CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 12 Kvě 2008 11:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
takto nejak vypadá moj pomaranc Skaggs Bonanza po velkých mrazových škodách -február / únor / 2008, kedy poklesla teplota dlhodobo- asi 6 hodin na mínus 9 st.C v prievane na balkone, zmrzli vsetky trojročné výhony, rastlina bola nanovo ostrihaná a takto vyrašila nanovo z vrúbla- 4- rčný konárik :cry: , stratené 3 roky.........a to mi tak už išiel pomaly kvitnút.......... :cry: :cry:


Přílohy:
S. Bonanza 2.jpg
S. Bonanza 2.jpg [ 90.06 KB | Zobrazeno 1127 krát ]
S. Bonanza 1.jpg
S. Bonanza 1.jpg [ 53.84 KB | Zobrazeno 1028 krát ]

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2008 10:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ivane, nebuďte smutný. Já dopadla se Skaggs Bonanza letos ještě hůře - i když ne vinou mrazů. Totiž jsem o něj úplně přišla. Byla to již plodící rostlina (roub z r. 2002), loni měla pěkný plod, přes zimu jsem ho nechala tentokrát povrvé na okně nevytápěného pokoje - předtím byl v zimě vždy na horní polici zimní zahrady (teplotou od 16 do 20°C), protože měl být naroubován na kubánském pomerančovníku. Celá koruna odeschla i s kouskem podnože, podnož teď obrazila a já se nestačila divit: podnož je trifoliáta! :twisted:
U vás to nebudou celé tři roky. Zůstal vám základní kmínek s mohutným a nepoškozeným kořenovým systémem, uvidíte, jak po "samovolném mrazovém řezu" rostlina rychle obrazí a vytvoří novou korunu. Moc bych se divila, kdyby vám znovu nekvetla na pěkné kuruně již příští rok. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2008 10:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
jaj..........Ivo, tak teraz ste ma potešili, diky :mrgreen: hadam to víde a bude a budúci rok kvitnút :lol: :D :D

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2008 11:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ivane, pokud jste to již neudělal, tak si zavčas redukujte narašené výhonky a nechte růst jen ty, které potřebujete pro novou korunku. Ať si teď zbytečně nekonkurují a nezahušťují korunu - stejně byste je pak musel vyřezávat pryč. Rostlina tak ušetří síly a vloží je do další(resp do dalších dvou) růstových period.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2008 16:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Dik za radu, dobre vediet, bo som tomu pomarancu teraz nevenoval velku pozornost a nic nevystipoval, este dnes vecer to urobim :wink: .

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 12 Úno 2009 23:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dnes jsem se narychlo zastavil na 3 minuty u kamaráda ve skleníku. Okolo nového roku v těch mrazech nebyli několik dní doma a v této době mu vypadlo plyn.topení. Neví na kolik to kleslo :?: , škody velké-viditelné. Rostliny mají zmrzlé suché listy, občas praskliny na větvích, smutný pohled. Nejlépe dopadly satsumy (Citrus unshiu )-bez viditelného poškození, nejhůře C.medica Maxima. Relativně dobře jsou na tom menší rostliny, které ležely na půdě jejiž teplota je více uchránila. Samozřejmě jaktakž dobré jsou jiné subtropy: olivovník, fíkovník, rohovník apod. Foták jsem neměl, narychlo jsem blikl pouze mobilem-omlouvám se za nekvalitní foto :oops: . Zajímavé bude, jak dopadnou rozmnožené puklice-nakolik se potvrdí Šnekovi zkušenosti. Ale zřejmě to nebude lehké ověřit, protože část skleníku je oddělená a tam v elektrikou vytápěné nádrži žijí kajmani. Teplota unikající z nádrže stačila na zachránění této části skleníku, takže puklice odtud budou moci migrovat na mladé výhonky na obrážejících omrzlých citrusech. Alespoň doufám, že většina po sestřihání holých větví po přitopení vyraší :D .


Přílohy:
P.S_b.jpg
P.S_b.jpg [ 18.64 KB | Zobrazeno 1122 krát ]
P.S_c.jpg
P.S_c.jpg [ 11.95 KB | Zobrazeno 1071 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 13 Úno 2009 20:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
To musel byt strašny pohlad. Rad by som tiež overil skusenosti inych s ničenim puklic mrazom. Moje citrusy boli dlhodobo pri teplote menej ako 0C a nachadzam suche puklice. Lenže ešte na podzim som striekal citrusy s Nurelle D a poriadne 2 krát. 8) Tak sa neda jednoznačne určiť, z čoho vyschli.
Na americkom citrus fore opisuje Stan McKenzie, ako u Citruholica v Južnej Karoline omrzli grepy - plodiace semenače mraz -10C rano:
http://citrus.forumup.org/viewtopic.php ... rum=citrus

Pre neprihlasenych sa fotka nezobrazi, tak si dovolim ju tu dat:


Přílohy:
Croxton Grapefruit.jpg
Croxton Grapefruit.jpg [ 229.65 KB | Zobrazeno 1172 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Dub 2009 17:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2009 23:59
Příspěvky: 26
Jakou nejnižší teplotu snese krátkodobě (několik hodin) a jakou dlouhodobě (několik týdnů) řízkovaný kříženec citroník x ponderosa a jakou mandarinka clementina marisol naroubovaná na citrumelu a za jakých podmínek? Kdo máte zkušenosti, prosím, poraďte. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Dub 2009 13:06 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zdravím,

citrumelo Swingle o ktorom som písal v tomto vlákne vyššie má za sebou ďalšiu zimu vonku - tentokrát to bola
klasická zima s krátkodobým minimom -17C a s 2 týždne trvajúcimi non-stop mrazmi -5C až -10C.
Raší na všetky strany, utrpelo omrzliny na troch konároch v dĺžke asi 3 cm na koncoch, inak v pohode.
Mám, ale pocit, že keby bolo -20 (u nás tak raz za 10 rokov) asi by to nerozchodilo.
Tak ho asi na jeseň radšej vykopem a dám do kvetináča.

Radoslav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Dub 2009 14:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Radoslave, rozhodně obdivuji tvoji odvahu a tvoje nervy... :roll: Nicméně ve tvém příspěvku mi chybí docela základní data.
Odkud jsi - kde byla rostlina vysazena
Jak byla chráněna - pokud byla
Jak má chráměny kořeny - kořenový bal
Jak je rostlina stará

Předem díky za doplnění.. :wink: ... a snad určitě foto by za to stálo..

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Dub 2009 15:15 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zdravím,

som z Nemšovej- asi 212 m.n.m.
Ako som už písal v tomto vlákne v roku 2008, rastlina je navrúblovaná na podnoži flaying dragon, získal som ju asi v 2006
od Zdeňka Černocha ako maličkého vrúbľovanca, vysadil som ju na jeseň 2007 do zahrady vedľa temperovaného fóliovníka,
ktorý má ale podlahu, takže pôdu vonku nezohrieva- iba trochu vzduch okolo seba vyžarovaním.
Rastlinu som špeciálne nechránil, iba keď teplota klesla pod -10C navliekol so na ňu igelitové vrece, ktoré ju skôr chránilo
pred ľadovím vetrom.
Foto doplním.
Radoslav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Dub 2009 15:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ještě jednou díky - zajímavá informace. :idea:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 27 Bře 2010 15:49 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Sice to není nyní právě zcela aktuální téma, ale chtěl jsem si být zcela jistý závěry, proto jsem čekal až doposud.
Loni na podzim (kolikátého to přesně nevím) u mne prošly citrusy bez plodů poměrně silným mrazem (vč. např. citroníku Sladky). Ranní T2m byla -4,9C, přízemák pochopitelně ještě nižší (obvykle je to ještě o 2-3C méně, druhé čidlo, kterým měřím tuto teplotu bylo tou dobou bohužel u rostlin s plody). Realný odhad teploty v korunkách rostlin je -6C. Rostliny byl zcela na kost (vč. nádob), listy se daly lámat. Škody? Přesně 2 upadnuté listy, které jsem tehdy takto napůl zlomil (zdokumentováno fotem nemám) a "omrzliny" na 2 listech, které jsem tehdy rozmrazil mezi prsty, abych tehdy lépe viděl, zda-li nejsou potrhaná pletiva rostliny. Ono rychlé rozmrazení mým teělsným teplem a opětovné rychlé zmrazení pletiva nezvládla ... viz foto (konkrétně je to na pomerančovníku Sikeri). Nic víc, nic míň. Ani jedna jediná další omrzlina, ani jediný namrzlý lístek. Konkrétně u zmíněného citroníku Sladky mne to docela příjemně překvapilo.
Příloha:
1-IMGP1625.JPG
1-IMGP1625.JPG [ 140.31 KB | Zobrazeno 975 krát ]


Docela mne mrzní, že nemám zdokumentován fotkami ten zmrzlý stav rostlin .... říkám zcela upřímně, když jsem to tehdy viděl, tak mi "spadla" čelist a myslel jsem si, že bude po většině rostlin .... a to jsem si pochopitelně fotografovat nechtěl.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 29 Bře 2010 21:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Dnes som našiel omrznutú vetvičku na mandarinke unshiu Okitsu, podnož Citrange Carrizo. Minimálne teploty som mal asi -6C ale neviem, ako dlho, možno aj celý deň, 2 dni... :roll: Ostatné citrusy sú bez poškodenia, okrem kalamondinu, ktorý takmer zmrzol.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 13 Úno 2012 16:13 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Bře 2011 15:47
Příspěvky: 55
Bydliště: Poprad
stala sa mi nemila vec, moj citron (neznamy druh) a pomaranc(tarocco, mal by byt narubovany na citrumele) boli vystavene mrazom 5 februara
citron dostal max -5 °C, a pomaranc -9 °C, listy boli zvesene, ale stale zelene, tak som rastliny preniesol do teploty cca 3 stupne...

po cca tyzdni skoro vacsina listov na pomaranci zoschla, boli zelene, ale vysusene, normalne sa medzi prstami drobili...
teraz neviem, ci je to len dosledok toho mrazu alebo za tym moze byt nieco ine, napr nedostatok vlahy, aj ked zem je vlhka...
nechcem aby rastlina dajmetomu v podstate prezila mraz, ale umrela by na nedostatok vlahy...
mam ju stale nechat zimovat, v chladnom tmavom priestore alebo ju dam do izby presadim a prelejem teplou vodou ?
da sa nejako zistit, ci su konariky zive, alebo aj tie zoschli ?
prikladam foto


Přílohy:
05022012242.jpg
05022012242.jpg [ 176.42 KB | Zobrazeno 980 krát ]
13022012276.jpg
13022012276.jpg [ 185.51 KB | Zobrazeno 963 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 150 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz