CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 19:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 19 Zář 2007 17:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
chtěl bych se zeptat co to vlastně mám za mandarinky, když jsem je kupoval bylo mi řečeno akorát že jsou velkoplodé... asi po půl roce mi chytly nějakou plísen. Mandarinky jsem razantně ostříhal. Dlouho neobráželi tak jsem je chtěl dokonce vyhodit :!: Ted mi konečně začaly růst ale pořád nevím co je to zač. tak přikládám pár fotek z dneška a budu čekat jestli to někdo pozná. :D DÍK ZA ODPOVĚDI MICHAL


Přílohy:
mandarinky06.jpg
mandarinky06.jpg [ 184.65 KB | Zobrazeno 692 krát ]
mandariky05.jpg
mandariky05.jpg [ 164.07 KB | Zobrazeno 681 krát ]
mandarinky01.jpg
mandarinky01.jpg [ 232.89 KB | Zobrazeno 776 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 19 Zář 2007 19:21 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Hmmm moc pekny, kde se da koupit takovej peknej stromek? :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 19 Zář 2007 20:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Jak jsem už psal několikrát, z obrázku je jakékoliv určování ještě méně spolehlivé, než věštění z křišťálové koule.
Pokud to, co máš, je mandarina, tak bych podle listů tipoval na nějakou klementinu. Víc určit nelze.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 19 Zář 2007 21:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
takové stromy by už měly kvést,kde je máš v létě a v zimě,asi dostaly náraz změnou prostředí-(odkud jsou?-skleník,obchod)na plísen je nejlepší pobyt venku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 06:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
triodyn napsal:
takové stromy by už měly kvést,kde je máš v létě a v zimě,asi dostaly náraz změnou prostředí-(odkud jsou?-skleník,obchod)na plísen je nejlepší pobyt venku.


ty stromky už kvetly, měli i maličké plody ale všechno mi zničila ta plísen. v zimě je mám doma na schodišti (cca 15%) a vlétě byli na zahradě a pak ve sklníku.
michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 06:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Souhlasím s Michalem; a opravdu to nejvíc připomíná klementinku ( Citrus clementina). Mohla by to být i vrbolistá středozemní mandarina (C.deliciosa), ale ta se dá spolehlivě poznat intenzivní mandarinkovou vůní po rozemnetí listů. Přichází v úvahu i další hybridy C.deliciosa :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 06:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
MartinM napsal:
Hmmm moc pekny, kde se da koupit takovej peknej stromek? :wink:


ty stromky jsem koupil od jednoho chlapa z ostravy který je neměl kde dát a chtěl je vyhodit... tomu je údajně dal jeho brácha který si je dovezl z itálie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 06:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
Petr Broža napsal:
Souhlasím s Michalem; a opravdu to nejvíc připomíná klementinku ( Citrus clementina). Mohla by to být i vrbolistá středozemní mandarina (C.deliciosa), ale ta se dá spolehlivě poznat intenzivní mandarinkovou vůní po rozemnetí listů. Přichází v úvahu i další hybridy C.deliciosa :idea: .


tak utrhl jsem pár lísků a zjistil jsem že ta vůně je šíleně silná.. takže by to mohla snad být ta clementina deliciosa..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 06:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
K Brožovi - o té deliciose jsem taky uvažoval - ale ty listy mi připadaly ve srovnání s tou, co mám, trochu velké. Ale vyloučit si to netroufnu.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 06:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
Michal Faltýnek napsal:
K Brožovi - o té deliciose jsem taky uvažoval - ale ty listy mi připadaly ve srovnání s tou, co mám, trochu velké. Ale vyloučit si to netroufnu.
Michal


listy jsou maličké (5*2cm) jen někdy se oběví velký list...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 07:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
mik03 napsal:
Petr Broža napsal:
Souhlasím s Michalem; a opravdu to nejvíc připomíná klementinku ( Citrus clementina). Mohla by to být i vrbolistá středozemní mandarina (C.deliciosa), ale ta se dá spolehlivě poznat intenzivní mandarinkovou vůní po rozemnetí listů. Přichází v úvahu i další hybridy C.deliciosa :idea: .


tak utrhl jsem pár lísků a zjistil jsem že ta vůně je šíleně silná.. takže by to mohla snad být ta clementina deliciosa..

Pozor na názvy :!:
Citrus deliciosa = mandarina středozemní, vrbolistá (willowleaf), blida a má i další synonyma. Voňavé listy a plody, ale ty jsou při velké obrok úrodě spíš menší a ploché, obsahují semena. Jedna základní skupina dozrává do konce roku (např.cv.Avana Apireno), druhá je naopak velmi pozdní a dochází až na jaře po oteplení - cv. Avana Tardivo di Ciaculli (měla by mít méně semen, podívej se na Google - http://images.google.cz/images?hl=cs&q= ... a=N&tab=wi

Citrus clementina jde o hybrid, rodiče se předpokládájí výše uvedená C.deliciosa a bigarádie - Citrus aurantium. Objevil ji ve svém sadu nějaký kněz - otec Clement, proto ten ten název. Komerčně clementina vytlačila deliciosu pro mnohem menší počet semen (pokud není opylována jinou odrůdou, nemá semená téměř žádná). Naví C.clementina reprezentuje dnes spousta odrůd od superaných (Spinoso, Bekria, Loretina, Caffin...) po velmi pozdní ( Nour, Hernardina, Rubino atd.) a vůni plodu si při slunečných podnínkách téměř zachovává po deliciose (listy už ne) a plody jsou větší, kulatější a v dobrých podmínka i tmavěji (až karmínově) vybarvené.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 07:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
já to poplet... jsem si toho všiml až jak jsem to poslal :evil: ale dík za vyčerpávající informace . podle mě to bude ta deliciosa .. ( malé lístky silně vonící )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 07:36 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Tak podle popisu Petra Brozi by ty moje mandarinky mohly byt Citrus deliciosa,alespon podle silne vune listu ?
Kdyztak mrknete jeste na fotky...hned ty prvni dve na tomto vlakne:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?f=7&t=1444


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 07:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
MartinM napsal:
Tak podle popisu Petra Brozi by ty moje mandarinky mohly byt Citrus deliciosa,alespon podle silne vune listu ?
Kdyztak mrknete jeste na fotky...hned ty prvni dve na tomto vlakne:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?f=7&t=1444


jak mají ty vaše velké listy ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co je to za mandarinky ?
OdeslatNapsal: 20 Zář 2007 09:25 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Připojuji se k Michalovi a Petrovi.
Škoda, že jsou ty fotky tak neostré. Jenom k té vůni .... pokud člověk středozemní má a zná ji, tak ji podle vůně identifikuje, ale pokud nemá či neměl nikdy možnost srovnání tak je to dost zavádějící - i Klementiny prostě voní.
Možná bych se zkusil navíc orientovat i podle vzhledu plodů - zdá se mi že středozemní mandarinky mají plody více "pneumatikového" tvaru a klementiny bývají více méně spíše kulaté či kulovité. Samozřejmě ne všechny klementiny znám, ani nemůžu a proto bych z tohoto nechtěl dělat nějaké pravidlo. Je to jen takový malinký postřeh ze srovnávání u mne doma.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 120 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz