CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 22 Srp 2011 22:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Tak jak to tak čtu tak si říkám že budu kopřivy používat jen jako dobrý doplněk na jaro na start rostlin po zimě!
Letos poprvé hnojím i kvašenými slepičáky,předtím jsem hnojil jen chemii a teď to kombinuji!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 23 Srp 2011 17:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
nepisal osa tu niekde ze slepačince niesu vhodne? ako mas s nimi skusenosti?

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 07 Zář 2011 22:16 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Slepičince jsou hodně silné, pro citrusy se vždy doporučovaly spíše trusy hovězí nebo koňské.
Podle tabulek má navíc slepičinec nejvíce vápníku ze všech druhů trusu a jak víme vápník se citrusům nelíbí.
A taky má hodně fosforu, dvakrát více draslíku než fosforu, což se u citrusů doporučuje obráceně.
Tolik teorie, někomu to třeba funguje :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 01 Dub 2013 17:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Zdravým všechny pěstitele!
Poslední dobou koukám hodně na receptář a jiné obdobné pořady pro nás pěstitele a setkávám se stím že se objevují nová hnojiva jako třeba fosfátová skla či jiné stimulanty růstu nebo květu. Různé výtažky s bylin nebo vitamínové doplňky.
Vše je tak podáváno že bez toho nemůžou naše rostliny být a kdo to dnes nepoužívá je sto let za opicemi!
Chci se proto zeptat či podiskutovat s kolegy pěstiteli co používají a jaké mají zkušenosti s těmito zázraky moderní doby?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 01 Dub 2013 19:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Čer 2012 20:36
Příspěvky: 7
já to taky sleduju, ale přijde mi to už trochu otravný zvlášť když tam ty zázraky ukazujou v baleních s jakoby omylem nedbale přelepenýma značkama výrobku.. fungovat to sice může ale ty ceny jsou opravdu otravný :roll: taky by jistě stačilo se nechat inspirovat lidovými zkušenostmi, jako jsem našel třeba zde: http://www.kvetinyumarusky.cz/pece-o-kvetiny/tipy-a-rady.html

pokud jsem někoho popudil vkládáním odkazu tak se omlouvám :oops: a nebudu se zlobit jestliže mi to někdo smaže


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 02 Dub 2013 05:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Osobně z těchto látek využívám jen stimulátory a lignohumáty pro zakořeňování řízků.
Používáním látek určených pro květ a plod dle mého názoru sice docílíme větší násady květů, plodů, což se záměrně dějě např. pro výstavy, prodejní akce atd., ale z dlouhodobého hlediska to pro rostlinu není ideální, neb ji to postupně "vyčerpává". Což se může projevit v následujícím roce např. stagnací plodnosti, či jejím úhynem.

_________________
http://www.citrusmania.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 02 Dub 2013 16:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Jak to od vás čtu potvrzuje mě to jen můj názor že kapitalismus rozkvétá na reklamě stylu bez toho všeho nejsi in kup to!
Já osobně si myslím že třeba fosfátová skla nemusí být špatná věc ale ty různé vitamíny a bylinné doplňky není nic jiného než obyčejné tekuté hnojivo made in chemička. :mrgreen:
Není nad poctivé kvašené slepičáky! :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 28 Říj 2017 18:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Říj 2017 17:36
Příspěvky: 3
Zdravím měl bych dotaz. Na francouzském foru o citrusech ( forum argumes.com) jsem četl o hnojivech, které tam používají na citrusy. Nejčastěji zde uvádějí Blue hnojivo s obsahem NPK 12-12-17 a hnojivo se stopovými prvky Hortrilon.
Používají je zhruba od května do konce sezony.
Blue hnojivo dávkování: pevná forma 2 až 3g/l zeminy 1 za měsíc
kapalná forma 1,5g/l zeminy 1 za měsíc
Hortrilon dávkování: pevná forma 1g/l zeminy 1 za měsíc
Bohužel zmíněná hnojiva se u nás nedají koupit.Možná by se dali využít hnojiva podobného složení proto by mě zajímal Váš názor o jejich použití v našich podmínkách.
S pozdravem Vlasta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 28 Říj 2017 22:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Problematika hnojení citrusů se silně přeceňuje.
Naposledy před cca týdnem jsem to v nějaké odpovědi blíže rozepisoval. Podstatné je, aby se roztoky (a vzduch) mohly v půdě co možná ROVNOMĚRNĚ pohybovat. Tak jsme kdysi s Petrem Brožou konstatovali ... potom stačí "flusnout" a nebo aby se "vysral" pták, který letí nad a je vše vyřešené. Bez zajištění uvedeného můžeš míti sebedokonalejší hnojivo a nic se dít nebude .... leda zasolíš nádobu a nebo půdu pod ní. Zejména to platí v případech, kdy čímkoliv přihnojíš a citrus bezprostředně nijak nezareaguje. Žádné zázračné hnojivo neexistuje, rostliny jsou schopny přijmout a užít opravdu jen hodně omezené druhové množství z mnoha typů iontů.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 29 Říj 2017 07:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Říj 2017 17:36
Příspěvky: 3
Děkuji za odpovědˇ. Vím, že problematika hnojení se přecenuje jen jsem myslel, když to může fungovat ve Francii tak proč by to nemohlo fungovat u nás. Musím Vám pochválit rostliny jsou opravdu nádherné.
S pozdravem Vlasta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 29 Říj 2017 10:39 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Díky ( PS :na forech se nevyká :-) ). Víš ... za ta léta se pěstuji citrusy objevila řada převratných, zázračných novinek počínaje od hub až ..... Novinky to pochopitelně byly. převratné možná, ale zázračné? ... zázračné nebyly.
Celé mé pěstování citrusů je založeno na pečlivém pozorování a vyhodnocování. Inspiruji, resp. inspiroval jsem se tam "kde to roste", snažím se vyvarovat čehokoliv kde to prostě neroste (byť dotyčný sebe a své rostliny, své metody a postupy oslavoval bez špetky reflexe málem až do nebe).

Píšeš : když to může fungovat ve Francii tak proč by to nemohlo fungovat u nás. OK. S tímto tvrzením souhlasím. Jenže ... nejdříve chci vidět výsledky ... výsledek není to, že to někdo říkal či tvrdí, píše. A nejlépe výsledky porovnávací. Potom jsem ochoten to zanalyzovat a ...neshledám li nic co je v zásadním rozporu s mými dosavadními znalosti o citrusech, klidně časem začít používat. Rád se dozvím něco nového, pěstování citrusů v nádobách není o tom, že teď něco umím a znám, nepotřebuji tudíž nic nového. Každý zkušenější pěstitel se vždy snaží dát svým rostlinám něco navíc.

Takže máš nějaký věrohodný informační zdroj a z čeho soudíš, že to ve Francii funguje?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 29 Říj 2017 17:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Říj 2017 17:36
Příspěvky: 3
Nevím jestli je to důvěryhodný zdroj. Jedná se o forum o citrusech( forum argumes )sekce hnojení příspěvky od členů Bouladou a Doc. Myslím, že oba členové problematice pěstování citrusů rozumí, ale je to jen můj soukromý názor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení
OdeslatNapsal: 29 Říj 2017 21:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Většinou ano, ale vždy jistým ale. Podmínky ve Franci jsou diametrálně odlišné od našich podmínek.
Uvedené uživatele neznám, ani si je v žádné souvislosti nevybavuji (nicméně to jen sem tam jednou za týden letmo prolítnu ... ale jen odrůdové sekce). Když zde a jinde (u nás) někdo propagoval houby apod. tak to tehdy taky vypadalo, že problematice pěstování citrusů rozumí a "naletělo" mu, resp. ho slepě následovala fůra lidí. Ono by to skutečně i fungovalo, kdyby podnože u nás nebyly trifoliáty či jejich hybridy, které nejsou mykorhizní. Takže asi tak.

Znovu se proto prosím ptám ... jsou někde prezentovány výsledky toho co doporučují? Fota, videa apod. nebo cokoliv z čeho si lze udělat jakýž takýž srovnávací úsudek (=objektivní úsudek).
Nebo je to jen tak, že na tebe působí, že problematice rozumí?

Jinak k úplně původnímu příspěvku - zmiňuješ Hortrilon. To je výrobce či produktová řada. Po Evropě se často prodávají ty stejné výrobky pod různými prodejními jmény. Mrkni na složení u francouzů, mrkni na složení u nás prodávaných produktových řad Hortilonu. Hledej shodu složení ne jména. Jsem si jistý že to najdeš (byť je to u nás prodáváno pod jiným jménem).
A názor? Dle mého povede u nádobových citrusů k zasolení nádoby, ty uvedená množství jsou brutální, nespletl se někdo, nemyslel tím měsícem rok?! Na systému mého hnojení rozhodně nehodlám nic měnit (především proto, že je dlouhodobě udržitelný ... pro rostliny). Na jaře dostanou cca 1/5-1/6 doporučeného množství plantacote 6M a dle počasí dvakrát třikrát ryzí organiku/hnůj (granulovaný či zákvas). Jednou za rok dostanou postřik hořkou solí a dvakrát modrou skalici jako prvenci proti houbám. Toď vše. Na víc bych stejně neměl čas. Dříve jsem na konci léta dával ještě trochu superfosfátu, ale před lety mi došel. Nezdálo se mi, že by rostlinám chyběl, takže jsem se to tomu nevracel, když nebyl žádný efekt znát.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz