CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 21 Úno 2012 20:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Bře 2011 15:47
Příspěvky: 55
Bydliště: Poprad
pletiva nestihli vyzriet kvoli tomu, ze ten pomaranc zacal rast minulu jesen, co bolo tak teplo neviem sa mi zda koncom septembra, a este to stale rastlo az kym sa neochladilo, ale potom prestalo a takto to dopadlo...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 21 Úno 2012 22:16 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
niektorým vám to tu pomrzlo........ :| mne citrusy zimujú od začiatku októbra, túto zimu prvý krát pri dennom svetle pri teplotách pod 8 st.C a zimujú bez následkov doteraz...pri tejto zime ešte tak mesiac najmenej budú...pochybujem, že mi to pomrzne, ked doteraz nič nezmrzlo...pri extrémoch, ked v Poprade klesali teploty až k -30, bola v pivnici, kde sú uložené, teplota v noci kolo nuly, cez deň- 2-3 st.C, teraz okolo 6.... :P

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 23 Úno 2012 10:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
šnek napsal:
Z toho co vidím na fotkách se tomu zmrznutí ani moc nedivím. Oboje na fotkách vykazuje příznaky silných dávek dusíku a nedostatečně vyzrálých pletiv. A to bude nejspíše ten problém. Tehdy k likvidaci rostliny mrazem stačí opravdu jen velmi málo. Naopak rostliny v dobré kondici vyrostlé v našich přirozených venkovních podmínkách (a roubovaných na trifoliatách) vykazují výrazně větší mrazuodolnost než je uváděno v literatuře.


Nechci nějak rejpat, ale když jsem se v jiném tématu ptal na postupné otužování mrazuodolných hybridů, tak si mi odpověděl, že to nemá smysl a v tomhle tematu čtu naprostej opak.

viewtopic.php?f=2&t=834&st=0&sk=t&sd=a&start=285


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 23 Úno 2012 12:14 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Mé citrusy v 700 m.nm musejí být sakra otužilé. Ani v létě se teploty nemohou rovnat ideálním a to ani ve skleníku. Noci jsou chladné, mrazy přicházejí brzy a pozdní se objevují i v květnu, neb z kopců stéká studený vzduch. Takže to co u mě žije, jsou opravdu houževnatí kluci (a nejsou to žádní hybridi s trifoliátou ale např. i cedráty, grepy, limetky). Nemohu se vám rovnat v přírůstech, když pomerančovník udělá za sezonu 30cm, je to zázrak. Plodů je také po málu a ani kvalita není nic moc. Ovšem každou zimu zažijí několik nocí okolo -6 až -8 a v době vegetačního klidu to zvládají takřka bez poškození i několik nocí po sobě, tak že substrát je jak kámen. Na podzim stáli letos do prosince v nevytápěném skleníku a -3 byly každou noc takřka běžné. Rozhodně to pro citrusy nejsou ideální podmínky, ale otužilé budou bez pochyby. Nyní je např. pomerančovník Verna již obsypán květy a poupata si udržel i přes zimu. Pěstitel hlavně musí vědět, co od svých rostlin může čekat, jestli v čas zastavil hnojení dusíkem, jestli podpořil vyzrání letorostů dostatkem draslíku a také v jaké jsou po létě kondici. Někdy je méně více, malé přírůstky ale vyzrálé letorosty jsou pro mě cennější než přírůst metr a přes zimu se větve polámou, omrznou, zplesniví. Dobrý substrát, správná výživa, rozumná závlaha a dostatek slunečního svitu přes léto, jsou základem nastřádání dostatečného množství polysacharidů, z nich bude rostlina čerpat energii v méně příznivých podmínkách a může nastartovat začátkem jara. Chcípáček celý rok nad topením za záclonou se štědrým pěstitelem, který mu dusíků dopřává i na podzim, nemá šanci přestát ani 5 nad nulou. Co si budeme povídat, citrusy musí být značně přizpůsobivé rostliny, již proto, že jejich pravlast je povětšinou v jižní a jihovýchodní Asii a ta má do podmínek např. středomoří, kde rostliny nijak zvláště nestrádají svým klimatem dosti daleko a ani v mediteránních oblastech nejsou slabší mrazy ničím až tak výjimečným.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 23 Úno 2012 17:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Miroslav Macák napsal:
šnek napsal:
Z toho co vidím na fotkách se tomu zmrznutí ani moc nedivím. Oboje na fotkách vykazuje příznaky silných dávek dusíku a nedostatečně vyzrálých pletiv. A to bude nejspíše ten problém. Tehdy k likvidaci rostliny mrazem stačí opravdu jen velmi málo. Naopak rostliny v dobré kondici vyrostlé v našich přirozených venkovních podmínkách (a roubovaných na trifoliatách) vykazují výrazně větší mrazuodolnost než je uváděno v literatuře.


Nechci nějak rejpat, ale když jsem se v jiném tématu ptal na postupné otužování mrazuodolných hybridů, tak si mi odpověděl, že to nemá smysl a v tomhle tematu čtu naprostej opak.

http://citrusy.cz/forum/viewtopic.php?f ... &start=285


Pochopil jsem to tak, že tím myslíš to, že jeden rok budou v -1C, druhej v -3C, další v -5C a další v -10C. To žádnej smysl nemá.
A myslíš-li to tak, že nevyzrálá pletiva vystavíš jeden týden -1C, druhý -3C, třetí týden -8C ... tak to taky smysl nemá. Bez vegetačních teplot pletiva nevyzrají.
Jestli si tím otužováním myslel, což jsem ovšem z toho textu neměl šanci pochopit, že přestanu hnojit nebo začnu jinak, tak aby měl citrus měl čas dostat se do klidu na zimu ... to smysl má.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 24 Úno 2012 17:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
šnek napsal:
Miroslav Macák napsal:
šnek napsal:
Z toho co vidím na fotkách se tomu zmrznutí ani moc nedivím. Oboje na fotkách vykazuje příznaky silných dávek dusíku a nedostatečně vyzrálých pletiv. A to bude nejspíše ten problém. Tehdy k likvidaci rostliny mrazem stačí opravdu jen velmi málo. Naopak rostliny v dobré kondici vyrostlé v našich přirozených venkovních podmínkách (a roubovaných na trifoliatách) vykazují výrazně větší mrazuodolnost než je uváděno v literatuře.


Nechci nějak rejpat, ale když jsem se v jiném tématu ptal na postupné otužování mrazuodolných hybridů, tak si mi odpověděl, že to nemá smysl a v tomhle tematu čtu naprostej opak.

viewtopic.php?f=2&t=834&st=0&sk=t&sd=a&start=285


Pochopil jsem to tak, že tím myslíš to, že jeden rok budou v -1C, druhej v -3C, další v -5C a další v -10C. To žádnej smysl nemá.
A myslíš-li to tak, že nevyzrálá pletiva vystavíš jeden týden -1C, druhý -3C, třetí týden -8C ... tak to taky smysl nemá. Bez vegetačních teplot pletiva nevyzrají.
Jestli si tím otužováním myslel, což jsem ovšem z toho textu neměl šanci pochopit, že přestanu hnojit nebo začnu jinak, tak aby měl citrus měl čas dostat se do klidu na zimu ... to smysl má.


Ne, myslel jsem to, tak že rostliny (mrazuodolný hybridy) s vyzrálýma pletivama budu postupně otužovat a to tím způsobem, že je každým rokem budu postupně vystavovat nižším a nižším teplotám a jednoho krásnýho dne bych je třeba vysadil ven do volný půdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 24 Úno 2012 18:45 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Genetika síce rozlišuje genotyp (génová výbava zdedená) a fenotyp (zmena génovej výbavy vplyvom prostredia), ale horeuvedeným spôsobom postupného otužovania odhadujem, že ten deň "výsadby do voľnej pôdy" by nastal tak v x-tej generácii za cca 300 - 500 rokov. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 25 Úno 2012 11:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Pokud citrus u petralcr vydží i párdenní dávky mrazu to znamená, že je otužilejší než např. citrusy ze středomoří. Pokud bych se takhle postupně choval k hybridům, logicky bych je měl "otužit". Tím nemyslím, že bych měnil geny rostliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 25 Úno 2012 14:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No nevím, ale klidně se vsadím, že to fungovat nebude .... mám za to, že Radoslav odpověděl na tvůj dotaz naprosto jasně.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 25 Úno 2012 22:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já si myslím, že v tomto případě jde o zbytečnou snahu. Mé rostliny vydrží mráz, jako každá jiná, jen jde o to, že jsou otužované od jara do podzimu, přivyklé venkovnímu prostředí a extrémnějším podmínkám. Jak by teploty slezly níže, k -10 je to 100% konečná a to asi pro celou rostlinu. Podobně by to dopadlo, pokud by teploty trvaly déle, ne dny ale týdny. Jsou to teploty, se kterými se sporadicky musí vypořádat i v jejich pravlasti, trvají pár hodin, max. dní, ne jako u nás několik měsíců v kuse a je pravděpodobné, že např. populace Středomořských citrusů jsou samozřejmě otužilejší než populace stejného druhu, nikoliv však odrůdy, např. v Indii. Jde o to, že se i dříve citrusy množily ve Středomoří generativně. A zde samozřejmě postupně může docházet přírodním výběrem k selekci chladuvzdornějších jedinců. To je typické pro všechny organismy-přizpůsobivost. Ovšem jedinec sám o sobě moc přizpůsobivý není. Je a to zvláště u rostlin, které nemohou měnit stanoviště, přizpůsoben podmínkám, kde vzniknul, částečně se přizpůsobuje i změnám prostředí, ale většinou při náhlé změně hyne v šoku. Nedosáhneš toho, že otužíš citrus natolik, aby přestál naší zimu, ač někdy jsou zimy, že by je asi přestát mohl. Ovšem pár takových dní, které byly začátkem února a je všemu snažení konec. Citrus otužíš tak, že pokud je nezhýčkáš teplým zimováním, můžeš je brzy na jaře vynést ven. Tím že si přivykají postupně celé léto a podzim na noční chlad a střídání teplot, není pro ně první mrazík takový šok, jako by byl pro rostlinu, která stojí celý rok v takřka konstantní teplotě mezi 18 a 25 stupni na parapetu a najednou je to výkyv o 20 i více stupňů, na to není připravená a hyne. Ovšem pokud bude jeden rok po letnění pro citrusy hraniční teplota přežití -8, následující rok to bude to samé, trochu je zhýčká červen a červenec a otuží září a říjen a hraniční teplota bude zase -8. Daly by se selektovat semenáčky z ohromného množství, které jsou chladuvzdornější, než zbytek a to tak že vystavíš tisíce semenáčků hraničnímu chladu, takřka všechny chcípnou a dva zůstanou, ty budou chladuvzdornější. Až je dopěstuješ do plodnosti, vyselektoval si vlastní chladuvzdornější odrůdu. Takto selektovali Indiání nevědomky v Severní Americe Diospyros a Asiminu. Migrovali z jihu na sever, vyplivali pecky a z nich vyrostli stromy, z nich většina zmrzla a pár jich to přestálo a ty zaplodily a z těchto plodů se zanesly pecky ještě dál na sever atd. Ale takové selekce přizpůsobování populací trvají staletí, těžko to urychlíš, obzvláště u citrusů, které u nás vstupují do plodnosti dost pozdě. Zkrátka a jasně, i tvé i Šnekovo a Radoslavovo citrusy vydrží ty teploty co ty mé, pokud budou od jara přivykány venkovním podmínkám, včas se ukončí hnojení dusíkem, podpoří dřevnatění fosforem a draslíkem. Ty hraniční teploty budou ale u zdravé rostliny každý rok stejné, nebude to tak, že jeden rok vydrží -5, pak -6 a ve finále -20. Každá rostlina má za určitých podmínek svůj strop a ten se v čase nemění. Samozřejmě bude rozdíl mezi hybridy ponciru a šedokem, to je jasné. Také vydrží víc dvacetiletá rostlina ve sto litrové nádobě, nebo ve volné půdě, než semenáček v sadbovači.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 26 Úno 2012 14:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
šnek napsal:
No nevím, ale klidně se vsadím, že to fungovat nebude .... mám za to, že Radoslav odpověděl na tvůj dotaz naprosto jasně.



Mám na parapetě, 6 hybridů unshiu x trifoliáta (během léta jich určitě pár přidělám, aby jich bylo od každýho tak 5). 5 budu uklízet, tak jako citrusy a 5 budu každoročně vystavovat nižším teplotám a za pár let je vysadím všechny do volné půdy. Uvidíme, jak to dopadne. Tak vo co se vsadíme? :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 26 Úno 2012 14:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dopadne to úplně stejně, jako u mne, o to se klidně vsadím ... u mne půjdou po první typické plodnosti ven do země (jako všechny ostatní mrazuodolné hybridy). Vzhledem k tomu, že loni v létě kvetly, může to být již příští jaro. http://www.citrusy.estranky.cz/img/orig ... -09-30.jpg

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz