CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 04 Čer 2024 11:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 20 Kvě 2008 15:00 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Rezkovanie trochu inak

Rezkovanie tak ako je dosiaľ uvedené v každej príručke, to znamená odrezok dolu šikmým rezom zrezať, som zavrhol už len s toho dôvodu, že väčšinou práve z tejto najužšej časti odrezku vyrastá často len jeden koreň, ktorý sa potom rozvetvuje. Toto býva príčinou, že rezkovanec má slabší koreňový systém, tým pádom býva slabo ukotvený v nádobe a pri silnejšom vetre sa môže vylomiť.
Už dávnejšie som vedel, že každá rastlina, ktorá je poranená, na tomto mieste vytvára kalus, a týmto sa snaží ranu zaceliť. A tak som spravil pokus: Odrezok, ktorý som chcel zakoreniť, som dolu rovne zastrihol, zobral som žiletkový odlamovací nôž, a pomocou hrotu noža som porobil vpichy do kôry odrezku po celom obvode na výšku asi 3cm.
Potom som spodnú časť odrezku navlhčil vodou, a po otrasení prebytočnej vody strčil do práškového stimulátoru. Odrezky som napichal do rozmnožovne = malé akvárium s vlhkým agroperlitom a krycím sklom / takže 100% vlhkosť vzduchu /. Po kontrole,ako som aj predpokladal, sa z každého vpichu sa vytvoril kalus, a z každého kalusu koreň. Takže rezkovanec nemá len jeden koreň na jednej strane, ale má korene po celom obvode odrezku,
a tým pádom mohutný koreňový systém. Takto sa mi podarilo vypestovať z 10cm odrezku za necelých 17 mesiacov rodiacu limetku vysokú 120cm.
A ešte pre Ivana: Vavrín / bobkový list /, týmto spôsobom 100% úspešnosť.
Příloha:
Poznámka: Rezkovaný bobkový list
Laurus nobilis - rezkovaný bobkový list.jpg
Laurus nobilis - rezkovaný bobkový list.jpg [ 129.61 KB | Zobrazeno 1407 krát ]


Přílohy:
Poznámka: C.aurantiifolia - limetka
Detail koreňov 2.jpg
Detail koreňov 2.jpg [ 141.53 KB | Zobrazeno 1387 krát ]
Poznámka: Rezkovanec vavrínu
Laurus nobilis - rezkovaný bobk. list.jpg
Laurus nobilis - rezkovaný bobk. list.jpg [ 135.83 KB | Zobrazeno 1362 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 20 Kvě 2008 16:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
:idea: Moc zajímavý nápad.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2008 15:00 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Tu je foto na ukážku ako vyzerajú korene po 20 mesiacoch od rezkovania. Kedže som ich nechcel poškodiť,tak pomocou prúdu vody z rozprašovača sa mi podarilo obnažiť len kúsok koreňov, myslím, že na ilustráciu by to malo stačiť :D


Přílohy:
Poznámka: Korene limetky po 20 mesiacoch od rezkovania
C.aurantiifolia, 20 mes.rezkovanec - detail koreňov 26.5.2008.jpg
C.aurantiifolia, 20 mes.rezkovanec - detail koreňov 26.5.2008.jpg [ 190.84 KB | Zobrazeno 1088 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 23 Čer 2008 17:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
Ja som skúšal podľa tohto zakoreniť trifoliatu (čo som odstrihol pri vrúbľovaní), jeden citronovník neznámy a výhon z podnože na calamodine (to som tu tiež niekedy dávno písal, že nechám výhon na podnoži a neskôr sa ho pokúsim zakoreniť a tak získať novú rastlinu, a zároveň možno nieekto tuto bude vedieť určiť o čo sa vlastne jedná). Skutočne sa po 2 týždňoch vytvoril kalus v mieste vpichov. Na jednom citroniku sa mi podarilo nešikovnosťou urobiť nie vpich , ale odtrhol som úzky pásik kôry v dĺžke asi 5 cm ale tiež sa vytvoril kalus v celej dĺžke. Myslím, že je to veľmi dobrý nápad, takže ďakujem mitasovi :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 24 Čer 2008 12:10 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Velmi zajímavý nápad, vyzkouším to 8)
jen se divím, že na tak jednoduchou a přitom šikovnou metodu nepřišel nikdo už dávno..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 24 Čer 2008 13:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jestli to nebude něčím jiným .... kalus se mi vytvoří krásný vždy, ale kořeny z něj bohužel již často ne.
Zkoušel jsem všemožné ořezávání, kroužkování již dříve a musím konstatovat, že vše mělo srovnatelné výsledky jako "klasika", nic extra se nikdy neodehrálo.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 28 Čer 2008 20:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
A vyzkoušel jste někdo citrusy množit hřížením,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2008 13:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Črc 2008 13:49
Příspěvky: 5
Vzdušné hřížení je nejlepší způsob získat vzrostlou rostlinu s pěkným kořenovým balem. Zkoušel jsem na mnoha rostlinách, i na citrusech a mohu jen doporučit. Zejména se mi osvědčilo vetření pasty vytvořené z práškového stimulátoru a trochy vody do rýhy mezi kmenem a odstraněným kambiem-vytvořené kořeny pak rostou spíše v ploše, právě z této rýhy. Důvod to u mne má ten, že trochu pěstuji bonsaje a mým cílem je vytvoření plochého kořenového systému.U citrusů jsem takto úspěšně převedl ještě zelenou větvičku Fortunella hindsii z roubovance na vlastní kořeny.Bohužel úspěšnost nebyla vysoká, ze tří větviček jedna,což však mohlo být ovlivněno (ne-)kvalitou provedení.Dnes bych postupoval trochu jinak než tehdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 04 Črc 2008 20:03 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
karlik napsal:
A vyzkoušel jste někdo citrusy množit hřížením,

Kdysi jsem to zkoušel, jde to, ale pro mé studené syrové a vlhké podmínky je nutná trifoliáta (resp.její hybridy) a tak zahřížený citroník apod. u mně dlouho nevydržel, citroník=podnož :arrow: to je pro mě špatná kombinace. Viděl jsem nejen na jihu, ale i nás u úspěšného pěstitele zahřížit dlouhou větev na Meyeru a tím získal velmi rychle velkou plodící rostlinu. Další osudy takových rostlin již neznám...
gonga napsal:
Vzdušné hřížení je nejlepší způsob získat vzrostlou rostlinu s pěkným kořenovým balem. .........U citrusů jsem takto úspěšně převedl ještě zelenou větvičku Fortunella hindsii z roubovance na vlastní kořeny.Bohužel úspěšnost nebyla vysoká, ze tří větviček jedna,což však mohlo být ovlivněno (ne-)kvalitou provedení.Dnes bych postupoval trochu jinak než tehdy.

Můj přítel Vlado na Havajském ostrově je také citrusář a pěstitel bonsají zároveň. For.hindsii mu kvete velmi rychle jako semenáč, ale kořenovými odřezky to zkrátí na minimum. Jeho velmi zajímavý článek na toto téma pro Svítkuj časopis Citrusy (a další články) najdete na mých stránkách v sekci Pěstování citrusů, článek se jmenuje :
Rozmnožovanie citrusových a iných stromov odrezkami koreňov
a přímá URL adresa pouze na tento článek je:
http://www.citrus-collection.wz.cz/!htm ... zovani.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 08 Črc 2008 11:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Črc 2008 13:49
Příspěvky: 5
Ano, ano. Tento velmi podnětný článek od zajímavého člověka jsem již četl. Osobně Vašeho přítele neznám, ale jeho články na mě nechávají nezapomenutelný dojem. Nevím jak to říct,aby to neznělo jako klišé...Má to duši.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 10 Črc 2008 11:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Črc 2008 13:49
Příspěvky: 5
Myslíte si, vy zkušenější, že skutečnost, že mi zmíněná fortunela dosti pomalu roste, může být zapříčiněna tím, že jde o hřížence?
Nebo jde jen o to, že sama o sobě roste pomalu.
Jinak se zdá, že se jí daří dobře, jen moc neroste. Hnojím siforgou, která se mi zdá velmi vhodná (dle reakce ostatních rostlin).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2008 18:48 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Dub 2008 08:34
Příspěvky: 46
Porad vedel by som z tejto calamondiny odrezkom rozmnozit?
tak ako si to popisal
treba starsi odrezok?uz zdrevnateny alebo mlady vyhonok?a kolko listov na vyhonku nechat?aj skratit?
diki :roll:


Přílohy:
mitis.JPG
mitis.JPG [ 92.58 KB | Zobrazeno 1153 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2008 20:20 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Na rezkovanie použi len vyzreté odrezky!
V žiadnom prípade nie tie bledé, nevyzreté, čo máš na fotke vľavo hore !
Zakoreniť môžeš odrezky s jedným, dvomi, či s viacerými listami, prípadne sa dá zakoreniť aj celá vetvička. Ale taktiež aj odrezok s jedným listom ti zakorení ! Všetko závisí len od toho, koľko máš miesta na zakorenenie a koľko rezkovancov chceš spraviť.
Kalamondinu nemusíš zastrihávat listy, aj tak ich má malé.

Pre úspešné zakorenenie odrezkov je potrebné dodržať aspoň tieto 3 zásady:

1.) Agroperlit musí byť vlhký, nie mokrý ! Ja to robím takto: Nasypem ho do vody, poriadne premiešam, a po chvíli, keď sa napije, prebytočnú vodu zlejem a nasypem na dno akvária do výšky asi 10 cm.
2.) Akvárium musí mať krycie sklo, aby tam bola 100% vlhkosť vzduchu. Na tomto skle sa vyparená voda zrazí a odkvapká, takže žiadnu nedolievať !
3.) Použi práškový stimulátor, napr. AS - 1, atď. S gélovými nemám dobré skúsenosti !
Veľa šťastia !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2008 06:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Hlavně těch řízků udělej větší množství,zakoření jen málokterý a z nich ještě jen některý za něco stojí.Také trpělivost to bude chtít-trvá to hodně dlouho,poslední řízkovaný kalamondin-skoro rok.Řízky z letošního jara jsem před 3 dny prohlížel a ještě ani ťuk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
OdeslatNapsal: 06 Čer 2009 19:45 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Tu sú ďalšie fotografie zakorenených odrezkov ako dôkaz, že z rezkovania netreba robiť vedu :!: :D
Milan
Příloha:
Laurus nobilis 30.5.2009.jpg
Laurus nobilis 30.5.2009.jpg [ 189.47 KB | Zobrazeno 953 krát ]


Přílohy:
Psidium cattleianum 30.5.2009.jpg
Psidium cattleianum 30.5.2009.jpg [ 211.55 KB | Zobrazeno 984 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz