CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 05:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 17 Dub 2007 18:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Dub 2007 15:52
Příspěvky: 1
Chtěl bych se zeptat, jestli máte nějaké zkušenosti s kroucením listů na citrusech. Zahrada je orientovaná na západ, citrus mám 2 roky, plod má zatím jeden, kvetla, plody opadaly a nakvetají další, při pohledu proti světlu jsou v listech viditelné dírky. Při pohledu na list ze spodu není žádný viditelný škůdce. Děkuji za vyjádření. Dacík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Dub 2007 22:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
To samé se mi stalo u mého ročního semenáčku červeného grepu. Mám ho na jih, tak jsem myslel, že je to důsledkem přehřátí substrátu. Bylo to minulé léto v těch parných dnech.

Obrázek

Taky by mě zajímalo, co to je. I když semenáček se teď rozjel a má se čile k světu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Dub 2007 22:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
aj mne to robia, ked rastu v zime vo vnutri.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 09:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dobrý den,
kroucení listu se vyskytuje občas i u mne. U rostlin, mimo citroníků, dochází v podélném směru ke kroucení listů (do ruličky), což je zřejmé zejména u rostlín umístěných trvale na přímém slunenčním žáru. Vyskytuje se velmi často u letních přírůstků. Pokud se týká kroucení listů v příčném směru, či jiných jejich deformací, potom jsou mé zkušenosti takové : semenáče grepů a mandariny unhiu prostě takovéto listy jednoduše vytváří - u grepů přesně tak jak je vidět na fotu výše. A to bez jakýchkoliv zřejmých příznaků chorob či nemocí a rostliny bez problémů takto prosperují i desítky let. Proto jsem po příčinách toho jevu nikdy zlášt nepátral. Pokud se týká o jiné druhy tak jsou u mne derormace vždy vyvolány nějakým savým hmyzem na čerstvě vyrašených větvičkách (stačí i chvilkový pobyt obyčejné mšice), popřípadě ptačím trusem, který "ukápl" na čerstvě rašící výhon.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 10:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Potvrzuji předchozí zkušenost. ke kroucení listů mají sklon zejména mladé semenáče grepů - už to beru prostě jako jejich vlastnost a netrápím se tím :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 10:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ješte si dovolím malinkatý postřeh. Zdá se mi, že nejvíce zkroucené listy mají grepy, které jako malé semenáčky hned zakvetou. Už dlouho jsem žádný nesázel, ale mám z dřívějška takový matný dojem, že tomu tak nějak bylo. Nejspíše to bude souviset i s hormony, která rostlina produkuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 19:24 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
šnek napsal:
Ješte si dovolím malinkatý postřeh. Zdá se mi, že nejvíce zkroucené listy mají grepy, které jako malé semenáčky hned zakvetou. Už dlouho jsem žádný nesázel, ale mám z dřívějška takový matný dojem, že tomu tak nějak bylo. Nejspíše to bude souviset i s hormony, která rostlina produkuje.


Potvrdím tento postřeh na semenáčích červeného grepu původem z Turecka vysetých loni na jaře.Několik nejmenších zakrsle rostoucích rostlin mělo v trse mladých lístků květ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 21:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Děkuji za vaše přínosné postřehy. Nebudu se tím tedy zabývat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 19 Úno 2011 21:07 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
dobry den, poradi niekdo prosim

v prvom jarnom raseni mi na citronovnikoch vyrastli taketo pokrutene listy. Problem je v tom, ze listy sa skrucaju presne vtedy ked rastu. Akonahle sa skrutia, nedokazu dalej rast a ostanu zakrsnute. Rastliny rosim kazde rano takze listy maju vlahy dost. Rastliny su mlade, nie su zimovane a skodcov urcite nemaju.
Příloha:
listy 1.JPG
listy 1.JPG [ 76.15 KB | Zobrazeno 788 krát ]
Příloha:
listy 2.JPG
listy 2.JPG [ 90.54 KB | Zobrazeno 687 krát ]
Příloha:
listy 3.JPG
listy 3.JPG [ 92.61 KB | Zobrazeno 694 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 19 Úno 2011 21:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
a este jedna fotka
Příloha:
listy 4.JPG
listy 4.JPG [ 94.69 KB | Zobrazeno 741 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 20 Úno 2011 10:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Je to sposobene nedostatocnou intenzitou svetla.. cize ked v zime rastie, tak to tak dopadne :)


Přílohy:
2011-02-19 22.55.46.jpg
2011-02-19 22.55.46.jpg [ 139.51 KB | Zobrazeno 793 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 20 Úno 2011 11:10 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
Ahoj Miro, dik za odpoved.

Si si isty ze to bude tym nedostatocnym zimnym svetlom? Miro, zda sa mi ze listy na tvojej fotke sa skrucaju smerom dnu a moje smerom von. Ako keby islo o inu pricinu skrucania.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 21 Úno 2011 07:25 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To se mi moc nepozdává. Malá intenzita světla vede skutečně k různě zdeformovaným listům, ale většinou je to spojeno s tím, že list je větší, tenčí .... a proto deformovaný - viz fotka od Mira. Deformace na fotce od Sylvie se mi takové nezdají - listy mi přijdou zcela normální velikosti i tlouštky - vyklenutí plošek listu se může dít z důvodů výše a nebo třeba proto, že rostlina měla realativní nedostatek draslíku. Záměrně píši relativní, protože ke skutečným nedostatkům jednotlivých prvků dochází jen velmi zřídka a při následných jednostranných výživách se většinou udělá více škody než užitku. Určitě bych nedoporučoval snažit se to nějak řešit, příčina je v tom, že něco prostě moc kolísalo (např. nerovnoměrnou zálivkou, změny teploty a nebo třeba i výraznými rozdíly v intenzitě světla v době růstu (slunné/zamračené dny) atd.) a to vyvolalo relativní nedostatek něčeho v době jeho potřeby.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 21 Úno 2011 14:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
No asi to predsa len bude nejakou tou kombinaciou tepla z radiatoru a kratsim zimnym svetlom. Pri buducom raseni skusim tu pokrutenu cast listu odstrihnut a uvidim ci list dalej porastie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kroucení listů
OdeslatNapsal: 19 Bře 2011 19:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Dovolil bych si souhlasit se Šnekem.Pozorováním růstu rostlin (nejen citrusů) mám pocit,že je moc tepla a málo světla.Listy bývají deformované,někdy velké a zažloutlé.Trochu se to dá odstranit umělým světlem pomocí kombinace Fluory a zářivek s oblastí do modra.Doba svícení tak 10-14 hodin přes zimu.Ale není to návod. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 123 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz