nějakou špatnou izolací ve střeše. Zbytek rostliny uvnitř nekvetl vůbec, nebo jen málo. Těžko říci proč to tak je. Když už mi rostlina poupata shazuje - zasychají malá i větší, většinou za čas, asi po uvyknutí na nové místo ?, poupata udrží.
Dost druhů ale tyto přesuny snáší bez problémů /např. P. x violacea, P. citrina, dokonce to vypadá, že i racemosa má nasazeno na květy a to byla nedávno ještě doma..., P. x allardii../ je pravda, že ovocné mučenky - P. edulis a další s těmi květy dost otálejí a z několika nasazených všechny nevykvetou.

ještě vsuvka pro ADMINA, na e-mail s příspěvkem odesílaný už 2x nepřišla ani odpověď, ani kapitolka o Ovocných mučenkách není na Citrusech. Nevím proč, došlo to vůbec ? Je to špatně napsané ???


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz