CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 25 Dub 2024 17:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 17:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak nějak :) :wink:
.... a navíc je vliv mikroklimatu opravdu značný - poblíž stěny orientované na jih, z ostatních stran chráněné, mohou klidně (a budou) panovat podmínky "chladnějších subropů ... i když je jinak kolem zcela normální běžná zima. Třeba na místech mnou plánovaných pro výsadbu při venkovních normálně naměřených -5C vůbec nezmrzá voda v PET lahvi ... takže asi tak.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 18:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Asi mas tu stenu nejaku tenku alebo slabo izolovanu ked ti tolko tepla prepusta :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 18:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
tibi napsal:
Podla mna pestovanie citrusov vonku je strata casu a likvidacia rastlin

presne tak, ešte sme nedospeli do toho pravého globálneho oteplovania, ktoré by nám dovolovalo sa v plnom rozsahu sa vyjadrit, že je skutočne teplejšie, aby sme mohli hybridy vrátane USA119 vysádzat aj vonku, totižto mnoho ludí si neuvedomuje zásadnú vec, že je rozdiel bývat na juhu alebo západe územia oproti severu a východu územia, a ešte jednoducho povedané........kto trochu uvažuje, pozrie sa na to aj z iného hladiska......globálne oteplovanie nie je oteplovanie doslovné, je to všetko o extrémoch, to je ta finta glob. oteplovania......tieto dve zimy boli extrémne teplé ale pozrite sa na zimu 2005, kedy bolo na niekolkých miestach republiky aj meter snehu a v Tatrách sa to počítalo na metre. Ked hladím na zimu tohoročnú, tak by som to zhrnul tak, že síce bola teplá, ale tohotýždnové ochadenie , front, ktorý práve prechádza nasim územím, prináša mínus 20st.C mrazy, čo je aj na USA119 alebo na segentranže tiež privela. Iný príklad: ked nesneží alebo nie je zima taá ,aká má byt na Slovensku a okolitých štátoch, tak sneží na púšti alebo na juhu Cíny, v Spanielsku..na mnohých miestach v živote nevideli sneh !!! Takže velmi sa poniektorý mílite, že bude stále teplo, budúcoročná zima môže byt taká istá krutá, ako tá pred tromi rokmi a vy sa budete len smutne prizerat, ako vyšla vaša práca nazmar, ako vám vonku všetko mrzne a tí ,čo boli opatrný, si budú medlit ruky, ako dobre obstáli, že si dali na tieto skryté riziká velký pozor :wink: .

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 18:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ivane, máš pravdu..
Ale - jak existují Vysoké tatry se svým "mikroklimatem", tak existuje i "jižní morava" - vinařská oblast, nebo u vás na Slovensku - okolí Blavy.
Nikdo zde však netvrdí, že pěstování citrusů ve volné půdě je otázka na "dnešní den" nebo na "pozítří" a pro všechny místa jak v ČR, tak i SR ... Ale připusť sám, že jistý posun v klimatu tu je...
Jinak budeš jako náš nově zvolený Klaus... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 19:22 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
tak-tak, veru.veru........... :lol: :wink:

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 19:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Ja som vysadil Kováčov citremon von práve do zimy 2005. Nadzemná časť zmrzla ale z koreňového krčku na jar obrazil. Vonku doteraz prežíva. Dakto to vždy musí skúsiť a že to nie je vždy márne potvrdzuje hurma Dunaj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 21:46 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Já jsem na popud Šneka nechal na zkoušku v květináči na balkoně c. meyer, uvidíme zda přežije to současné ochlazení. Zatím jsem ho schovával domů jen jednou na týden, když byly ty větší mrazy ještě minulý rok, potom šel zase na vzduch, kde je do teď. I když před schováním pěkně promrzl na kost, puklice přežili :!: :?: Tak uvidíme, kdo z koho 8)

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 22:02 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Já má letos venku několik citranží,při nejnižší teplotě -11 st. tuto zimu vypadají různě,ta největší asi 0,5 metru je zcela se zkroucenými listy-snad bude dobrá-ostatní menší rostliny drží jak venku,tak ve skleníku,kde bylo nejméně -5 st.Tuto teplotu přežili zatím i semenáče grepů i když nevypadjí moc dobře.Ještě hůře vypadají semenáče grepů venku.80% částí rostlin je od vršku odmrzlých,možná dole něco ještě vyraší na jaře...dostávají zabrat-to si ani nezaslouží,ale zkoušet se musí-letošní zima je však velice teplá jak už bylo zmíněno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 23:59 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Pedro napsal:
Já jsem na popud Šneka nechal na zkoušku v květináči na balkoně c. meyer, uvidíme zda přežije to současné ochlazení. Zatím jsem ho schovával domů jen jednou na týden, když byly ty větší mrazy ještě minulý rok, potom šel zase na vzduch, kde je do teď. I když před schováním pěkně promrzl na kost, puklice přežili :!: :?: Tak uvidíme, kdo z koho 8)


Na můj popud ???? ..... a číj jsem tě popudil? :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 00:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
KRUMME napsal:
... Ale připusť sám, že jistý posun v klimatu tu je...
Jinak budeš jako náš nově zvolený Klaus... :wink:


Krumme ... jistý posun klimatu zde opravdu je ... Klaus ... zní mi to jako, že souhlasíš s tvrzením, že snad dochází k nějakému globlnímu oteplování vlivem člověka!?
Ke změně klimatu pochopitelně dochází a vždy docházelo - teplomilí dinosauři, korálové moře na jižní Moravě (Pálava), doba ledová, vikingské klonie v Grónsku atd atd .... a člověk s tím fakt neměl nic společného. Já osobně se domnívám, že pokud vůbec připustím vliv člověka, tak že je je tak malý, že je prakticky zanedbatelný. Dle mého názoru za vším stojí vesmírné pochody a cykly, které mění sluneční aktivitu, která se nás nejvíce dotýká a vždy byla, je a bude tou nejzásadnější silou ovlivňující klima na zemi ... ať se nám to líbí či nikoliv. Pokusím se hned předejít případným reakcím - předchozím tvrzením netvrdím, že vypuštěn CO2 je dobré či cokoliv jiného, ale jen to, že v celkových souvislostech činnost člověka na počasí má velmi malý, dovolím si dokonce tvrdit, že téměř zanedbatelný význam.

Než oteplování bych se tedy já osobně více bál ochlazování :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 07:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Šneku, toho Klause jsem použil naprosto všeobecně... :wink: Jestli je to "oteplování" vlivem činnosti člověka, nebo "normální" cyklus neřeším.. :roll: Prostě to tak je. Ale v žádném případě zde NECHCI MÍCHAT politickou debatu... :wink:
Nejsem tak starý, ale už taky něco pomatuju: třeba víc jak metr sněhu pře okny a celkem běžný mráz - 28 st.C. :!: :!: :!: A co je teď :?: Sníh znají moji kluci spíš z Ladových obrázků a mráz? ... při náhodných -10 st.C málem odmítají chodit ven ... :roll:
... Dinosaury bych sem asi raděj taky "nemotal", zapla't pán Bůh, že vymřeli... :wink: ... nevím jak by naše "chatrná stavení" :roll: přežila jejich "pochod". :wink: Spíš mne zajímá stále rychlejší tání ledovce a oteplování Golfského proudu... Ale tahle "akademická" debata sem opravdu nepatří.. :wink:
Prostě a jednoduše - za poslední zimy jsem měl u sebe minimum -12 st.C. Pokud se dostaneme za pár let k minimu -5 st.C, můžeme se s vervou pustit do výsadby v podstatě "čehokoliv".
Ten posun z -28 na -12 st.C se odehrál asi za 20 let. Pokud to takhle půjde dál, za 20 let jsme NAD "0" st.C. :!: Ale to už asi nebudeme mít "jen" subtropy... :roll: :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 08:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To já napsal jen proto, že mi to evokovalo z tvého textu spojení čehosi. Ne ,politiku a ani akademickou debatu zde nebudeme zatahovat :wink: ... už proto, že je mi docela již delší dobu celkem putýnka.

Zdá se mi, že člověk nějak rychle zapomíná (i ty Krumme). Co třeba zima 2005/2006 nebo 2003? Hmmm?

Člověk si toho moc nepamatuje, časem si rád vše ve své hlavě různě zkresluje, ale což je v podstatě ve většině případů dobře. :P

Rychlejší tání ledovce je sice smutné, může i trápit, ale možná je to naopak přirozené, protože je nyní na místech kde dříve nebyl - viz Grónsko 10-14. století ..... a nebo je naopak přirozené, že ledovec zabíral polovinu severní polokoule vč. větší části Evropy ..... a jsme u akademické debaty a můžeme klidně hodiny diskutovat a diskutovat :lol: :lol: .... takže tím bych se taky nijak netrápil. :wink:

Za poslední zimy míníš tu letošní a tu loňskou ??? :mrgreen:
24.1.2006 Brno -21,8C
25.1.2006 Olomouc -27,9C
.... mám pokračovat? :mrgreen: .... co u tebe trvá 20 let, tak v Olomouci zvládli dokonce jen za 2 roky :mrgreen: :mrgreen: :wink: .... a prý, že hanák než se rozhoupe ... :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 08:53 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
tibi napsal:
Asi mas tu stenu nejaku tenku alebo slabo izolovanu ked ti tolko tepla prepusta :lol:


Je to starý dům ... zeď není izolovaná vůbec a navíc vytváří takovou niku - zde bude právě vysazena pokusná rostlina

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 09:05 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
čo sa týka topenia ladovca, aj o tom bol natočený dokument, kde boli zábery, ako to v skutočnosti je.....teda na jednej strane sa ladovec roztápa, ale na inej strane zase tam, kde nikdy predtým nebol, pribúda :shock: fakt už neviem názov toho filmu, ale môže to byt podla toho aj tak, že sa nám vlastne nezačína oteplovat ale sa začínajú posúvat poly. Keby dochádzalo k topeniu ladovca doslovne, už by musela byt hladina vora ovela vyššia a ona nestúpa, už to skúmajú odborníci, a ani jeden k takému záveru nedošiel, len o pár centimetrov zdvihnutá hladina mora by niektorým ostrovom (obývaným myslím) by mohla sposobyt katastrofu- pozrite sa na Malé Divy- ako nízko sú položené, a je to tam všetko ok.

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuvzdornost citrusů
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 20:44 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Ahojky.Nejvíc mě štve,že EU křičí jak bojuje s oteplováním a přitom dává dotace zemědělcům a ti stříkají tisíce litrů jedů na pole.A určitě ty jedy jsou tisíckrát horší než CO2.Dělají z nás v...!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz