CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 20:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 18 Led 2009 23:06 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Zdravim vas, priatelia tropov,

asi pred rokom som sa zapojil do fora www.bananas.org a v priebehu toho casu som mal moznost naucit velmi vela o bananovnikoch od mimoriadne skusenych pestovatelov z celeho sveta. Aj ked som narozdiel od prevazne americkych kolegov nemal moc pokusnych rastlin - venoval som sa iba u nas dostupnemu druhu Musa 'Dwarf Cavendish' - dosiel som po urcitom obdobi k tomu, ze som si chcel vytvorit vlastnu bananovu kolekciu z jedlych bananovnikov (to je bezsemennych kultivarov) a zacat experimentovat s procesom klonovania (tissue culturing - http://en.wikipedia.org/wiki/Plant_tissue_culture ) rizomovych casti novych jedincov za ucelom ziskania mnoheho potomstva.
Touto metodou sa da z jedneho nevelkeho kusku nediferencovaneho parenchymu ziskat velke mnozstvo identickych, dokonale zdravych jedincov. Zohnal som si potrebnu literaturu a ziskal som par kontaktov na firmy predavajuce potrebne vybavenie, technologicky by sa dal vybavit u mna labak do roka, je to, povedzme ze najma casovo velmi narocne (prestavat jednu miestnost v pivnici, ach jaj).

Pri svojich cestach som narazil ale na maly problem, co to trepem, problem to je celkom velky. Aj ked je pomerne lahke zohnat v Europe klonovaciu techniku, je v Europe len velmi malo pestovatelov bananovnikov a aj to malo, co je, mi nebolo ani za financnu odmenu ochotne poskytnut male nove rastlinky (pup, offshot, crom). Hovorim pestovatelov, jasne, nachadzaju sa v Europe aj firmy, ktore predavaju bananovniky za 'smiesnych' 30 Eur, no pravda je, ze len malo z nich ide pod 25 Eur za kus. Smiesna suma, to by ma kultivary vysli 'iba' 500 Eur, co je, ka dobre pocitam, tak 5 nasobok vybavy klonovacej techniky. Co je to za suma pre Slovaka, ze :).

A tak som sa nejake obdobie venoval popytavaniu po Europe. Celkovo mi z asi 100 mailov odpovedali pozitivne dvaja ludia, jeden Svajciar a jeden Talian, ktori mi prislubili zopar kuskov, jedna sa o kultivary 'Sicilian' Musa (endemit v Taliansku), Musa 'Dwarf Brazilian', Musa 'Gran Nain' a Musa 'Rajapuri'. K tomu treba pridat vacsie mnozstvo Musa 'Dwarf Cavendish', ktore uz mam a kolekcia by bola hotova pre cloveka, ktory chce byt samostatny v dopestovani bananovnikov... nie vsak pre mna.

Otazka do fora teda je, ci neviete niekto, kde by sa dali lacno zohnat nasledujuce jedle kultivary bananov, popripade ti z vas, ktori nejake maju, ci by sa nepodelili o zakorene samostatne vyrastky. Pochybujem, ze vsetky z dolespominanych odrod sa nachadzaju v Europe, no viac hlav viac rozumu.

KULTIVARY MUSA:
Texas Star

Amistad
Carolina King
Golden Rhinohorn

1000 Fingers
Dwarf Orinoco
Orinoco

California Gold
Cardaba
Double
Dwarf Brazilian
Dwarf Puerto Rican
Ebun Musak
French Horn
Giant Plantain
Goldfinger
Gran Nain
High Color Mini
Ice Cream
Kalela
Lady Finger
Mahoi
Mauritius
Mona Lisa
Monkey Fingers
Mysore
Pisang Ceylon
Pitogo
Rajapuri
Saba


Len malo alebo ziadne druhy su tie banany, ktore poznate z obchodov (to je asi len Cavendish a variacie ako Gran Nain), ale ostatne bananovniky su unikaty co do vzrastu, odolnosti, tak aj do tvaru, chuti a farby plodov a olistenia (ano, chutnal som). Niektore z nich mozete nechat vonku (juzne Slovensko) aj na zimu (Rajapuri, Saba, Orinoco a Texas Star), no vacsina je neprisposobiva nasej zime. Problemom nie je ani to, ze odrody maju vacsinou cez 3 metre, mam ich kam davat...

Ak mate nejake jedle bananovniky (bezsemenne) a neviete, aky druh to je, dajte mi vediet, identifikujem vam ho, popripade, ak mate nejakeho krizenca (x balbisiana niektore) a ten je jeditelny, potom patri tiez do zoznamu.

Firmy, ktore som vylucil z financnych, alebo realizovatelnych dovodov su Agristarts (klonovacia americka spolocnost, ale klony nepreziju cestu do Europy), Bananenshopy v Nemecku a Rakusku (lebo ziju v inom svete cenami) a samozrejme vacsina 'kvalitnych' obchodov v juznej Europe (najma tie z Moldavy a Bosny). To plati aj pre Skandinaviu a vychod (z pochopitelnych dovodov, ked sa pozriete na pocasie napriklad na Ukrajine). Prijatelne ceny v obchode su bananovnik do 10Eur alebo menej.

Ak mate nejaky komentar, radu, viete o niecom, alebo sa chcete podelit o svoj kusok, dajte mi prosim vediet na pm alebo mi poslite e-mail (mal by byt z fora dovoleny).

Budem len velmi rad, ak sa niekto z vas ukaze byt vynikajuci zdroj znalosti alebo rastlin.
Dakujem, ze ste ostali s tymto siahodlhym prispevkom az dokonca. Tato prosba o pomoc nie je casovo ohranicena, plati aj ked si prispevok budete citat do 5 rokov od jeho vlozenia do fora.


Tibor


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 19 Led 2009 04:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Ahoj.Tak to ja bych take rad nejaky s tech odrud ktere pises tak pokud se Ti podari nekterou ziskat a namnozit budu ad kdyz se podelis i semnou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 19 Led 2009 08:10 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Vanhelsing02 napsal:
Ahoj.Tak to ja bych take rad nejaky s tech odrud ktere pises tak pokud se Ti podari nekterou ziskat a namnozit budu ad kdyz se podelis i semnou.


Ako som uz raz napisal, vysledkom klonovacieho porecesu je prakticky tisice az miliony rastlin, zalezi na zelanom vystupe a mnozste vyzivoveho media. Vysledkom moze byt, ze nielen teba, ale celu strednu Europu tym zasobim, uz len preto, aby som potopil par Nemcov. Ale chce to cas, neda sa mi to robit naraz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 19 Led 2009 10:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Drzim ti palce jacku. Ja mel pro tebe uplne idealni rostlinu, lec mi loni uhnila - Musa Balbisiana. Jinak nic z toho co poptavas nemam. Ale zkus nakoupi semena, stejne nez se dostanes do procesu mnozeni ti to bude nejaky ten patek trvat a zatim ti to muze vyklicit i vyrust do faze, kdy se daji mnozit. Ja kupoval u rarepalmseeds.com ale jinak eshopu na semena/hlizy jsou mraky.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 19 Led 2009 12:17 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
martincz napsal:
Drzim ti palce jacku. Ja mel pro tebe uplne idealni rostlinu, lec mi loni uhnila - Musa Balbisiana. Jinak nic z toho co poptavas nemam. Ale zkus nakoupi semena, stejne nez se dostanes do procesu mnozeni ti to bude nejaky ten patek trvat a zatim ti to muze vyklicit i vyrust do faze, kdy se daji mnozit. Ja kupoval u rarepalmseeds.com ale jinak eshopu na semena/hlizy jsou mraky.


Rastlina bananovnika, ktora ma plodit bezsemenne plody nemoze mat uz z principu semeno, ktorym by sa rozmnozovala, da sa mnozit iba klonovanim alebo odkopkami krpcov. Je totiz sterilna :!:

Ale inak dik. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 19 Led 2009 20:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Jack Daw napsal:
martincz napsal:
Drzim ti palce jacku. Ja mel pro tebe uplne idealni rostlinu, lec mi loni uhnila - Musa Balbisiana. Jinak nic z toho co poptavas nemam. Ale zkus nakoupi semena, stejne nez se dostanes do procesu mnozeni ti to bude nejaky ten patek trvat a zatim ti to muze vyklicit i vyrust do faze, kdy se daji mnozit. Ja kupoval u rarepalmseeds.com ale jinak eshopu na semena/hlizy jsou mraky.


Rastlina bananovnika, ktora ma plodit bezsemenne plody nemoze mat uz z principu semeno, ktorym by sa rozmnozovala, da sa mnozit iba klonovanim alebo odkopkami krpcov. Je totiz sterilna :!:

Ale inak dik. :D


Pozeral som ten Musa Balbisiana, ale nie je to zrovna jedly druh. Jest sa teda da, ale sa nadries, kym tie semena vytiahnes von, v kazdom pripade je mimoriadne mrazuvzdorny, pramene uvadzaju, ze mozno az ako Musa Basjoo, co je uz (minimalne na juzne Slovensko) bez zazimovania, len poriadne zakryt rizomy.
V kazdom pripade je Balbisiana nadherny strom (ak sa totak da nazvat, ale je to skor trava) s uzasnym, ze vraj az krvavociernym kmenom (prikladam obrazok).

Ale napriklad Musa acuminata x balbisiana (standardny cross ako u citrusov) uz je jedla.


Přílohy:
Poznámka: Musa balbisiana, 1 rocna
Musa Balbisiana.jpeg
Musa Balbisiana.jpeg [ 53.94 KB | Zobrazeno 1118 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 20 Led 2009 11:16 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Zminoval jsem jak semena tak i hlizy.

Na obrazku nemas rozhdne M. balbisiana. Balbisiana ma stihly pseudostonek, vyrazne listy tvaru protahle elipsy a rozhodne nebyva cerveny.

Driv nez zacnes s laboratori, zkus si nejaky ten kus bananovniku radeji vypestovat a trochu toho precist. Ja pestuju bananovniky ctvrtym rokem a stale se mam co ucit.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 20 Led 2009 11:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
martincz napsal:
Zminoval jsem jak semena tak i hlizy.

Na obrazku nemas rozhdne M. balbisiana. Balbisiana ma stihly pseudostonek, vyrazne listy tvaru protahle elipsy a rozhodne nebyva cerveny.

Driv nez zacnes s laboratori, zkus si nejaky ten kus bananovniku radeji vypestovat a trochu toho precist. Ja pestuju bananovniky ctvrtym rokem a stale se mam co ucit.


:D No ved dobre, ja mam tu fotku od trochu fundovanejsich kolegov :). Pravdou ale je, ze je to balbisiana x zebrina. Islo skor o to ukazat tu stonku ako ciernu.

Tak iny obrazok, pravda, a skus na toto povedat, ze to nie je Musa balbisiana... :P (ale tato je bez crossu, cista...)

Obrazky balbisiana, zebrina a predosly prispevok je ich cross.

Ako som spominal, Cavendishov som daval po tuctoch, ale s inymi JEDLYMI som skusenosti nemal, natoz este s nejedlymi. Pozrel som aj rarepalmseeds, ale zeby som tam videl hluzy jedlych bananovnikov povedat nemozem :x .


Přílohy:
Poznámka: Musa zebrina (Krvavy banan)
Zebrina.jpg
Zebrina.jpg [ 28.28 KB | Zobrazeno 1069 krát ]
Poznámka: Musa balbisiana
Balbisiana.jpg
Balbisiana.jpg [ 134.02 KB | Zobrazeno 1159 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 20 Led 2009 19:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Rozhodol som sa, aby som tento thread udrzal dlho nazive, ze z casu na cas tu priblizim nejake druhy bananovniku. Tak zacneme asi najjednoduchsie a najpouzitelnejsie. Vseobecne :)

Najprv vseobecne o bananovniku:

Banánovník je trváca bylina, ktorej nepravý kmeň vytvárajú pošvy listov. Kvitne, keď rastline narastie päťdesiat až šesťdesiat listov. Na rastline zostáva šesť až desať aktívnych listov, pričom po vyrastení nového listu zvyčajne, ale nie spravidla, jeden starý zožltne a usychá.

Nadzemná časť niekoľko mesiacov po dozretí plodov hynie alebo ju na plantážach ihneď odrezávajú. Z podzemnej časti vyrastá nová byľ. I keď je banánovník trváca bylina, alebo lepšie len jej podzemná časť, na plantáži po piatom zbere úrody celé rastliny likvidujú a vysadia nové, podľa možnosti iné kultivary, ktorých požiadavky na pôdnu výživu su trochu odlišne, aby sa predišlo vyčerpaniu pôd. (nechcite vidieť, ako vyzerá plantáž, lebo už si banánovník budete chcieť dať len doma dopestovaný...)

Pestovaný v nádobe môže tiež niekoľkokrát zarodiť, ale pre možnosť vyčerpania substrátu je vhodnejšie nové odnože vysadiť do čerstvej zeminy. Vo voľnej pôde skleníka alebo zimnej záhrady môžeme ponechať na kvitnúcom banánovníku jednu najväčšiu odnož s odstupom jedného roka, ako zálohu na ďalšiu úrodu, no odporúča sa presadiť o niečo ďalej, aby nespomaľovala rast materskej byle. Zároveň sa materská rastlina bude pokúšat pred kvitnutím zachovať rod a tak vyženie ďalšie odnože, čiže odoberaním odnoží sa podporuje samotný proces .

Banánovník rastie celoročne. Od jari do jesene, keď má dostatok svetla, optimálna teplota je 22-28 °C. Za mesiac narastie štyri až šesť listov. V zimnom období pri nižšej intenzite svetla postačí 18-22 °C, rast sa spomaľuje a za mesiac narastie iba jeden list. Počas zimovania v skleníku nesmie teplota klesnúť pod 15 °C.


Kvitnutie:
V skleníku kvitne banánovník v druhom roku, v bytových podmienkach v treťom roku. Základ kvetu, tak ako i listov, je v podzemnej časti. Kvetný stvol prerastá stredom kmeňa k vrcholu asi tridsať dní. Začiatok kvitnutia sa prejaví zhrubnutím kmeňa. Kvety sú usporiadané do praslenov. Prvých päť a viac praslenov sú kvety samičie, nad nimi sú kvety obojpohlavné a nasledujú kvety samčie, ktoré po odkvitnutí odrežeme. Plody sa vyvinú bez opelenia, preto všetky kultúrne banánovníky majú plody bez semien (kultivary). Po odkvitnutí dozrievajú plody v letných mesiacoch o tri až štyri mesiace. Ak banánovník zakvitne v inom období ako na jar, predĺži sa obdobie dozrievania na šesť mesiacov. Otáčať ho môžeme okolo osi, aby rástol vzpriamene a jednostranne sa nenakláňal za svetlom. Keď objavíme príznaky kvitnutia, už ho nesmieme otočiť !!! Banánovník chce vyhodiť kvet smerom na slnko, ak ho pootočíme, kvet nedostane pri vytváraní plodov dosť svetla a tie buď zhodí, alebo sa nevyvinú dostatočne.
Banánovík v kvetináči vonku otáčať netreba !!!

Substrát a nádoby:
Substrát na pestovanie musí byť výživný s prevahou organickej hmoty s pH 6-7. Zmes môžu tvoriť tieto komponenty približne v rovnakom pomere: rašelina, kompost, lignocel, listovka, ihličnatka, parenisková zem, agroperlit alebo hrubý piesok. Ako zásobné hnojivo primiešavame Cererit, NPK alebo Osmocote, dva gramy na jeden liter substrátu. Neskúšal som, ale v poslednej dobe ma zaujal Vermikompost, tak keď budem mať informácie, dám vám vedieť.
Banánovník presádzame vždy do zmesi rovnakého zloženia.
Veľkosť nádoby: prvý rok na jar priemer pätnásť centimetrov, v lete dvadsať až dvadsaťpäť centimetrov, druhý rok na jar dvadsaťpäť až tridsať centimetrov, v lete štyridsať až päťdesiat centimetrov, tretí rok na jar šesťdesiat až osemdesiat centimetrov.

Neskôr banánovník už nepresádzame. Priemer nádoby väčší ako tridsať centimetrov nemusí mať rovnakú hĺbku. Môže mať proporcie žardiniéry. Do nádoby nedávame drenážnu vrstvu štrku alebo keramzitu, pretože korene ho rýchlo prerastú, potom presychajú a hynú. Osvedčilo sa po každom presadení o mesiac prihnojiť dusíkatým hnojivom napríklad močovinou (to má doma asi každý, ak nevie kde, nech sa ma spýta :) na pm)

Rozmnožovanie (Odoberanie odnoží):
Odnož odoberáme na jar, keď má vyvinutých tri až päť listov. Najprv do hĺbky spojenia odnože s materskou rastlinou odoberieme substrát, pričom obyčajne poškodíme niekoľko korienkov materskej rastliny, ktoré odstránime, aby nehnili. Dlhým ostrým nožom odrežeme odnož, opatrne ju vytiahneme, aby sme nepoškodili jej mladé a krehké korienky. Po odobratí na odnoži zasypeme všetky rezné rany práškovým dreveným uhlím a necháme ich dva dni zaschnúť. Občasne pridávam aj yakoreňovací prášok. Odnož uložíme na tienisté a teplé miesto, korene prikryjeme vlhkou rašelinou a listy zarosíme pod vrecúškom z PVC (alebo v inom miniskleníku). Po zaschnutí reznej rany odnož zasadíme.

Banánovník u nás nie je náchylný na choroby ani škodcov (čierna sigatoga...), ale zvyknú ho napádať iné svinstvá z tropokultúry, svilušky alebo podobné sajrajty. Občas ho môže napadnúť roztoč (červený pavúčik), ktorého zničíme prípravkom Omite.

Prajem veľa veselých pestovateľských zážitkov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 20 Led 2009 21:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Musa acuminata var 'Giant Cavedish'
Musa acuminata var 'Dwarf Cavedish'
Musa acuminata var 'Super Dwarf Cavedish'


Tieto tri kultivary sú všetko variáciou kríženca acuminaty s rôznymi divokými banánmi (aspoň k tomu dospeli indický vedci pri štúdiu pôvodných rastlín Indie). Líšia sa len vzrastovou výškou a samozrejme s tým súvisiacu veľkosťou plodov.

Giant Cavendshii je typický banánovník, z ktorého sa mutáciou odvodili rôzne iné druhy. Jeho výška veľmi závisí od podmienok, v ktorých vyrastá, v priemere dorastá do 5-6m. Je často aj distribuovaný do obchodov v USA a Európe a poznáme ho tvarom aj farbou, to znamená skoro priamy alebo jemne zaoblený tvar, zrelé ovocie ma žltú farbu a jemnú dužinu. Plody sú dlhé asi 15 až 20 cm, v ojedinelých prípadoch aj väčšie. Ku nám sa dovážajú plody z plantáži eŠte zelené, no dozrievajú aj bez materskej stonky. Len málokto ale vie, že je to na úkor chuti, správne dozreté banány majú porovnateľne sladšiu chuť, ako tie, ktoré sa nachádzajú v obchodoch. Jedno ramena má viace ako čé banánov


Dwarf Cavendish
Je to, ako názov hovorí, zakrpatená odroda, ktorá sa hodí aj do bytov, pretože dosahuje výšku len v extrémnych prípadoch väčšiu ako 2,3m. Ide o rastlinu, ktorá je najpredávanješím jedlým banánovníkom na svete a pravdepodobne je pôvodom tiež z Indie, kde vznikol ako prirodzená mutácia. Jeho plody sú len o niečo menšie ako tie z obchodov, no pri správnej starostlivosti neporovnateľne kvalitnejšie. Najnižšia bezpečná teplota pre tento druh je asi 9°C, ale pržije na chvíľu aj v horších podmienkach (u mňa tá chvíľa je, kým povysávam a on čaká na balkóne v -6°C). Kvitne rôzne, no najčastejšie na jemne rúžovo až hnedo.
V Indii je to najkonzumovanejšia odroda, v niektorých oblastiach ľudia jdia len tieto banány a banány, ktoré poznáme z obchodov, dávajú žrať len domácim zvieratam.


Super Dwarf Cavendish
Jedná sa už o umelo zmutovaný druh, jeho maximálne výška nie je ani 1,5m, bežne dorastá len do 1,2m. Plodí, podobne ako všetky odrody Cavendish, jedlé a bezsemenné plody, no tie sú výrazne menšie, ako bežne v obchode vidíte. Predávajú sa napríklad za veľmi vysoké ceny v Rakúsku vo Viedni (ak sa dobre pamätám).


Přílohy:
Poznámka: Musa acuminata var. 'Dwarf Cavendish'
Dwarf Cavendish.JPG
Dwarf Cavendish.JPG [ 103.99 KB | Zobrazeno 2653 krát ]
Poznámka: Dwarf Cavendish Fruit
Dwarf Cavendish Fruit.jpg
Dwarf Cavendish Fruit.jpg [ 33.27 KB | Zobrazeno 2710 krát ]
Poznámka: Musa acuminata var. 'Super Dwarf Cavendish'
Super Dwarf Cavendish.jpg
Super Dwarf Cavendish.jpg [ 32.86 KB | Zobrazeno 2797 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 22 Led 2009 01:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Musa 'Raja Puri' 'Rajapuri'

'Raja Puri' je banánovník dorastajúci do výšky 1,8 až 2,4m. Táto rastlina má svoj pôvod tiež v Indii a je veľmi vhodná na otvorené plochy.
Banánovník je celý zelený, má veľmi hrubú nepravú stonku a výborne odoláva vetru. Jeho listy sú o niečo širšie, ako u bežných jedlých odrôd, môžu narásť až do šírky 90cm.
Ako pestovateľský kúsok je tento banánovník vhodný skoro všade, nevyžaduje extrémnu starostlivosť, jeho veľkou prednosťou je schopnosť krátkodobo odolávať mrazom až do –5°C. Keď zaplodí, tak má veľké trsy plné stredne veľkých banánovníkov s mimoriadne sladkou chuťou. 'Raja Puri' vyprodukuje až 8 plných náručí plodov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 22 Led 2009 01:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Musa 'Raja Puri' 'Rajapuri'

'Raja Puri' je banánovník dorastajúci do výšky 1,8 až 2,4m. Táto rastlina má svoj pôvod tiež v Indii a je veľmi vhodná na otvorené plochy.
Banánovník je celý zelený, má veľmi hrubú nepravú stonku a výborne odoláva vetru. Jeho listy sú o niečo širšie, ako u bežných jedlých odrôd, môžu narásť až do šírky 90cm.
Ako pestovateľský kúsok je tento banánovník vhodný skoro všade, nevyžaduje extrémnu starostlivosť, jeho veľkou prednosťou je schopnosť krátkodobo odolávať mrazom až do –5°C. Keď zaplodí, tak má veľké trsy plné stredne veľkých banánovníkov s mimoriadne sladkou chuťou. 'Raja Puri' vyprodukuje až 8 plných náručí plodov.


Přílohy:
Poznámka: Musa 'Rajapuri' - Fruit bunch
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg [ 30.45 KB | Zobrazeno 1000 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 22 Led 2009 01:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Musa 'Raja Puri' 'Rajapuri'

'Raja Puri' je banánovník dorastajúci do výšky 1,8 až 2,4m. Táto rastlina má svoj pôvod tiež v Indii a je veľmi vhodná na otvorené plochy.
Banánovník je celý zelený, má veľmi hrubú nepravú stonku a výborne odoláva vetru. Jeho listy sú o niečo širšie, ako u bežných jedlých odrôd, môžu narásť až do šírky 90cm.
Ako pestovateľský kúsok je tento banánovník vhodný skoro všade, nevyžaduje extrémnu starostlivosť, jeho veľkou prednosťou je schopnosť krátkodobo odolávať mrazom až do –5°C. Keď zaplodí, tak má veľké trsy plné stredne veľkých banánovníkov s mimoriadne sladkou chuťou. 'Raja Puri' vyprodukuje až 8 plných náručí plodov.


Přílohy:
Poznámka: Musa 'Rajapuri' - Fruit bunch
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg [ 30.45 KB | Zobrazeno 1023 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 22 Led 2009 07:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Musa 'Raja Puri' 'Rajapuri'

'Raja Puri' je banánovník dorastajúci do výšky 1,8 až 2,4m. Táto rastlina má svoj pôvod tiež v Indii a je veľmi vhodná na otvorené plochy.
Banánovník je celý zelený, má veľmi hrubú nepravú stonku a výborne odoláva vetru. Jeho listy sú o niečo širšie, ako u bežných jedlých odrôd, môžu narásť až do šírky 90cm.
Ako pestovateľský kúsok je tento banánovník vhodný skoro všade, nevyžaduje extrémnu starostlivosť, jeho veľkou prednosťou je schopnosť krátkodobo odolávať mrazom až do –5°C. Keď zaplodí, tak má veľké trsy plné stredne veľkých banánovníkov s mimoriadne sladkou chuťou. 'Raja Puri' vyprodukuje až 8 plných náručí plodov.


Přílohy:
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg [ 30.45 KB | Zobrazeno 1011 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hladam jedle kultivary BANANOVNIKOV
OdeslatNapsal: 22 Led 2009 07:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Musa 'Raja Puri' 'Rajapuri'

'Raja Puri' je banánovník dorastajúci do výšky 1,8 až 2,4m. Táto rastlina má svoj pôvod tiež v Indii a je veľmi vhodná na otvorené plochy.
Banánovník je celý zelený, má veľmi hrubú nepravú stonku a výborne odoláva vetru. Jeho listy sú o niečo širšie, ako u bežných jedlých odrôd, môžu narásť až do šírky 90cm.
Ako pestovateľský kúsok je tento banánovník vhodný skoro všade, nevyžaduje extrémnu starostlivosť, jeho veľkou prednosťou je schopnosť krátkodobo odolávať mrazom až do –5°C. Keď zaplodí, tak má veľké trsy plné stredne veľkých banánovníkov s mimoriadne sladkou chuťou. 'Raja Puri' vyprodukuje až 8 plných náručí plodov.


Přílohy:
Poznámka: Musa 'Raja Puri' Fruit
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg
Musa 'Raja Puri' - Fruit.jpg [ 30.45 KB | Zobrazeno 997 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz