CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 23:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 12:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2008 09:42
Příspěvky: 3
Ahoj
potřebuju poradit. Mám několik stromečků citrusů a v posledních měsících mají listy olepené čímsi... prostě vylučují nějakou lepivou šťávu, která drží na listech, květináčích, parapetech, oknech.....prostě všude.
Potřebju poradit co to může být a hlavně jak e toho zbavit? Dřív to u žádného nebylo.

Moc díky Martina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 12:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
moze to byt vselico, hlavne skodce, napriklad stitnicky alebo puklice, velmi lahko sa prenasaju z rastliny na rastlinu, kontaminovanym sadbovim materialom atd......

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 14:32 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2008 09:42
Příspěvky: 3
To mně hned taky napadlo, ale problém je, že to na jiných rostlinách nemám. A to jsou na jednom okně, prostě je to jen na těch citrusech. Ale jinak se jim daří dobře, neschnou a ani nic jiného. A nevím jak jim ty listy očistit, Drží to hodně. Sprcha nestačila :o(( . Nevím co s tím a vyhazovat je nechci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 15:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Martino asi to budou puklice. Pořádně prohlídni listy z obou stran a také větvičky. Mladé puklice jsou velmi špatně vidět. Listy umej vlažnou vodou. O puklici je zde napsáno velice mnoho ale musíš si to najít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 15:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Na 99 % to jsou puklice.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 16:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Doplním Michala o to 1% :-) :-) .... na 100% puklice

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 16:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
To Martina3:

Na 99.9 % je to puklica. Stačí poriadne popozerať spodnú stranu listov. Bývajú prisaté hlavne
po oboch stranách hlavnej žilnatiny listov, a taktiež na malých vetvičkách. Tento škodca, pokiaľ je mladý má priesvitnú farbu, a v tomto štádiu je pohyblivý. Dospelé samičky sú sfarbené dohneda, a v tomto štádiu sú už bez pohybu, pevne prisaté. Puklica vyzerá ako miniatúrna korytnačka / želvička /.
Má veľkosť od 1mm až do 3mm. Po odlúpnutí ostávajú pod nimi šedavobiele vajíčka. Na zlikvidovanie puklíc treba použiť nejaký chemický postrek proti cicavému hmyzu. Roky som s úspechom používal Basudin 600 EW, no ale ten sa už / aspoň na Slovensku / nevyrába. Teraz nedávno som kúpil náhradu za basudin a to: Diazol 50 EW. Tento sa mi zdá byť ešte lepší, lebo stačil len 1 postrek, a puklice boli zlikvidované. Samozrejme, že treba pridať do postreku nejaké zmáčadlo napr. Cittowed, alebo môžeš použiť aj obyčajnú Jar na umývanie riadu. Stačí pridať pár kvapiek k postreku a úspech je zaručený. No a čo sa týka tých lepkavých listov: Priprav si vlažnú vodu, pridaj pár kvapiek saponátu, a navlhčenou handričkou poutieraj listy. Po skončení nezabudni citrusy osprchovať vlažnou vodou ! To umytie ti vystačí len na chviľu, v každom prípade treba potom použiť nejaký postrek !!!
Veľa šťastia :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 17:10 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2008 09:42
Příspěvky: 3
všem mo c díky za rychlý odpovědi. Jo jo bude to ta puklice, pod lupou to vypadá jak popisujete. Zítra koupím nějaký postřik a jdu po nich :o)). A pak vymaluju .o))

Moc díky všem

Martina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 17:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Použiji slova písně R. M.: "Nebude to takové lehké drahá, mne se nezbavíš s tím se lluč..." (záměrně píši česky, slovensky bych to už asi popletl - těch patnáct let je patnáct let :-) )
Pochybuji, že koupíš nějaký funkční postřik na puklice - aspoň já takový neznám. A pokud někdo tvrdí, že funguje (a nebo se to snad dokonce píše na návodu) a já ho vyzkoušel, tak bohužel nikdy nefungoval. Jediné co alespoň trochu funguje je mráz a nebo výluh z tabáku (ale bohužel v obou případech "jde" současně rostlině o "život" - v prvním případě malinko a ve druhém fest)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 18:00 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
[quote="šnek"]Pochybuji, že koupíš nějaký funkční postřik na puklice - aspoň já takový neznám.

To Šnek:
No tak ja ti musím oponovať ! Diazol 50 EW som skutočne použil len raz a to so 100% výsledkom :!: :!: :!:
No je celkom možné, že okrem tohto jedu svoje spravil aj Cittowed /zmáčadlo/.
Základom úspechu je rastlinu dokonale rozprašovačom "poumývať" !
Po 2 dňoch som citrusy osprchoval vlažnou vodou a ver tomu, že ani jedna puklica nezostala živá !
Je samozrejme niečo iné dokonale "umyť" niekoľko malých rastlín, ktoré si môžem otočiť v každom smere, a striekať v skleníku kde postrek určite neumyje všetky listy, a tým pádom nejaký ten škodca prežije a vegetuje veselo ďalej...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 18:18 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak mi neopomuj, ale PORAĎ Martině :!: :wink: .... dost dobře ani nevím co se dá oponovat na tvrzení, že já něco neznám :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 18:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Každý má zkušenost s něčím jiným. Já mám vyzkoušen Mospilan a mohu říct že to je jednička. Na podzim jsem postříkal velice silně napaden citrus puklicí ve všech stadí a výsledek je takový že citrus je čistý i v této době a to je květen. A též zničil dospělce smutnice a též je výborný na mšice. Martino můžeš to vyzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 20 Kvě 2008 06:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Pro Mitas
Je ošidné říkat o něčem,že je to na 100 % jistě to znáš ze života a u puklic bych to jen potvrdil.Možná ten přípravek co jsi použil byl hodně dobrý a rostliny máš čisté bez škůdců,ale časem možná-pravděpodbně zjistíš,že to těch 100 % nebylo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 06 Črc 2017 10:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Črc 2017 10:47
Příspěvky: 2
Rád bych se zeptal na problém, se kterým by mi mohl pomoci pěstitel citrusů. Objevili se mi na citrusu nějaký škůdce (přikládám foto) a potřeboval bych se ho zbavit. Nejsem odborníkem na květiny, na citrusy už vůbec ne... ale máme ho již velmi dlouho, proto by bylo škoda o něj kvůli škůdci přijít. Ví někdo, co to je a co by mu mohlo pomoci?


Přílohy:
Poznámka: horní strana listů
cit2.JPG
cit2.JPG [ 182.96 KB | Zobrazeno 809 krát ]
Poznámka: spodní strany listů
cit1.JPG
cit1.JPG [ 158.82 KB | Zobrazeno 866 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy - lepí :o(((
OdeslatNapsal: 06 Črc 2017 14:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Pokud to lepí, je to puklice, pokud ne. tak je to molice.
Každopádně kup postřik - klidně zkombinuj oba škůdce - a stromky důkladně postříkej, to opakuj asi 2x po týdnu.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz