CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 17:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 21:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 11 Bře 2008 18:56
Příspěvky: 4
Dobrý den,po nedávno zemřelém tchánovi nám zbylo ve skleníku několik rostlin citrusů.Tchýně ani nikdo z rodiny tomu nerozumíme,proto by jsme chtěli touto cestou požádat o pomoc nebo radu.Přikládám několik fotek,některé rostliny jsou nízké a jiné zase vysoké a vzrostlé.Poraďte prosím jestli by o to neměl někdo zájem,nebo jakou to má cenu a nebo jestli je to k ničemu a máme to zlikvidovat.Předem děkuji za rady a když bude zájem tak můžu poslat na email víc fotek.Nebo napište zda mám nafotit nějaké detaily.Díky.
kozak33@seznam.cz


Přílohy:
nor 1 003.jpg
nor 1 003.jpg [ 149.05 KB | Zobrazeno 1144 krát ]
nor 1 002.jpg
nor 1 002.jpg [ 146.55 KB | Zobrazeno 1033 krát ]
nor 1 001.jpg
nor 1 001.jpg [ 151.38 KB | Zobrazeno 1048 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 22:54 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Pokud se toho chceš zbavit, tak to dej do rubriky citrus shop. Pokud uvedeš odkud jsi, tak by se někdo z okolí mohl na to i mrknout.
Vyhazovat by to byla velká škoda.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 23:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zajímavé ... takový dotaz zde snad ještě nebyl :roll:
Poradím ti, že jestli o to bude mít někdo zájem, tak se ti určitě ozve :wink: , že cena bude taková, jakou si s případným dotyčným zájemcem dohodneš (ceník citrusových rostlin fakt neexistuje :wink: ) a na to poslední ti poradím, že k ničemu to rozhodně není, já bych nic nelikvidoval, ale zjistil bych si pár věcí o citrusech a pěstoval bych je vesele dále tak jak jsou :idea:

Pokud valstně poradit nechceš a tvůj příspěvek se zde ocitl jen omylem a správně měl být umístěn v rubrice Citrus shop - "prodám citrusy" a zajímá tě vlastně jen možná prodejní cena rostlin, tak to už jsem tě asi v úvodu trochu zklamal a bohužel zklamu asi ještě více. Co jsem se díval na fotkách, tak to jsou rostliny zasazené ve volné půdě. :arrow: A ty jsou bohužel nepřesaditelné, resp. jsou přesaditelné s obrovským rizikem následného úhynu rostliny. Pokud by toto rostlina vůbec přežila, tak pouze tehdy odstraní-li se prakticky celá koruna rostliny skoro až na kmínek a nový majitel bude muset počítat s tím, že mu bude rostlina nejméně následující dva roky zcela stagnovat a bojovat o holý život :!: :idea: . Ty menší rostliny by snad přesadit šly, ale pro ty větší platí bezezbytku co jsem napsal výše. Toto by si měli rozhodně přečíst i případní zájemci :!:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 13 Bře 2008 14:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Šnek má naprostou pravdu :idea:
Rostliny jsou nádherné, vzrostlé ve volné půdě a prakticky nepřesaditelné. Já sama jsem zkoušela přesadit při rekonstrukci skleníku jen po asi 5 let ve volné půdě rostoucí rostliny, které do té doby dokonce ani neplodily (jen nanejvýš kvetly) a dopadlo to velmi špatně. Ty, které mi jen živořily, šly přesadit díky malému kořenovému systému vcelku dobře, ale u těch dobře rostoucích se přesazení neobešlo bez překopnutí hlavního kořene a přestože jsem korunu redukovala dobře o 2/3 (domnívala jsem se, že naprosto úměrně kořenovému balu), postupně odešly... :cry:
Takže mi promiňte můj trochu snad tvrdý názor:
Za daných podmínek je vykopání těch nádherných, plodících rostlin doslova citrusářským zločinem - a o úctě k dílu tchána raději ani nemluvím.
Má rada zní: staňte se citrusářem :!: :P Co by za tak snadný a skvělý začátek citrusaření každý z nás zde dal :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 13 Bře 2008 15:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Iva Hažmuková napsal:
Má rada zní: staňte se citrusářem :!: :P Co by za tak snadný a skvělý začátek citrusaření každý z nás zde dal :!:

...tohle chce jen dodat...: "ÁMEN" :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 13 Bře 2008 22:34 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
hmmm...a kdyz by se to vykoplo opatrne, ze by se neprerusil zadny dulezity koren? to by mohlo prezit, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 14 Bře 2008 06:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Martine - ani náhodou. :wink: Ten obrovský kořenový bal nikam nenacpeš. A pokud ano /náhodou/ , tak je "oklestíš" tak - a navíc rozrušíš, že to rostlina nerozdýchá i po radikálním řezu. ... zázraky se v tomto případě moc nedějí... :roll: :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 14 Bře 2008 07:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
U těch menších (=malých) by se to snad mohlo podařit, to zase upřimně řekněme, ža ano. Ale druhou větou je třeba míti na mysli, že riziko neuspěchu je podstatně větší než možnost úspěchu. Pokud bych uvažoval o přesazení takové rostliny ze skleníku z volné půdy do nádoby s umístěním v bytě, tak je šance na úspěch menší než malá. Bohužel. Ale i zázraky se prostě občas dějí.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 14 Bře 2008 10:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Martousi, ještě by bylo dobré prohlédnout rostliny, zda mají identifikační štítky, a pokud ano, opsat jména odrůd. Může se stát, že některá odrůda je dost "úzkoprofilová" a u nás vzácná, takže by byl zájem o rouby.
Kdyby to dobře nedopadlo s dalším životem rostlin :cry: , ať se zachová aspoň jejich odrůda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 14 Bře 2008 23:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
MartinM napsal:
hmmm...a kdyz by se to vykoplo opatrne, ze by se neprerusil zadny dulezity koren? to by mohlo prezit, ne?


... to by mne Martine jako opravdu zajímalo, jak by si chtěl to co píšeš provést? Opatrnost je sice jedna věc a druhou, mnohem zásadnější věcí je to, jak to prakticky zajistit. Ono totiž poznat, že 5cm pod změtí drobných kořínků není třeba ukryt nějaký větší, dost dobře nelze.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 14 Bře 2008 23:30 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
tak jasne ze na takovou vec nepujdu s rycem, nebo snad dokonce s bagrem :)))...chce to trpelivost a mravenci praci archeologa ;) proste postupne odkryvani a odhrabavani ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 14 Bře 2008 23:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No jak myslíš :arrow: ale kdyby se uzavíraly sázky, tak hádej na co bych si asi tak vsadil :?: :D :D

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 16 Bře 2008 18:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Ked pojdu zo skleniku do skleniku tak to nevidim tragicky zalezi od podnoze ja som raz takto presadzal
trifoliaty z povodnych korenov ostalo asi 25% isli z volnej zemi do kvetinaca boli to 3 rastliny 1 rok stagnovali a potom sa rozbehli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 16 Bře 2008 22:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 11 Bře 2008 18:56
Příspěvky: 4
Tak jsem zkouknul ty štítky a bohužel je jenom jeden na pomerančovníku a je tam napsáno:HAMLIN.Jsou tam 4 velký rostliny a 7 velkých.Dávám ještě nějaké fotečky.


Přílohy:
nor 1 010.jpg
nor 1 010.jpg [ 150.59 KB | Zobrazeno 841 krát ]
nor 1 009.jpg
nor 1 009.jpg [ 149.24 KB | Zobrazeno 864 krát ]
nor 1 004.jpg
nor 1 004.jpg [ 145.16 KB | Zobrazeno 982 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dědictví ve skleníku
OdeslatNapsal: 18 Led 2009 13:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
martous33 napsal:
Tak jsem zkouknul ty štítky a bohužel je jenom jeden na pomerančovníku a je tam napsáno:HAMLIN.Jsou tam 4 velký rostliny a 7 velkých.Dávám ještě nějaké fotečky.


Ale kolegovia citrusari ti vazne radia dobre, jedine, co by som na tvojom mieste menil je, ze by som na leto zdvihol strop sklenika (uz ho niektore dorastaju) aspon o meter a steny tiez trochu posunul dalej a dosadil nove krpce.
Ja teraz zacinam doslova z hovna a poviem ti, ze keby som mal nieco take ako ty, nielen, ze by sa mi lahsie zilo (sklenik, velke rastliny...), ale mal by som aj kopu materialu na vymienanie, lebo v takejto nemilej dobe len malokto je ochotny dat zadarmo nieco zacinajucemu pestovatelovi, ze priatelia :D

Ale nie, ak porobis dost detailnych zaberov, tak snad budu niektori skusenejsi citrusari schopni povedat ti, ze co su to za druhy, no podla mna by si sa ich nemal zbavovat. Porob sklenik, vycisti ho, poriadne zbrus hrdzu, trosku prihnoj podu, oprav co sa da...

Treba si uvedomit, ze ta rastlina nerastla 3 roky (do prcic, ved niektore,, co su na foru velke 2,5 metra rastli skoro 40 rokov). Tiez ma svoje cesty. A vies, ze cim starsi organizmus, tym tazsie si zvyka na nove.

Druhou vecou je, ze keby po mojej niekolko desatrocnej namahe niekto moje tropiky (palmy, citrusy, lichi, banany...) len tak vyhodil z domu, asi by som z toho hrobu vstal vrazil mu nieco tazke do ksichtu. Je v tom kus roboty a nie maly kus, takze uz len preto, ze by si si ako normalny clovek mal robotu druhych cenit, to tam fakt radsej nechaj. A aj keby si mal na 'tchana', u nas svokor, zle spomienky, nie je krajsi a lepsi sposob, ako ho pochopit, nez pokracovat v jeho usili (dufam, ze o moje gingka sa budu starat aj o 35 generacii po mne :) ). Nehovoriac o tom, co by si mal robit, ak ste si s tchanom rozumeli.

Volba je na tebe, ale skus sa zamysliet aj nad tym, co sme ti tu povedali... :roll:

Jediny logicky dovod, preco ich chces dat prec by bol, keby si chcel dom predat. Ale aj tak, radsej ich tam nechaj. Inak nie je co riesit. :arrow:

Tolko odo mna, asi som ti moc s temou nepomohol, no dufam, ze som ti dal aspon par nametov na zamyslenie, veci, ktore su jasne aj mne ako 19rocnemu... :P

maj sa pekne,


Tibor


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz