CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 09:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co do skleníku
OdeslatNapsal: 07 Říj 2017 22:58 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Zdravím přátelé

Po 20 letech hraní mám konečně možnost pěstovat citrusy mimo květináč, postavil jsem skleník a chci si do něj zasadit citrusy.
Místa samozřejmě není moc, jen asi 30 metrů čtverečních, ale nějakých 8-9 stromků bych tam chtěl zasadit.
Skleník bude lehce vytápěný, aby se v zimě udržela teplota nad 5 stupňů.

Moje první představa je jeden citron, tři až čtyři mandariny, bergamot, jeden pomerančovník, jedno tanželo, jeden tangor a jeden kumkvat
Citroník asi Lisbon, mandariny Okitsu, Ichimaru, Oronules, Paterno, pomerančovník Sanguinello, tangelo BA-9, tangor Tacle a Fortunella Obovata

Moje otázka je, jakých 8 rostlin byste vysadili vy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do skleníku
OdeslatNapsal: 09 Říj 2017 05:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To je zajímavá a ne jednoduchá otázka.
Je to asi tak - někdo má raději pivo, jiný víno, někomu se líbí prsa velká, jinému jen tak do ruky, někomu se líbí více brunetky, jinému blondýnky a někomu všechny ... jak zpívá Jiří Schelinger v jedné písni : Moje oči bloudí z jedné na druhou, v srdci mém se utká černá s blondýnou, já bych chtěl mít všechny, jak to udělám, usoužím se, přísahám. Takže asi tak :-)

V prvé řadě si musíš sám rozhodnout jaké jsou vlastně tvé vize a představy. Co očekávám?
Někdo má vizi stromků obtěžkaných plody, jiný snadnost resp. možnost pěstování venku, jiného zajímá pestrost a různorodost, pro jiného je důležité množství odrůd atd. A navíc to mohou být i jejich kombinace. Navíc k tomu máme každý trochu jiné podmínky a to je nutné při úvaze zohlednit.
Takže říci, že to je dobrý a to špatný, v podstatě ti to nepřímo takto doporučit a nebo naopak říkat, to tam nedávej, protože já bych .... to není moc dobré.

Moje vize pěstování citrusů je mít stromky obtěžkané plody při co možná co nejmenším vynaložení mého úsilí (usilím nemíním jen práci, ale ji náklady na energie, vytápění atd) a něco mít ve volné půdě u zdi domu bez ochrany ( avšak při splnění podmínky alespoň částečné jedlosti, nejlépe s produkcí semen na podnože). Samo ... je tam i jistá touha o pestrost, ale ... není to to podstatné. Citrusy jsem začal pěstovat jako dítko s jasnou dětskou vizí - mít obtěžkané stromky plody a ty sklízet a jíst a této vize se víceméně stále držím. Byť podmínky jsou jiné, plody moc sám nejím, ale moje tři děti či děti známých to vše spasou :-) Navíc mám obrovské problémy s místem, zahrádka je malá a tak si prostě nemohu dovolit pěstovat nic jen tak ... na zkoušku, ukázku, dekoraci, protože by to jen zabíralo drahocenné místo.
Pokud jsou tvé vize podobné jako moje, stejně tak jako rámcově podmínky (maximální venkovní umístění, zimování venku pod přístřeškem bez vytápění, s obrovským problémem jarního přehřívání), potom je základní výběr odrůd víceméně shodný s tím co aktuálně pěstuji (viz seznam pěstovaných odrůd na mých stránkách) a na rovinu říkám, že není mnoho odrůd, které by mělo cenu do toho seznamu doplňovat. Nicméně - i mne čeká redukce. Vím, že si do budoucna je pro mne neudržitelných více jak 12 rostlin (na plození) a pár do volné půdy. Které to budou ... to zatím přesně říci neumím a rozhodovat nebude jen to co já bych chtěl, ale i případné pěstitelské chyby.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do skleníku
OdeslatNapsal: 09 Říj 2017 11:14 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Díky za odpověď.
V případě těchto rostlin co půjdou do země ve skleníku, očekávám jednoznačně kvalitní úrodu. Nechci tam cpát šedoky, které mi nedozrají nebo Citranže a Papedy, které se nedají jíst, ty budu dále pěstovat v květináčích a od jara do podzimu venku. Ale od rostlin v zemi prostě chci pravidelný přísun dobrého ovoce pro rodinu, odrůdy, kterým to svědčí ve skleníku, mají pravidelnou plodnost a hlavně chutné plody.
Nejde mi ani tak o skladbu druhů, to rozdělení citron, 3-4 mandariny, tangor, tangelo, pomeranč, bergamot a kumkvat mám celkem ujasněno.
Jde mi o konkrétní výběr odrůd, chtěl bych aby tam byly mandariny superrané i pozdnější.
Největší dilema mám u těch mandarin, celkem jistý jsem si u Okitsu, pěstuju ji už delší dobu a jsem s ní spokojen, ale u těch dalších váhám mezi Myiagawa, Ichiharu, Oronules, Paterno, Primosole, Matsuyama (pro tu mám od dětství slabost), nebo třeba nějaký jiný tip?
Dále nevím, který zvolit kumkvat, zda Obovata, Margarita, Japonica, zda je některý z nich chuťově a úrodnostně lepší. A taky u pomeranče nemám jasno, něco co v našich podmínkách dozraje, chutná dobře a zároveň kdyby bylo aspoň trochu pigmentované. A pak ještě u tangela váhám mezi BA-9 a Mapo, vím že pěstuješ obojí...
U citrónu je to asi jedno, do čaje se dá vymačkat cokoliv. Takže asi tak k mým očekáváním :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do skleníku
OdeslatNapsal: 09 Říj 2017 16:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já mám dilema u všech rostlin co si chci do budoucna ponechat :-)
Když si u těch mandarin, tak věz, že středomořské mandariny jsou v mých seznamem takříkajíc omylem, stejně tak jako ty píšeš ty u jiné ... mám pro ni od dětství slabost. Jinak bohužel zcela vybočuje s oné snadnosti ... je prostě pozdější, plody menší, moc semen - prostě jediné co sním nakonec sám, což mi ale až tak nevadí, protože středomořské mandariny jsou dle mne ty vůbec nej pokud jde o gurmánský prožitek. S klementinami mám dlouhodobě potíž - nesnášejí jarní přehřívání mého zimoviště a úrodu přinášejí jen v těch nejspodnějších (=nejchladnějších) patrech koruny. Takže chceš-li je pěstovat, měl by jsi si "dokonale" vyřešit jarní přehřívání skleníku. S Okitsu plně souhlasím, dle mého úplně ta nejlepší volba je-li chladné zimování. Ichimaru - úplně nejrannější citrus co znám ... ale současně mizerně roste, takže než se z něj stane rozumně plodící rostlina prostě dlouho trvá. Primosole je taky jedna z mých jasných - to co přináší nejsou mandarinky, ale brambory a pěkně velké (velikostně, hmotnostně ... ne chutově :-), chuťově je taky vynikající, s výraznější kyselinkou )
Kumquaty, šedoky, grepy a lajmy ... tam ti nic neporadím, to je zcela mimo můj zájem ... protože-viz předchozí mail.
Pomeranče - výborná volba je Moro - byť plody jsou menší, je dostatečně raný, na rozdíl od jiných, plně se barví, plody dobře drží, nevadí mu ani přenášení plodů. Pro mne je to taky jasná volba. Pomeranče jsou v mnohých ohledech méně náročné než mandariny, jsou schopné dojít do rozumné sklizně i v méně příznivých podmínkách. Před mnoha a mnoha lety jsem se o tom bavil s Petrem Brožou, nevěřil jsem mu, s pomeranči jsem neměl dříve štěstí (byly jiné podmínky pro pěstování), nově to však mohu plně potvrdit. Hodně rané jsou Skaggs Bonanza (veliké až obrovské plody, dle ZČ je kyselý, dle mne (dle mne se může rovnat jen u mne- jiné podmínky) je přesně akorát jak má pomeranč chutnat), Navelina (alespoň ten italský klon) má plody menší. Téměř k nerozeznání je Newhall, ale plody jsou větší, řekl bych, že je i nejproduktivnější.
U tangel - u mne jednoznačně MaPo. Při menší násadě plody obrovské a ta chuť - fantastická, lehce kořenitá a to vč. aroma, prostě paráda. Jako odrůda vzniklo v Itálii pro likér MaPo a nebo možná naopak - dalo název jedinečnému likéru. Máš tam zmíněný i tangor Tacle - výborné plody, velké ... ale - je bohužel hodně vzrůstný a ve srovnání s jinými citrusy jen velmi málo produktivní (např. na stejně velké Okitsu je klidně i 200 plodů na TaCle jich bude pouze 10-15)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do skleníku
OdeslatNapsal: 27 Led 2019 15:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Kvě 2018 14:25
Příspěvky: 13
Ahoj,
listováním po tomto fóru jsem si otevřel téma, které bylo pro mne velmi aktuální na přelomu let 2014 - 2015, kdy jsem začal osazovat menší skleník o rozloze cca 80 m2. Jak se ukazuje, po předchozích letech ověřování, nejsem s výběrem , resp. obměnou některých rostlin u konce ani dnes. Množství pěstovaných odrůd je větší než možnosti skleníku, jak bývá u většiny "nenasytných sběratelů" zvykem.
Vzhledem i k technickým možnostem - regulace podmínek v průběhu sezóny ve skleníku, u kterého nejsem trvale - je volba některých i osvědčených odrůd složitější. Bydlím totiž u Prahy a skleník se nachází ve V. Bílovicích.

Proto by mne zajímala tvoje volba odrůd a současné zkušenosti,
zdravím Václav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do skleníku
OdeslatNapsal: 28 Led 2019 00:27 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Ahoj

Momentálně mám zasazeno: Citroník z pecky a Pomerančovník z pecky, jsou to šedesátileté rostliny, které potřebují prostor.
Dále Fortunella Margarita Big, Citrus Unshiu Okitsu, Citrus Bergamia.
Na zbývající místa předběžně plánuju Tanželo Mapo, Citrus Unshiu Miyagawa/Matsuyama, Citrus deliciosa Avana Apireno, Satsuma x Clementina.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 159 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz