CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Dub 2024 11:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 12 Bře 2006 20:16 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
No literatura uvadi USDA 8a a muj teplomer mi taky nelze. Kolem tech -2°C tam na chodbe v miste kde ji mam jsem meril pravidelne...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky
OdeslatNapsal: 12 Bře 2006 22:04 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Ja zimuji letos jednu velkou mučenku venku pod sněhem bez jakéhokoli dálšího přikrytí tak uvidím co z ní jaře zbude. Ve skleníku mám ale druhou stejného druhu a ta již nakvétá ( Coerulea). P.edulis mi ve skleníku opakovaně odešla a teplota neklesla pod +5°C tak ji zimuji doma a bez problémů. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mrazuvzdornost
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 07:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Přikládám některé poznatky o mrazuvzdornosti od H. Wouterse:
Překlad:
Uvádím některé zajímavé údaje o rostlinách, které
byly na venkovním stanovišti v mé zahradě.

Mrazuvzdorné do -3 st. Celsia:

molissima, trisecta, Exoniensis, Jamesonii, Coral Glow, tripartita,
cobanensis, gritensis.

-5.2 st.C (v noci) přežily:

tetrandra, herbertiana, cinnabarina, tucumanensis, umbilicata.
Zatímco všechny ostatní edulis uhynuly při -3 st. C, jedna rostlina edulis forma edulis vypadá zdravě a ani vrcholky nenamrzly.
(? zda je to vyjímečné nebo normální pro tuto edulisku)
----------------------------------------------------------------------------
Přeloženo z fóra o mučenkách http://listserv.surfnet.nl/archives/passiflora-l.html
kde publikují známé osobnosti - pěstitelé.
----------------------------------------------------------------------------
Pozn. Dle mých opakovaných zkušeností nepřežije kořenový bal P.edulis ani dlouhodobý pokles teplot k nule (ve skleníku).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zdroj
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 11:16 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ja nejradeji cerpam odtud:

http://davesgarden.com/pf/go/1193/index.html

[url]http://davesgarden.com/pf/adv_search.php?searcher[common]=&searcher[family]=Passifloraceae&searcher[genus]=Passiflora&searcher[species]=&searcher[cultivar]=&searcher[hybridizer]=&Search=Search[/url]

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: martincz
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 13:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Specielně na Tebou uváděných stránkách mají často nesmyslné údaje mrazuvzdornosti. Viz např. P. coccinea -17.7 st. C což nesnese ani incarnata nebe caerulea , které jsou nejodolnější. Dtto u spousty jiných.
Důvěryhodná data jsou např. zde:
http://www.passionflow.co.uk/species.htm
nebo pro edulisku zde
http://www.passiflora.it/e.htm
Jirka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 17:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Zdeňku to jsu zvědávý jak to dopadne,napiš potom jak to dopadlo.Ta venkovní má nějakou nastýlku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mučenka
OdeslatNapsal: 13 Bře 2006 21:42 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
konales napsal:
Zdeňku to jsu zvědávý jak to dopadne,napiš potom jak to dopadlo.Ta venkovní má nějakou nastýlku?


vzhledem k tomu že u nás nezmrla za celou dlouhou zimu hlína tak minimálně kořeny přežijí ( první napadnul sníh až pak mrzlo) sníh dokonale izoluje od mrazu. Když vezmu průměrnou teplotu vzduchu od 17 listopadu tak ještě nebyl žádný den s průměrnou teplotou vyšší než 0°C. Sám sem zvědavý jestli tyto extrémní podmínky přežije. :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 09:17 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2005 17:46
Příspěvky: 20
Bydliště: Žatec
Ahoj, posílám aktuální foto (14.3. 06) poupat caerulei, které jsou výše.
Jinak k té mrazuvzdornosti. Souhlasím s Jirkou Částkem a proto jsem volil ty limitní teploty pro edulis (+8 - + 10). Nevím jak bych se tvářil, kdybych napsal třeba -1 C a někdo dal na můj názor a pak by napsal, že díky mé blbosti přišel o rostlinku. To by mne mrzelo a proto jsem raději opatrnější. Berme toto forum tak, že se všichni učíme. Je možné, že v USA mají vyšlechtěné klony edulis s vyšší mrazuvzdorností. Předpokládám však, že většina z nás tady nekupuje semena z USA, ale že si je obstarává různě z plodů z marketů, případně rostliny kupuje tamtéž. Uvědomme si však kdo dodává tyto rostliny - především Holanďané a Italové. Ti mají plantáže v subtropech (možná i v tropech), protože jim jde o množství. Takže diskutujme, ale hlavně pěstujme a prověřujme informace vlastní praxí.
Pokud má někdo caeruleu na výměnu, klidně s ním vyměním i tu co je na fotkách. Já mám jen rostliny jednoho klonu. Plody mám, ale malé a duté.
Všechny zdraví Lumír
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: coerulea
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 09:27 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Já mám zase pro změnu jen tu modrou formu a neplodí, bílá mi schází. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: eduliska a spol.
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 16:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Ještě k té odolnosti, určitě záleží na postupu - mám známého, který má léta edulisku přes zimu na verandě, kde se díky větrání při vstupu do domu může i citelně ochladit pod nulu, cíleně tam netopí a i tuto teplotu eduliska vydrží, byť jen opravdu krátce. Vyžádám si podrobnosti....
V roce 1994 jsem na jaře dala 1,5 letý semenáč edulisky do skleníku a v říjnu kvetlo snad 40 květů, ale nemohla jsem rostlinu vytáhnout, tak jsem ji celou obalila senem / asi 5 cm vrstva, možná i větší/, celkem velkou část, něco jsem si zařízkovala a čekala jsem na jaro..... rostlina nepřežila, ovšem mohlo se na tom podepsat i její umístění v rohu, kde skleník úplně těsně nedoléhá a díky zatékání tajícího sněhu se do sena dala plíseň a tak stačilo malé poranění kmene a rostlina uhnila. No, řízkovanci kvetly a plodily v létě ukázkově.... Možná by byla šance vytvořit křížence edulisky a caeruley, záleží na dědičnosti kvality plodů.....do téhle problematiky moc nevidím, ale teoreticky by bylo možné získat odolnější rostlinu s kvalitními plody.
Je fakt, že caerulea ve skleníku v září citelně zastavuje růst a chystá se na zimu....ty další vesele rostou a těží ze zbytku tepla co to dá a tak nečekaný výkyv teploty směrem dolů je většinou první a poslední v jejich životě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: odolnost
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 19:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Mno, na mučenky odborník nejsem, jen čerpám ze své chabé zkušenosti.

Ale předpokládám, že rostliny ze semen plodů koupených v supermarketu mohou být skutečně podstatně méně odolné. Já mám rostlinu z Laelie, tak nevím. Ty míínusy jsem na chodbě skutečně měl.

S tím křížením nevím jak, ale nešlo by něco roubování? (jen laicky hádám...)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 20:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2005 17:46
Příspěvky: 20
Bydliště: Žatec
Ahoj, něco o genetice vím, kdysi jsem z ní poměrně úspěšně dělal zkoušku na VŠ a bavilo mne to.
Základem je mít opravdu čisté linie jednotlivých druhů.
Pak už to jde "celkem snadno". Musíme zajistit opylení samčí rostlinou rostlinu samičí. Tzn., že na začátek si musíme určit, že jednou bude edulis samička a podruhé bude samičkou caerulea. V ten okamžik už vidíte, že na začátek potřebujeme 4 rostliny. Pak musíme ještě před dozráním pohlavních orgánu v květu odstranit buď samičí (bliznu) nebo samčí (prašníky) orgány, pak musíme správně vše opylovat, dát květ do igelitu, počkat až uzraje plod, vybrat všechna semena, vypěstovat všechny děti a pak je posuzovat podle barvy květů, plodů, odolnosti a to vždy tak abychom nepřišli vlivem okolních podmínek o pracně získaný genetický materiál. Když se nám bude nějaká vlastnost líbit, tak ji budem rozvijet dál.To je hodně laicky a polopaticky nastíněn problém.
No není ta genetika krásnáááá.
Pozdravuji všechny.
Lumír


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Bře 2006 21:54 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Já mám semena ze zásilkové prodejny Praha.Semena budou asi z těch tropů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Bře 2006 13:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
No zlata relativisticka astrofyzika :o)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Takže k mrazuvzdornosti
OdeslatNapsal: 23 Bře 2006 16:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Podle informací na internetu se zdá, že těch +7°C pro edulisku rozhodně nesedí. Četla jsem na zharaničních fórech zkušenosti uživatelů a většina se shoduje na tom, že jim edulisky v zónách USDA 9a a výše přežívají bez jakéhokoliv poškození a že v zónách 8b jim znovu raší ze země, pokud nejsou přikryté a že v zónách 8a s dobrým krytím také zvládají zimu. Pravda, jen jsem ten net probíhal a těch reakcí mohlo být všehovšudy tak 10 - 15. Kupodivu, nenašel jsem ani jednu reakci, která by říkala, že jim slabé mrazíky eduliska nepřežila, nevím čím to může být.

Taky jsem našel jedno PDF z Kalifornské univezity, kde byla práce přímo na téma P. edulis a tam uváděli zónu USDA 9a.

Takže vážně nevím.

Moje zkušenosti mi taky říkají, že krátkodobé mrazíky a teploty kolem nuly mi edulisky přežily (a to jsou mladé řízkovance).

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz