CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 23:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 112 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Limoncella
OdeslatNapsal: 25 Říj 2007 07:58 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Říj 2007 07:51
Příspěvky: 6
Potřebuji poradit s bílými chomáčky na Limoncelle.Osprchování nestačilo. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 25 Říj 2007 08:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ahoj,
tento tvůj příspěvek patří do "škůdců" a ne sem.

Bohužel pořád NEFUNGUJE "HLEDÁNÍ" - to je pro Admina !!!
Pročti si:

viewtopic.php?f=6&t=261&start=0

a řešení určitě najdeš... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 16:03 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
KRUME nechapu proc tak rves !! Ja si nemohu pomoci ale proste kdyz dam vyhledat vyhledami to vse !!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 16:05 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Treba reknu hledej svilušky a co mi to najde ??


search.php?keywords=svilu%C5%A1ky&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 16:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Malinko uteču od tématu.
Je ten název Limoncella vůbec správný? Když jsem hledal na netu nějaké informace, tak mi to našlo odkazy na všemožné vodky či jiné "panáčky" vyrobené s využitím citrusů. Proto se tímto veřejně ptám : nejená se pouze o "zkomolené" jméno Limonelly ?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 16:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Limoncello je v Itálii alkoholový výrobek z kampánských citroníků (resp. cedrátů apod. kříženců) a v Kampánii zabírá toto zboží velké prostory v obchodech-především pro turisty. Prostě tento nápoj má obrovskou popularitu a západní turisté ho tam kupují ( jak třeba u nás becherovku, lázeňské oplatky či co jiného). Proto se domnívám, že obchodníci s rostlinami prostě pouze zneužili komerčně úspěšný název limoncello a ani citrusolog pan Tanaka, by neuměl limoncello zařadit do správné škatulky.
Byl jsem letos v této oblasti, kde se citroníky na limoncello pěstují a v každé dědině jsou přesvědčení, že právě ta odrůda u nich je ta pravá na výrobu limoncella (např. Sfusato Amalfitano na Amalfské riviéře či limon Sorrentino na severní sorentské riviéře stejného polostrova) :idea: . Proto jsem na trhu zaznamenal pod názvem limoncelo plody od tvaru běžného citroníku po cedráty či další hybridy. Plody byly často s větvičkou a tak na listech některých větších plodů byly vidět křídla na řapicích, tedy šlo hybrid typu Lipa či něčeho podobného ( a chuťově úplně jiného), ale byly velké, atraktivní, prostě obchod je obchod...
Až budu mít více času, vložím fotky z obchodů s limoncellem, mám jich hodně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 17:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Admin napsal:
KRUME nechapu proc tak rves !! Ja si nemohu pomoci ale proste kdyz dam vyhledat vyhledami to vse !!!


Admine, omlouvám se, pokud to vypadalo jako řvaní...

Teď tedy udělám to samě já...

Dám hledat "sviluška":

Výsledek :

Nebyl nalezen žádný příspěvek, protože slovo sviluška není obsaženo v žádném z příspěvků.

Promiň, ale fakt je to skoro stejné... :mrgreen:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 17:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
Limoncello je v Itálii alkoholový výrobek z kampánských citroníků (resp. cedrátů apod. kříženců) a v Kampánii zabírá toto zboží velké prostory v obchodech-především pro turisty. Prostě tento nápoj má obrovskou popularitu a západní turisté ho tam kupují ( jak třeba u nás becherovku, lázeňské oplatky či co jiného). Proto se domnívám, že obchodníci s rostlinami prostě pouze zneužili komerčně úspěšný název limoncello a ani citrusolog pan Tanaka, by neuměl limoncello zařadit do správné škatulky.
Byl jsem letos v této oblasti, kde se citroníky na limoncello pěstují a v každé dědině jsou přesvědčení, že právě ta odrůda u nich je ta pravá na výrobu limoncella (např. Sfusato Amalfitano na Amalfské riviéře či limon Sorrentino na severní sorentské riviéře stejného polostrova) :idea: . Proto jsem na trhu zaznamenal pod názvem limoncelo plody od tvaru běžného citroníku po cedráty či další hybridy. Plody byly často s větvičkou a tak na listech některých větších plodů byly vidět křídla na řapicích, tedy šlo hybrid typu Lipa či něčeho podobného ( a chuťově úplně jiného), ale byly velké, atraktivní, prostě obchod je obchod...
Až budu mít více času, vložím fotky z obchodů s limoncellem, mám jich hodně.


Takže Petře jako tomu mám rozumět? .... domíváš se tedy stejně jako já, že se nejspíše nejedná o žádnou samostatnou odrůdu, ale jen o "komolení" či zneužití úspěšného jména?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 17:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
KRUMME napsal:
Admin napsal:
KRUME nechapu proc tak rves !! Ja si nemohu pomoci ale proste kdyz dam vyhledat vyhledami to vse !!!


Admine, omlouvám se, pokud to vypadalo jako řvaní...

Teď tedy udělám to samě já...

Dám hledat "sviluška":

Výsledek :

Nebyl nalezen žádný příspěvek, protože slovo sviluška není obsaženo v žádném z příspěvků.

Promiň, ale fakt je to skoro stejné... :mrgreen:



Krume-budu se znova opakovat-vyhledávání funguje přesně tak jak píšeš-(je to tak od "vylepšení fóra")prostě to nenajde nic a když se něco chytne,tak jen pár odkazů,za stara jsem mohl nad sviluškou strávit odpoledne. :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Takže Petře jako tomu mám rozumět? .... domíváš se tedy stejně jako já, že se nejspíše nejedná o žádnou samostatnou odrůdu, ale jen o "komolení" či zneužití úspěšného jména?

Tak nějak to chápu já.
Ale nakonec, kdo určuje název odrůdy :?: Pokud vím, žádného poslance v Bruselu to ještě nenapadlo a tak na to není speciální úřad. Prostě "legální" názvy nové odrůdy citrusů vzniknou, když někdo něco nového vyšlechtí, či objeví nějakou mutaci apod. Ale kvanta odrůd, které mám a léta jsem je bral jako "odrůdové" mně nyní nutí k zamyšlení.Např. je odrůdou :?: :
- citroník Genoa (název dle ital. města Genova-Janov, pro pamětníky-hrál tam fotbal Skuhravý)
- pomerančovník Calabria ( název dle místa pěstování - Kalábrie)
- pomerančovník Prostějovský a tak dále a tak dále
prostě někde něco roste, místně se to pojmenuje a když je to trochu perspektivní, tak se to pod místním názvem rozšíří dál.
Po čase zjišťuji totožnost různých odrůd, které jsem získal v zahraničí. Příkladem budiž citroník se sladkými plody - mám odrůdu z Chorvatsaka Sladki, dále odjinud Sweet, Dolce, Doux, Vaniglia a vypadá to všechno na jednu odrůdu...
Podobně panašovaný pomerančovník pojmenovyný v Itálii Arancio variegato, ve Francii Orange panache atd. Jo, budu muset časem zmenšit svůj seznam odrůd, nebo to nějak upřesnit, že jde o synonymum, ale který brát za originál :?:

Já jsem objevil mezi semenáči citrumela Swingle 44775 jednu rostlinku s panašováním listů,
Zatím se to panašování s různými výkyvy v různých růstových periodách opakuje a tak jsem "novou odrůdu" pojmenoval :
citrumelo BP 2001 variegata
Je to nová odrůda ? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No mne se neptej .... necítím se být jaksi dostatečně kompetentní :-) :-) :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
... zkusíme se zeptat v Bruselu :-) ... a nebo alespoň na ministerstvu :-)

Za studijních let jsme měli spor, zda-li je rajče ovoce a nebo zelenina. Tak jsme si zavolali na ministerstvo zemědělství, aby nám to sdělili :-) ... výsledek si nyní už nepamatuji, ale vím, že jsme jim tam tehdy tímto způsobili slušněj rozruch :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 22:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Mne vyhladavanie bez problemov funguje
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 29 Říj 2007 10:37 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Teď mi vyhledávání taky funguje, ale jinak jsem na tom byl zatím stejně jako Krumme. :o
Tak snad už to pošlape :!: :)

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Limoncella
OdeslatNapsal: 29 Říj 2007 10:40 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Dík za upozornění :wink: Už mi to taky "šlape" :wink: :mrgreen:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 112 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 63 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz