CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 10:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 363 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 25  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Roubování v říjnu.
OdeslatNapsal: 03 Lis 2008 22:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Já to narouboval všechno, ale už je chladno a tak nic nevyraší . Pod sáčkem to zůstane do jara a uvidíme, zda na jaře rouby vyraší :D , nebo se odporoučí :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Viroid Exocortis
OdeslatNapsal: 03 Lis 2008 22:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Při chutnání klementinky Roxani mými kolegy jsem zde našel stejnojmenný C.limonimedica (citroník x cedrát) cv.Roxani. A právě na této rostlině mně E.Protop. ukazuje napadení stromu viroidem Exocortis. Jak jsem dříve zmínil, rezistentní vůči tomuto problému jsou citrusy štěpované na podnoži C.aurantium – bigarádie ( zde neratzia ) a naopak na Ponciru trifoliáta a jeho hybridech viroid Exocortis škodí a jedním z projevů je praskání větví. Pro doplnění znalostí :
Viry (latinsky virus = jed) jsou nebuněčné organismy, stojící na rozhraní mezi živou a neživou přírodou, jsou schopné se množit jen v hostitelské buňce.
Viroid je menší než vir, parazituje v rostlinných buňkách
Rostlinné viry + viroidy se přenášejípřevážně hmyzem a nástroji (např,štěpovací). Způsobují nádory, zakrslost, nevyvíjení chlorofylu - např. bledost okurek . Viroid tabákové mozaiky - způsobuje skvrny na listech,


Přílohy:
viroid Exorortis (1).jpg
viroid Exorortis (1).jpg [ 40.77 KB | Zobrazeno 671 krát ]
viroid Exorortis (2).jpg
viroid Exorortis (2).jpg [ 53.89 KB | Zobrazeno 652 krát ]
viroid Exorortis (3).jpg
viroid Exorortis (3).jpg [ 52.28 KB | Zobrazeno 661 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování v říjnu.
OdeslatNapsal: 04 Lis 2008 00:10 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
Já to narouboval všechno, ale už je chladno a tak nic nevyraší . Pod sáčkem to zůstane do jara a uvidíme, zda na jaře rouby vyraší :D , nebo se odporoučí :cry:

U mne je to to stejné ... dnes jsem se na ně koukal - jeden kousek šel i na pomerančovník (dovnitř) a sluníčko přdchozích dnů přeci jakousi aktivitu u podnože vyvolalo ... tak uvidíme ... za pár dní by snad mohla něco předvést i naroubovaná Roxani, uvidíme.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Podnož AF142
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 22:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Na výzkumné plantáži jsme popošli dále a kousek od opuncie chutnáme zajímavý hybrid ( i chuťově zajímavý plod) o kterém říká Eftichios, že jde o podnož pro malé citrusy.
Až pozdějšími dotazy se mně podaří vypátrat více. Takže, kdo má ode mne roub, zpozorněte :idea: . Tento hybrid se jmenuje:
AF142 ( "The Roostock for small Citrus it is a hybrid with a code AF142")
a dalším dotazu se dovídám, že jde o hybrid pomerančovníku Valencia a mandariny Encore. "(AF 142 is one hybride between ("Valenciax orange x mandarine Encore."). Více už se zatím nedovím, nebudu ho trápit dalšími dotazy. Má moc práce a v odpovědích je velmi stručný.


Přílohy:
Opuntia indica.jpg
Opuntia indica.jpg [ 77.02 KB | Zobrazeno 677 krát ]
Roostock for small Citrus-AF142_a.jpg
Roostock for small Citrus-AF142_a.jpg [ 116.86 KB | Zobrazeno 672 krát ]
Roostock for small Citrus-AF142_b.jpg
Roostock for small Citrus-AF142_b.jpg [ 53.67 KB | Zobrazeno 682 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 09:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zajímavý je .... ale jako vhodná podož pro nás se mi to moc nezdá .... tipoval bych, že bude postrádat pro naše podmínky nejdůležitější vlastnost - větší odolnost proti kořenové hnilobě. Ale težko říci, který gen se pomotal s kterým ... chce to prostě jen časem vyzkoušet.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citrentin - C. clementina x Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 09 Lis 2008 23:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Z dalších podnoží si beru rouby křížence Citrentin , C. clementina x Poncirus trifoliata. Název vznikl ze starého názvu pro trifoliátu :
Citrus trifoliata + Clementine. Konkrétně tuto odrůdu vyšlechtil Řek pracující ve franc.ústavě SRA INRA CIRAD na Korsice
........................................................
Eftichios o ní napsal>
4.C.Clementine Crete x citrange Troyer it is a good roostock resistand to biotic and abiotic factors.
............................................................................
Takže je y5ejm2 odolná jak proti fyzikálně-chemickým vlivům (vlhko, teplo, chlad, typ půdy-zasolení apod.), tak biologickým - zde by mohlo jít o nemoci a škůdce.

Na obrázcích mám pouze rouby, plody jsou Roxani a AF142.


Přílohy:
rouby.jpg
rouby.jpg [ 58.43 KB | Zobrazeno 691 krát ]
Citrentin_a.jpg
Citrentin_a.jpg [ 52.73 KB | Zobrazeno 661 krát ]
Citrentin_b.jpg
Citrentin_b.jpg [ 43.3 KB | Zobrazeno 654 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.limonimedica Roxani
OdeslatNapsal: 11 Lis 2008 22:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Na plantáži jsem se ptal na odrůdu viděnou v gardencentru Xerogiannis - hrbatý plod (viz výše), dle štítku bergamot Xontro. Eftichios přímo takové hrbolaté plody neměl a nabízel křížence cedrátu a citroníku - tedy Citrus limonimedica, konkrétně kultivar Roxani (čirou náhodou stejný název odrůdy jako klementina výše). Jelikož Roxani mám :arrow: rouby jsem nebral, ale přijal jsem dva velké nezralé zelené :mrgreen: plody.
Až po návratu domů jsem řešil nesrovnalost mezi Xontro a limonimedica Roxani. :arrow: Eftichios napsal, že gardencentrum je pouhou školkou (nejsou vědci ani odborníci) a tak štítek s označením bergamot Xontro je chybný, nejde o bergamot, ale o C.limonimedica. Píše o obdobných 10 kultivarech včetně Roxani a k záměně dochází z toho důvodu, že limonimedica i bergamot mají podobné esence-etérické oleje. Alespoň já tomu tak rozumím, pro jistotu kopíruji jeho vysvětlení:
Dear Mr Broza
''Xerogiannis Center'' is a nursery.He is not scientist also he is not agronimist.
The label ''bergamot xontro'' is not bergamot.It is mistake tha it is citrus limonamedica.In this specie there are 10 cultivares between them ''Roxani'' that is the better confusion because essential oils are similar to bergamot.
Best Regards
Eftichios

Na posledním snímku je pro srovnání velikosti ještě klemet.Roxani a hybrid AF 142 (Valencia orange x mandarine Encore).


Přílohy:
C.limonimedica Roxani (1).jpg
C.limonimedica Roxani (1).jpg [ 118.32 KB | Zobrazeno 625 krát ]
C.limonimedica Roxani (2).jpg
C.limonimedica Roxani (2).jpg [ 39.54 KB | Zobrazeno 664 krát ]
C.limonimedica Roxani (3).jpg
C.limonimedica Roxani (3).jpg [ 45.75 KB | Zobrazeno 657 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Závěr s Dr.Protopapadakisem
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 22:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračující návštěva sbírkové plantáže byla bezesporu vyvrcholením dvoudenní exkurze, ale vzniká komplikace s časem našeho hostitele. Zkracují se mezičasy, kdy mu někdo opakovaně volá na mobil :cry: a tak s výkladu už toho moc nechytneme. Ještě stačím reagovat na některé odrůdy a tak přesto, že jsem původně pro pozdní dobu rouby prakticky nechtěl brát, požádám o jejich tanželo, které zde vyvíjejí a jednu citrange, která vznikla jako hybrid C.sinensis cv.Jaffa x Poncirus trifoliata. Rouby stříhám svými maličkými "cestovními" kleštičkami, ale už se nestačím ptát na další odrůdy, protože se musím dohadovat s kolegou. On místo aby pomáhal, fotil, popisoval společné rouby atd., tak je jako většina všech citrusářů (ať už na návštěvě u mě nebo v zahraničí) na odběr roubů není připraven :twisted: :evil: , navíc mně bere štítky, igel.tašky, ztratí se v trávě tužka a co je nejhorší nechce mně vrátit kleštičky na rouby, protože se rozhodl ochránit své prstíčky a v klidu s nimi odstraňuje trny ze "svých" roubů :evil: :evil: .
Eftichios ještě telefonuje své známé a tak nám zajistí zítřejší exkurzi ve zpracovně cedrátů a ještě dnes nás posílá nedaleko-západně od Chanie na prohlídku pěkného areálu orthodoxní akademie ( ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΡΗΤΗΣ ) s mnoha subtropickými rostlinami.
Loučíme se jako staří přátelé zde obvyklým objímáním a přitom mně hostitel říká, abych ještě příště přijel :arrow: a sám :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ORTHODOX ACADEMY OF CRETE - ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΡΗΤΗΣ - I.
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 22:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Přijíždíme do doporučené akademie a těšíme se z pěkného prostředí a pěkných subtropických rostlin. Nejvíce ohromila Bougainvillea :shock: pěstovaná na kmenu - jako strom.


Přílohy:
ORTHODOX ACADEMY_ a.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ a.jpg [ 31.29 KB | Zobrazeno 621 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_ b.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ b.jpg [ 67.59 KB | Zobrazeno 619 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_ c.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ c.jpg [ 73.01 KB | Zobrazeno 614 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ORTHODOX ACADEMY OF CRETE - ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΡΗΤΗΣ - II.
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 22:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
A pokračuji se slíbenou bugenvilíí a k tomu štětkovec - Callistemon :D .


Přílohy:
ORTHODOX ACADEMY_ d.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ d.jpg [ 80.4 KB | Zobrazeno 641 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_ e.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ e.jpg [ 47.85 KB | Zobrazeno 641 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_ f.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ f.jpg [ 94.62 KB | Zobrazeno 659 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ORTHODOX ACADEMY OF CRETE - ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΡΗΤΗΣ - III.
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 22:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
A ještě něco dopředu :D , nebudu mít čas :cry: . Pokračuji s dalšími obrázky, komentář není třeba :D .


Přílohy:
ORTHODOX ACADEMY_ g.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ g.jpg [ 44.99 KB | Zobrazeno 615 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_h.jpg
ORTHODOX ACADEMY_h.jpg [ 79.33 KB | Zobrazeno 624 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_ i.jpg
ORTHODOX ACADEMY_ i.jpg [ 79.61 KB | Zobrazeno 628 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: greeting
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 23:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
joj ta bougainvillea je krasna, moje b. už zimujem na zasklennom balkone pri 10 C a zatial sa skvele drzia, ani listy už neopadavaju a zastavili rast. 8) Ak sa podari ich prezimovat a firma ma neposle kdesi na cesty, tak takuto krasu najdete aj u mňa :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ORTHODOX ACADEMY OF CRETE - ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΡΗΤΗΣ - IV.
OdeslatNapsal: 16 Lis 2008 18:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
V ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΡΗΤΗΣ byly i další subtropické rostliny, např. akacie, kaktusy, citrusy a další.
Ale tomely a další bugenvílee již dám jinam, abych se moc nevzdaloval od citrusů.
Kamco napsal:
joj ta bougainvillea je krasna, moje b. už zimujem na zasklennom balkone pri 10 C a zatial sa skvele drzia, ani listy už neopadavaju a zastavili rast. 8) Ak sa podari ich prezimovat a firma ma neposle kdesi na cesty, tak takuto krasu najdete aj u mňa :wink:
Kam

Je opravdu moc krásná, takto na strom upravenou liánovitou bugenvíleu jsem viděl poprvé. Ještě se podívej na další snímky do topicu Bougainvillea - viewtopic.php?f=3&t=861&st=0&sk=t&sd=a&start=90


Přílohy:
ORTHODOX ACADEMY_ (16).jpg
ORTHODOX ACADEMY_ (16).jpg [ 108.59 KB | Zobrazeno 626 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_ (19).jpg
ORTHODOX ACADEMY_ (19).jpg [ 100.78 KB | Zobrazeno 606 krát ]
ORTHODOX ACADEMY_ (35).jpg
ORTHODOX ACADEMY_ (35).jpg [ 93.65 KB | Zobrazeno 613 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Limončelo
OdeslatNapsal: 17 Lis 2008 22:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Musím to tu přerušit, Ivan má chuť na limončelo :D , tak si odskočíme do topicu :

viewtopic.php?f=5&t=1777&st=0&sk=t&sd=a&start=15

a budeme sledovat výrobu krétské raki, která se pálí v kotli, pod který jsem osobně přikládal dřevo z citrusů :mrgreen: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: V řecké rodině
OdeslatNapsal: 25 Lis 2008 22:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Musím to tu přerušit, Ivan má chuť na limončelo :D , tak si odskočíme do topicu :
viewtopic.php?f=5&t=1777&st=0&sk=t&sd=a&start=15
a budeme sledovat výrobu krétské raki, která se pálí v kotli, pod který jsem osobně přikládal dřevo z citrusů :mrgreen: .

Tak už máme raki vypálenou :D ( viewtopic.php?f=5&t=1777&st=0&sk=t&sd=a&start=15 ) a mohu se vrátit do tohoto topicu.
Nad palírnou na náměstíčku byla obrovská, plody obsypaná :shock: palma. Zřejmě s ohledem na to, že rostla mimo turist.centrum zůstala nedotčená nenechavci.


Přílohy:
palm_a.jpg
palm_a.jpg [ 108.9 KB | Zobrazeno 522 krát ]
palm_b.jpg
palm_b.jpg [ 74.28 KB | Zobrazeno 521 krát ]
palm_c.jpg
palm_c.jpg [ 103.32 KB | Zobrazeno 487 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 363 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 25  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz