CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 363 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: greeting
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 12:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Bře 2008 10:41
Příspěvky: 1
I would like to send my greetings for the collection of Mr Broza that I visited 2 weeks ago. I would be very happy for a long cooperation with all the members of your forum. My address is availble from Mr Broza.
Next year if you need seeds from citrus rootstocks, you can write me to send you.
Always I will be in your disponision

Eftichios


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 14:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Tak to je bomba :!:

Petře, ty máš kontakty :!:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 22:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Vidím, že to potřebuje trochu vysvětlení. Nejdříve poděkování :
ΠΡΩΤΟΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΕΥΤΥΧΗΣ :wink: , Thank you for your cooperation and for this help :D .

Před 2 týdny mě navštívil Dr Evtichios Protopapadakis, ředitel citrusářského instititu v Chanii na Krétě ( http://www.nagref-cha.gr/endocs/citrus.html ) se kterým udržuji dlouholetý kontakt. Přiletěl do Prahy a přes víkend zde pobýval. Bylo to v době orkánu Ema :cry: a tak návštěva ke mně se posunula na pondělí 3.3.2008, což je dnes přesně před 14 dny.
O víkendu se o vzácného hosta a jeho fr.kolegyni ze studií postaral zde usedlý přítel Ilias Michopulos s rodinou ( v roce 1997 nám překládal a pomáhal na citr.zájezdu v Řecku). Tímto mu také děkuji a rovněž i Michalu Faltýnkovi a Markovi Svítkovi za připravenost poskytnout v případě přebytku času citrusářský program i v Praze.

V uvedené pondělí jsem pro vzácné hosty přijel autem do Prahy a během cesty ke mně jsem je pozval na občerstvení na dálnici a oběd ve Velkém Meziříčí.
Evtichios dovezl nějaké dárky a genetický materiál (rouby citrusů, řízky fíkovníků, granátovníku, olivovniku a oleandru).
Běhali jsme po sklenících, nadšení z citrusů a hlavně odrůd bylo oboustranné. Ilias nás nechal a rezignoval na překládání, téměř nebylo to potřeba.
Zajímalo ho naše roubování (oni pouze očkují do T řezu), ukázal jsem techniku do rozštěpu a z boku a on si to všechno nafotil. Přitom jsem přesně nepochopil, kdy na roubování (spíš tedy očkování ?) používají nějaký "parafilm", je to hodně jednoduché, zrychluje práci. Jde o přípravek v láhvi, používá se v mnoha odvětvích průmyslu, a někdo přišel na to, využít ho u štěpování. Myslel jsem, že jde o parafin-vosk (známé i u nás z růží, v.révy apod.), ale to prý ne. Ale je možné, že jsme si dobře neporozuměli.
Já využil jeho nabídky na zjištění původu odrůdy :shock: a tak jsem mu dal sebou několik odrůd s neznámým původem rodičů na DNA. Jak to přesně zjišťují jsem si v té euforii nezapamatoval, snad mluvil i elektrolýze, ale nechci se do toho zamotat.
Domů si vyžádal některé moje rouby, dostal Becherovku, Faltýnkovu knihu a časopisy s citr.tematikou.
Celkově byl velmi a velmi nadšený, sice viděl mnohá citrusářská centra, ale tento způsob pěstování na severu ho ohromil.
Sliboval další spolupráci, pozval mě na Krétu, zná se ze všemi kapacitami v citr.světě, i některých amatérských ze sever.částí Evropy. Poznával je na mých cedulkách citrusů a upřesnil, kde jsou lidé se kterými jsem ztratil kontakt, např. že třeba ředitel z SRA San Giuliano (Corsica) Ronald Cottin i jeho podřízený Verniere povýšili jinam (Montpellier a
Rheunion), kdo je tam místo nich atd.
Ještě jsem je pozval na pohoštění domů, fr.kolegyni chutnali trubičky-kremrole od tchyně, kdežto Ilias a Evtichios si dali m.j. meruňkovici od Pedra :wink: , následkem čehož si vzácný host při zpáteční cestě do Prahy trochu odpočinul, když na na chvíli zdřímnul :D .
V Praze ještě srdečné loučení a já večer plný dojmů ujížděl k domovu.
Snad ještě nyní pošle semena citrumela, ale říkal, že už je dost pozdě tak uvidíme.
Z roubů mně nejvíce zajímal řecký ranný pomerančovník Sikeri, šnek :wink: uvažuje zda nejde o Succory či Sucreňu, no uvidíme.


Přílohy:
3.3.08.Vel.Mez.jpg
3.3.08.Vel.Mez.jpg [ 50.71 KB | Zobrazeno 1251 krát ]
Moravec_3.3.08_a.jpg
Moravec_3.3.08_a.jpg [ 70.75 KB | Zobrazeno 1219 krát ]
Moravec_3.3.08_b.jpg
Moravec_3.3.08_b.jpg [ 82.29 KB | Zobrazeno 1219 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Foto II.
OdeslatNapsal: 17 Bře 2008 22:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ještě nějakou fotku z návštěvy :D


Přílohy:
Moravec_3.3.08_c.jpg
Moravec_3.3.08_c.jpg [ 84.33 KB | Zobrazeno 1161 krát ]
Moravec_3.3.08_d.jpg
Moravec_3.3.08_d.jpg [ 63.9 KB | Zobrazeno 1200 krát ]
Moravec_3.3.08_e.jpg
Moravec_3.3.08_e.jpg [ 52.11 KB | Zobrazeno 1155 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 18 Bře 2008 08:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, pro tu návštěvu jste nechal na rostlinách hodně plodů. Ochutnali něco? A co říkali na kvalitu ovoce v našich podmínkách?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Chutnání plodů
OdeslatNapsal: 18 Bře 2008 11:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Bylo toho hodně, co jsme chtěli vyřídit, všechno se nestačilo a navíc řada důležitých problémů mně napadla až později. Např. některé další zvláštní odrůdy nejasného křížení jsem mohl ustřihnout a dát mu je na zjištění původu. Ale, Evtichios nabídl prst a nemohu ho hned chytit za celou ruku a ještě mu ji urvat. Navíc vím, že jsem mu kdysi za stejným účelem posílal semena některých odrůd a výsledek jsem se žádný nedozvěděl.
Chutnání plodů bylo proto z mého pohledu ztrátou času, chtěl jsem to vyřešit nastříháním plodů do tašky na cestu, ale bohužel i na to se zapomělo.
Ale zajímal je sladlý citroník a tak jsme chutnali ve skleníku, šťáva z plodů jen něho tekla, kyselina žádná-byli viditelně spokojeni.. Ostatní plody, co jsme řezali bylo především za účelem debaty o co jde. Např. ten hybrid z Kuby Naranja Majajigua (název není přesný), kde se domnívám, že by mohlo jít o oranželo ( pomer.x grep či šedok).
Také hybrid z Nového Zélandu od B.Vosse zvaný Limonade (snad Meyer x grep), kterému se postupně zbarvují zelené větvičky až do černa a kupodivu to ničemu nevadí, nešíří se to na další rostliny. Roub si ke zkouškám odvezl.
Zaujali ho hybridy prstového austr.lajmu, také třeba P.trifoliata x šedok a další a další :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 23 Bře 2008 17:25 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, já jsem si téměř jist tím, že Sikeri je jen jinak napsané Succory .... ale hlasitě to zatím říkat nebudu :D .... uvidíme co se posléze dozvíš, dozvíš-li se něco a nebo uvidíme sami.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citrumelo 1452 a C.pectinifera
OdeslatNapsal: 28 Bře 2008 07:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dr.Protopapadakis poštou poslal nějaké semena podnoží. Protože už bylo pozdě, tak toho moc nebylo. Asi z nějakých zpožděných plodů a v případě citrumela 1452 i nevyvinutých :arrow: semena byly takové šupinky, málo jich vypadá jako klíčení schopných :( . Vysel jsem to a pokud tyto novinky ( citrumelo 1452 a C.pectinifera, neboli C.depressa ) budete chtít někdo vyzkoušet, tak se při nějaké osobní návštěvě připomeňte.
Bylo by zajímavé zjistit zda se nějak znatelně liší citrumelo 1452 od u nás rozšířeného SW 4475. A především mandarinu Shekwashu ( Citrus depressa, dostal jsem to pod starším názvem Citrus pectinifera), ani nevím k čemu je dobrá. Zkuste to někdo najít na netu - díky :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 02 Dub 2008 22:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jen info pro Petra ohledně dovezených novinek.
Sikeri se vše spolehlivě chytlo, teď už si to dovolím hlasitě říci - mám 4 rostliny, že toho 2 mají na sobě 2 nezávisle rostoucí očka.
U Chiosu to bylo do včerejška zatím nejisté, dal si pěkně na čas, ale dnes začaly rašit obě dvě naroubované rostliny. Takže asi i ony to už zvládnou.
Takže nyní už jen doufám, že se jim bude dobře dařit a časem ukážou co jsou vlastně doopravdy zač a že to budou pro naše podmínky velmi zajímavé odrůdy.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 06:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Tako to je výborné :D . Mně kupodivu nejdřív vyrašila asi před 10 dny odrůda Chios - přiroubovaná nahoře do koruny jiné odrůdy C.deliciosa ( Blida). Akorát jsem to risknul s okamžitým odděláním plast.sáčku a vyšlo to tak napůl - výhonek z vrchního očka zaschnul (snad nebude pokračovat i roub odzvrchu dolů :cry: ), ale výhonek na spodním očku se začíná zvětšovat :D , tak to snad bude ok.
Na některých jiných roubech jsem zaznamenal po upadení řapíku náznak rašení (pomer.Atwood), ale víc jak týden jsem neměl čas se na to podívat. Ale doposud žádný roub úplně nezaschnul, tak uvidímě. Šlo o silné rouby - často starší tvrdé dřevo, určené pouze k odebrání oček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 08:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Silé dřevo a starší trvdé dřevo ..... to tedy bylo a pořádně.
Bylo tak tvdé, že jsem to nebyl schopen uříznout - občas jsem uvažoval i o tom, nemám-li očka odebírat raději sekyrou, protože co jsem uřízl stejně uříznuté nebylo - roztrhlo se to po vláknech dřeva, jako při štípání dřeva. Proto jsem se z počátku díval na možný úspešný výsledek velmi skepticky. Leč materál se ukázal jako neskutečně kvalitní a vitální což mne velmi překvapilo. Až tak, že uvažuji, zda-li místo roubování nezačnu spíše citrusy očkovat.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 09:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já neměla skoro žádné podnože :( . Ale nějaké jsem přece jen získala v Lužánkách a udělala to nejlepší, co jsem mohla: dvě odrůdy, na nichž mi nejvíce záleželo, jsem si nechala naroubovat po 1 rostlině na pěkná citrumela - ty silné rouby jsem neměla odvahu sama zkoušet. A zadařilo se, oba rouby začaly již asi před týdnem jevit známky rašení a teď již očividně rostou :P Je to pomerančovník Dream a mandarina Ponkan. Výhonky jsou teď 3mm až 1cm z několika oček roubů.
Kromě nich jsem zkusila ještě Chios (zatím drží 1 roub z 6.3. a 1 z 22.3., ale bez jakékoliv známky aktivity nejen roubu, ale i podnoží :|, na 1 podnoži se roub ani opakovaně neujal) a severinii (na ní zatím rouby na 2 rostlinách z 22.3. drží beze změn, z prvního pokusu 6.3. odešly). Severinii jsem zkusila i kousek větvičky zařízkovat, zatím drží beze změn. Tak uvidím, jak to dopadne :roll:
Ale hlavní je, že se každému z nás něco ujalo a tak můžeme rozšířit genofond :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 03 Dub 2008 10:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Přesně tak. Já jsem moc rád, že se hned ujalo vícero rostlin a proto se nemusím strachovat, že to zajde a dále, že dle potřeby nebo třeba neúspěchu někoho jiného při roubování půjdou takto tyto odrůdy poměrně velmi rychle doplnit a i rozšířit.
Jinak vidím, že ten Chios bude pěkná povora .... do včerejska takéž stávkoval bez jakékoliv aktivity, dokonce se mi zdálo, že jakoby šedne a usychá, ale včera si dal konečně říci - 1ks mám na trifoliatě, 1ks na citrumelu.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Návštěva ze Švédska
OdeslatNapsal: 18 Dub 2008 19:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dnes jsem měl opět po dvou letech citrusářskou návštěvu ze Švédska. Před chvíli odjeli svým velkým obytným vozem, ještě je čekala cesta do Č.Budějovic na nějakou výstavu psů - vezly dvě krásné kolie (foto v "psím topicu" :D )


Přílohy:
18.4.08 _d.jpg
18.4.08 _d.jpg [ 63.72 KB | Zobrazeno 972 krát ]
18.4.08 _e.jpg
18.4.08 _e.jpg [ 38.85 KB | Zobrazeno 998 krát ]
18.4.08 _f.jpg
18.4.08 _f.jpg [ 40.49 KB | Zobrazeno 928 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 22 Dub 2008 11:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zdravím,
bol tu dotaz na pomarančovník Sikeri, na stránke http://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus ... tical.html je v zozname:
"Akcay Sekeri sweet orange", tak možno je to on.
Radoslav


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 363 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz