CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 11:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mučenky
OdeslatNapsal: 09 Led 2006 20:52 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
Ahoj! Prosím, máš-li někdo zkušenosti s mučenkami, rci, jak dlouho mne budou mučit mučenky druhů Passiflora edulis a Passiflora ligularis, než jako semenáče vykvetou. Jsouce stáry dvé let, nejeví dosud podobných spádů. Děkuji. -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mučenky
OdeslatNapsal: 09 Led 2006 21:04 
Muïoul napsal:
Ahoj! Prosím, máš-li někdo zkušenosti s mučenkami, rci, jak dlouho mne budou mučit mučenky druhů Passiflora edulis a Passiflora ligularis, než jako semenáče vykvetou. Jsouce stáry dvé let, nejeví dosud podobných spádů. Děkuji. -muïoul-

Muïoule mučenky budeš mučit ty, když je zatížíš plody :lol: :lol:
Neboj vykvetou, záleží to na podmínkách.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: plody
OdeslatNapsal: 09 Led 2006 21:15 
Trošku jsme se o plodech na P. edulis rozpovídali v sekci pod touto - mě osobně kvetl rok a půl starý semenáč po zasazení do volné půdy, kolegovi Tondovi se to podařilo už na roce a když zabrousím do našeho klubu citrusářů - kolega pěstoval a pěstoval tři roky, pak hodně ořezal a sklízel. Záleží na tom, co na tu tvou rostlinu bude platit...
Dáša


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky
OdeslatNapsal: 09 Led 2006 21:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
Anonyme, máš-li touhu rýti, zřiď (nebo zřiť) sobě záhonec alepoň dvé sáhů zdéli a jednoho zšíři. Bohdá odebéře Ti to dosti sil, bys ubohého starce v klidu dožíti nechal mezi jeho mučenkami. Věz, že ni v Listině práv a svobod bejlí cizokrajného o nadměrné zátěži plodem ničeho psáno nestojí.
Dášo, 1000erý dík za podporu duchovní. Seřezal jsem ji (jak Cikán kobylu), za to že kvésti se vzpírá. Jako jitro večera moudřejší bývá, snad i Vesna moudřejší bude Morany. A hin sa hukáže.
S Passiflorou ligularis nikdo zkušeností nemá? -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ligularis
OdeslatNapsal: 10 Led 2006 21:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
U nás jsou zkušenosti totožné s Tvými, milý Muďoule, tedy že se pne do výšin obrovských a po ořezání více méně pokračuje v růstu bez nějakého náznaku poupat :(
Zřejmě je něco divného v našich klimatických podmínkách, možná by stálo za to zkusit nechat v chladu, poděsit mrazíkem .... nevím, spíš bych tipla na to, že by jí vyhovovalo něco takového, než opak. Je původem z Bolívie, klony pro plody jsou z Ekvádoru, píše se u ní o minimu 5-10 stupňů Celsia. Ten ekvádorský klon má světle růžové proužky na brvách /druh je má tmavě fialové/. Podobně je to s oblíbenou banánovou mučenkou - P. mollissima, ta si vyloženě loni v létě lebedila :? , já tedy ne :(
Snad se bude letos dařit s těmito dvěma lépe ! Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky
OdeslatNapsal: 10 Led 2006 23:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
Dášo, Bůh-li dá, vše k lepšímu se změní. V roce loňském neqetla mi ani P. caerulea, která předloni qetla. Svedeme to na špatný rok a uvidíme, co přinese onen nastoupivší.
To jsem opravdu sám, kdo má P. ligularis, nebo se přeci jen ozve někdo s nějakou zkušeností? -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ligulka
OdeslatNapsal: 18 Led 2006 19:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Těch majitelů bude dost, např. ji prodává Laelia - asi semenáče, kdysi jsem ji od nich měla..., semena jsem dosti lidem dávala já, najít se dají v různých nabídkách /Koexflor..../. Potíž je v tom, že asi na květy budeme ještě nějakou dobu čekat /mám nejstarší 2 letou rostlinu :? / asi jich i spoustu umučíme :( , ale výsledků se určitě dobéřeme :wink:
Jinak v roce 2005 mi caeruley kvetly a plodily, bylo to celkem v klidu. Nejvíce mě ale překvapila mollissima, která si to léto vyloženě užívala. Také mám ve volné půdě P. naviculatu, rubru, morifolii a morifolii Andy a jsem zvědavá, jak přežijí tuto zimu. Zatím jsou přikryté sněhem z prvního většího sněžení, dnes jsem mohla ještě doházet, ale začalo to hodně tát...., ale ty nízké teploty, co ještě hlásí se mi moc nelíbí.... :x
Zdravím ! Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 10:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
Dášo, srdceryvně Tě zdravím a děkuji za zprávu. Všechny druhy, které jsou schopny přežít naši zimu, mne zajímají. Pokud časem budeš ochotna uvolnit nějaké řízky, mám zájem za Tebou stanovených podmínek. Caerulea, kterou jsem zkoušel venku, nepřežila. Slyšel jsem o druhu P. lutea, jež by měla na zimu zatahovat, ale nikde v literatuře jsem ji nenašel. Zdraví -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 20:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Milý Muďoule, v atlasu od B. a T. Ulmerových je fotka P. lutea, ale sehnat se zatím nedá, pátrám po ní.
P. incarnata sice vydrží, ale po probuzení moc neroste a o kvetení se tedy nedá mluvit už vůbec :? Tak zkusím její pěstování v nádobě s zimováním ve skleníku, ale dřívějším probuzení. Ty mollissimy pocházejí odněkud z And, z nadmořské výšky kolem 2500 metrů nad mořem, minima se uvádějí kolem 5 stupňů nad nulou. Ale můžu porovnat jejich chování v září, kdy caeruley už končí, dokvétají, byť tak moc zima ještě není. Mollissimy v klídku větvily, proplétaly se s dalšími....nic nenasvědčovalo nějakým obavám ze zimy. Ve skleníku jsem nechala jednu P. naviculatu - šlechtitel mučenek Leopold Ševčík ji považoval za jednu z nejchutnějších, mě její plody neuchvátily, ale nemusely být úplně zralé..... Ta by těch mínus 10 měla vydržet, takže pokud nenastanou nějaké mínus třicítky.... celkem ji věřím.
Můžu na jaře zabalit odkopek z skleníkových klonů - mám dva různě barevné, aby bylo možné je opylovat, mám volnou i P. incarnatu - semenáč vysetý v zimě 2004-05.
Pokud něco dalšího přežije, budou řízky i z otužilců 8)
Zdravím ! Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Passiflora lutea
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 21:39 
Dáša napsal:
Milý Muïoule, v atlasu od B. a T. Ulmerových je fotka P. lutea, ale sehnat se zatím nedá, pátrám po ní.
Zdravím ! Dáša


Ale dá sa zohna


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 09:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
Dášo, zdravím Tě a děkuji za další příznivou zprávu! Budu potěšen, přenecháš-li mi časem nějaké řízky.
Anonymní Ivane1, zdravím Tě! I Tvá zpráva naplňuje mne nadějí na lepší zítřky. Pověz: skutečně P. lutea na zimu zatahuje a přežije středoevropské mrazy, nebo jsem se stal obětí fámy?
A "tie pražské botanické kapacity sa dosial nevijadrili", lebo som zatial nezohnal tých pravých.
Anonymní -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mučenky
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 17:07 
Muïoul napsal:
Dášo, zdravím Tě a děkuji za další příznivou zprávu! Budu potěšen, přenecháš-li mi časem nějaké řízky.
Anonymní Ivane1, zdravím Tě! I Tvá zpráva naplòuje mne nadějí na lepší zítřky. Pověz: skutečně P. lutea na zimu zatahuje a přežije středoevropské mrazy, nebo jsem se stal obětí fámy?
A "tie pražské botanické kapacity sa dosial nevijadrili", lebo som zatial nezohnal tých pravých.
Anonymní -muïoul-


Pozrime ho, neanonymného Jura! Kde všade


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 17:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
Ivan, ako vraveli obyčajný košický skladník Ďury Štachytka: "Dobrych ludzi še šadze velo zmesci!" Ta som aj tu, Boha Máriju! -muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mučenky ve volné půdě
OdeslatNapsal: 23 Led 2006 08:31 
Muïoul napsal:
Dášo, srdceryvně Tě zdravím a děkuji za zprávu. Všechny druhy, které jsou schopny přežít naši zimu, mne zajímají. Pokud časem budeš ochotna uvolnit nějaké řízky, mám zájem za Tebou stanovených podmínek. Caerulea, kterou jsem zkoušel venku, nepřežila. Slyšel jsem o druhu P. lutea, jež by měla na zimu zatahovat, ale nikde v literatuře jsem ji nenašel. Zdraví -muïoul-

Zdravím.
Moje zkušenost je, že Caerulea se dá pěstovat ve venkovních podmínkách ale vyžaduje ochranu. Přezimoval jsem ji vloni u zdi chráněné před západními větry. Nad kořeny jsem umístil polystyrénovou bednu vycpanou suchým listím. Nadzemní část vydržela až do -15 st. C.
Na jaře zůstala neporušená část stonku pod bednou. Obrazila, celkem slušně narostla ale nekvetla. Nadm. výška 400 m. četl jsem ale, že ve Švýcarsku kvetla a plodila ve volné půdě ještě ve vyšší poloze. V Německu, kde je klima příznivější dopěstovávají zralé plody.
Pokud jde o Luteu, je nejmrazuvzdornější ale četl jsem o ní že zůstává v našich podmínkách půl roku zalezlá v zemi , než vyraší.
S Naviculatou nemám zkušenosti ale rád bych ji též zkusil. Buhužel se mi nepodařilo zakořenit řízek od Dáši.
Incarnatu jsem měl v citrusovém skleníku ale trvalo dlouho než vyrašila. Letos ji zkouším též přezimovat venku s ochranou kořenů.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky
OdeslatNapsal: 23 Led 2006 10:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 06 Led 2006 20:46
Příspěvky: 71
I já Tebe zdravím, jmenovče (jsem totiž taky Jirka).
Děkuji za zprávu. Mám několik rostlin P. caerulea, z nichž některé hodlám přesadit zjara do volné půdy. Zatím zimy tráví na zasklené loggii, kde teplota klesá za největších mrazů pouze k nule. Současně s nimi půjdou na vzduch semenáčky Poncirus trifoliata a řízkovanci Cupressus sempervirens. Ostatní mučenky, které mám, musím rozmazlovat v teple, protože se jedná o jedince dvou druhů, které ani ten balkon neakceptují (P. edulis a P. ligularis). Tu luteu bych rád vyzkoušel už jen z toho důvodu, že teoretické zmínky o možnosti jejího přezimování jsem našel už v literatuře z počátku dvacátého století.
Je možné vidět Tvé rostliny na jejich stanovišti (samozřejmě, až vyraší)?
-muďoul-


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz