CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 00:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 94 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rouby
OdeslatNapsal: 09 Bře 2008 21:06 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Zdravim, tak si listuju knizkou Citrusy od manzelu Klockovich a hledam vhodne odrudy pro me podnoze...asi nejake rane odrudy.

Pravdepodobne mam jen semenace mandarinek a citronu, mozna nejakej pomeranc...
Pokud by nekdo mohl poskytnout rouby odrud viz nize...nebo poradil neco lepsiho bylo by to super...jinak citrusy letnim na balkone JZ strana, zimuju uvnitr na chodbe u oken teplota do 15 stupnu...

Zaujaly me tyto odrudy, pokud s nimi ma nekdo zkusenosti, tak se prosim podelte o informace:
Citron:
Citrus limon "Lisbon"
Citrus limon "Lunario"
Citrus meyeri

Pomeranc:
Citrus sinensis "Navel Late"
Citrus sinensis "Navelina"
Citrus sinensis "Sanguinelli"

Mandarinka:
Citrus clementina "Hernandina"
Citrus clementina "Ellendale"
Citrus tangerina "Dancy"
(pripadne odrudy jako Michal, Cleopatra, Clemenvilla, Daisy)

Limeta:
Citrus aurantifolia - mexicka limeta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 09 Bře 2008 21:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Eeeee??? :shock:
Martine, buď nějak špatně "čteš" a nebo bych výše uvedenou knihu ihned vzal a vyhodil (nevím, neznám).
Píšeš ... asi nějaké rané odrůdy .... a přitom téměr polovina z uvedených je málem to nejpozdněší, resp. na teplotu nejnáročnějších cirusových rostlin vůbec (v rámci odrůd).

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 09 Bře 2008 22:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Já ještě doplním šneka - podnož mandariny (tedy pokud jsi někde nějakým zázrakem nepotkal mandarinu King, ale to bych se moc divil :shock: ) je více méně k ničemu - ta ti rostlinu, nota bene pomerančovník neutáhne ani náhodou, u mandarin silně pochybuji. Podnož citroník je sice o něco lepší, ale poněkud ovlivňuje kyselost plodů, takže pro mandariny a pomerančovníky taky žádná sláva a citroníky si lze nařízkovat, takže ty se nemusí roubovat (tedy z tvé poptávky možná pro ten mexický lajm nebo Meyera).
K praktickému použití ti tak dle mého názoru zbývají ty podnože pomerančovníků... :cry:
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 00:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Tu knihu jsem viděl v nabídce Knižního klubu....

_________________
http://www.citrusmania.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 17:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Michale, možná jste vůči mandarinám jako podnožím trošku moc přísný... Pokud jsou to semenáče klementiny, tak ty bych skutečně brala jen jako pokus o vypěstování semenáče do plodnosti, ale MartinM může mít jako podnože i třeba Mandory (tangor) nebo Minneoly (tangelo), obě tržně řazené obvykle k mandarinkám - aspoň v běžném zelinářství. Já Minneoly zkouším 4. rok a na silnějších rostlinách (tj. silněji rostoucích) jdou rouby v bytě dobře, mandory jsou v bytě také zatím celkem slušné - ovšem nesmí se přelít.
Jinak z mandarin se berou na podnože kromě Cleopatry ještě třeba sunkaty a nebo hybridní mandarina Kinnow - ale uznávám, že tyhle v obchodě nenajdeme... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 18:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ivo, máš pravdu - neuvědomil jsem si, že by to mohlo být též tanželo či tangor, které se tu prodávají jako mandariny. Tam by to na roubování při volbě vzrůstnějšího jedince šlo. Otázkou je však to, z čeho podnože vlastně jsou.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 19:38 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Trošku do toho vtrhnu jak je mým zvykem, aby bylo trochu zmatku.
Říká se, že klementiny ne, ale ptám se : "Kdo to zkoušel"? odpovím si sám : "pochopitelně nikdo" ... nebo možná ano, ale rozhodně nijak systematicky.
Dle informací co mám k dispozici je téměř 90% klementin ve Španělku roubováno na podnoži semenáče vlastního druhu. A roste jim to .. a řekl bych, že asi dobře, protože by to takto jinak nepěstovali. Takže asi tak.
Samozřejmně informace, které mám, jsou převzaty z dostupných zdrojů a otázkou je nakolik jsou tyto pravdivé. Tak či tak ...z toho co jsem zkoušel mají především velmi mizernou srůstnost a následný nízký "tah na bránu", pokud nejde o rouby vlastního druhu.
Loni jsem se rozhodl, že uvedené pro sebe definitivně potvrdím či vyvrátím. Mám 8 ks semenáčů klementin odrůdy Beatritz (se vší jistotou) a přští jaro na ně naroubuji pall mall z klementin co mám ... a uvidí se.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 21:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
sneku ja jsem si asi tak pred 2lety jen tak ze srandy zasadil cca 100 semen z koupenych klementin nules ,ty co moc dobre nerostly tak sly do nebe , no a ostatni jsem jen tak cvicne rouboval :) uspesnost ve srustu byla tak asi 98% , snad 1, 2 se neujaly ,podnoze z 5.1.2006 ,rouboval jsem 14.7.2007 stihly 2 rustove periody do zimy, prikladam Foto, F. margarita , U. Miyagawa , C. Reticulata .zimovaly v 3°C ,
myslim ze z nich stejne nic moc nebude :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 21:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
dalsi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 21:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
a posledni... :wink: raseni reticulaty ..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 10 Bře 2008 22:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
rouboval sem i jine odrudy ,a vypada to ze se jim dari.
tohle je jen TEST , jinak pouzivam jako podnoze P.trifoliata,citrumelo,bigarádie :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 07:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
I já přispěji svoji trochou do mlýna..a potvrdím,že semenáče,mnou zkoušených tangorů Ortanique rostly poměrně slušně..dokud se nenaroubovaly.Pak už to byla bída,vůbec to nerostlo a nakonec jsem to zlikvidoval.Na zmíněné semenáče jsme zkoušeli roubovat rangpur,kalamondin,kumkvat-což nebyla zřejmě nejvhodnější varianta,ale jen pokus.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 07:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Rici napsal:
rouboval sem i jine odrudy ,a vypada to ze se jim dari.
tohle je jen TEST , jinak pouzivam jako podnoze P.trifoliata,citrumelo,bigarádie :lol: :lol:


Rici ... něco podobného jsem měl na mysli. Myslím si, že pokud prostě podnož roste, tak je možno a má smysl na ni roubovat a to bez ohledu na to či ono. Pokud prostě podnož sama o sobě nic moc neroste, tak je lepší ji vyhodit.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 08:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Napriklad ja som sklamany Bigaradiami co mam strasne slaby rast.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rouby
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 09:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
bohuzel jde u tech mandarinek vydet jak maji slabsi koren. system,ale rust mi pripadne skoro stejny.
ale co je zajimave tak oproti ostatnim podnozim citr. trif. , jsem daleko vic musel zalevat pri zimovani ,
porad byly suche , a pri zimovani hadrovately. musel jsem je zalevat tak asi 2x vic . :shock:
a kontroloval jsem koreny a jsou OK,


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 94 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 117 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz