CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 26 Dub 2024 05:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2009 12:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Jaké máte zkušenosti s hnojivem Siforga?
Dále na našem portálu o bonsajích http://www.bonsai-kai.cz vedeme s kolegy diskusi o hnojení a mimo jiné vyvstala otázka, zdali je relevantní důvod pro to, aby se po přesazení dodržovala cca 14 denní přestávka před pohnojením. Co na to zkušení kolegové citrusáři?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2009 21:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ondro, odpíchni se k dalším dotazům od toho, co tu bylo již napsáno :

http://www.citrusy.cz/2007110001-zkusen ... pestovanim
search.php?keywords=Siforga&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2009 16:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Petře díky za radu, ale funkci search opravdu znám a i jsem ji využil, stejně jako zmíněný, velmi přínosný článek od pana Černocha. Minimálně na druhou část dotazu jsem ale odpověď nenalezl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2009 21:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ondra Nìmec napsal:
Jaké máte zkušenosti s hnojivem Siforga?
Dále na našem portálu o bonsajích http://www.bonsai-kai.cz vedeme s kolegy diskusi o hnojení a mimo jiné vyvstala otázka, zdali je relevantní důvod pro to, aby se po přesazení dodržovala cca 14 denní přestávka před pohnojením. Co na to zkušení kolegové citrusáři?
Já se s tím obyčejně netrápím a vzhledem k tomu, že již s rostlinou pracuji, tak z časových důvodů tam hned nějaké hnojivo dám, většinou Orgevit. Siforga je koncentrovanější a tak s ní zacházím opatrněji, to zn. nenasypu ji na holé kořeny (obava z popálení), ale třeba jen k okrajům většího květináče. Než se po přesazení kořeny rozrostou k okraji, je již Siforga rozpuštěná a naředěná se subtrátem.
Ale kdybych to neřešil jako já ( to jest v časovém presu), tak si myslím, že není vhodné ihned po přesazení hnojit. Kořeny mohou být přesazováním trochu poškozené a tak je třeba, aby se nejdříve zacelily-zklidnily a ne jim ihned dávat další šok hnojivem. A také předpokládám, že pokud se přesazuje, tak ne do chudého substrátu, ale naopak do zeminy s určitou zásobou živin.
Pokud pohnojíš nahoru, kde nad kořeny, myslím, že se nic neděje. Hnojivo se začne rozpadat a pomalu-postupně se dostávat ke kořenům.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2009 05:52 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
přestávka v hnojení záleží na tom do jak velkého květináče se rostlina přesazuje. Taky záleží na tom v jakém zdravotním stavu se rostlina nachází. Po přesazení do většího květináče by měla být zásoba živin v novém substrátu přibližně na 3 až 4 týdny růstu. Až po této době bych začal s přihnojováním. Dříve je to dle mé zkušenosti zbytečné. :wink: Rostlina musí vytvořit nové kořeny a zacelit rány po přesazení. Spíše bych použil stimulátor Racine než hnojivo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 03 Čer 2009 08:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Díky, beru vaše argumenty, spíš si říkám, zda je hnojivo v odpovídající koncentraci pro kořeny opravdu škodlivé, opravdu je šokuje a stresuje ve fázi po přesazení nebo jde o mýtus. Např. známý a úspěšný německý bonsajista Walter Pall tvrdí, že jde o mýtus. Samozřejmě jde u pěstitelů bonsají a citrusáři o trochu rozdílnou situaci-část bonsajistů včetně pana Palla používá moderní, velmi vzdušné a rychle vysychavé substráty, které ale neobsahují prakticky žádné živiny. Výhodou je, že se prakticky nestane, že by rostlině uhnily kořeny, relativní nevýhodou nutnost prakticky každodenní zálivky a častého hnojení. Navíc v takovém substrátu rostlina tvoří mnohem bohatší kořenový bal, než v klasice. Osobně jsem přesvědčen, že tyto substráty jsou vhodné i pro citrusy, sám je v nich pěstuji a nesetkal jsem se s žádnými potížemi stran substrátu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 03 Čer 2009 15:06 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
vzdušný vysychavý substrát pro citrusy není vhodný. Možná v bytě se dá uzalívat, ale ne ve skleníku či venkovních podmínkách ve větších pěstebních nádobách. Větší citrusy od výšky okolo 1 metru mají v létě šílenou spotřebu vody a to rašelinový substrát není schopen zajistit. Na citrusy se musí zemina namíchat tak aby vodu udržela a měla po celou dobu pěstování stejnou strukturu což u rašeliny nehrozí - ta se postupně rozkládá a mění svou vzdušnou strukturu na něco co sice drží vodu, ale neobsahuje vzduch. Následkem tohoto rozkladu je substrát kde citrusům hnijí kořeny a špatně rostou.
Asimina v čisté rašelině má třetinový růst ve srovnání s Asiminou v těžší zemině. To samé platí u D. virginiana - prostě v rašelině roste jen cca 3 měsíce a pak si hledá živiny a prostor pro růst jinde - kořeny vyrostou ven přes spodní otvory a zakoření do zeminy pod květináčem. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 08:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Kdo tu mluvil o rašelině? Rozhodně jsem nemyslel čistou rašelinu, ta podle mě není vhodná pro žádnou rostlinu. Nebudu se přít o vysychavé substráty se zkušeným citrusářem, ale samotnou rašelinu jsem opravdu nemyslel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 09:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Vlastně vůbec nechápu, jak Zdeněk přišel na rašelinu. Já myslel třeba akadamu, ve které se citrusy v Japonsku běžně pěstují, živcové písky s malou příměsí rašeliny (tak 20%), kokosové vlákno, různé druhy zeolitu, antuku, westerwaldský jíl Seramis atd.. Tyto substráty jsou velmi stabilní (až na akadamu, která se v závislosti na prostředí rozpadá po dvou až třech letech) a vzdušné. Navíc třeba zeolity vodu někdy drží skoro až moc. Já letos sázím do páleného jílu s příměsí tak 30 % kokosového vlákna a nemám problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 10:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Ondro já to psal obecně ne nějakou rekaci na tebe. :wink: Každému vyhovuje zemina, kterou má vyzkoušenou a léty prověřenou. Já sadím do rašeliny s pískem a perlitem s přidáním zahradní zeminy a taky to funguje. Jenže je rozdíl míchat zeminu pro pár rostlin nebo x kubíku ročně. Loni jsem spotřeboval 8 palet rašeliny po 4,5 m3 tj. 36m3 rašeliny a pořád je to málo. Letos mám zatím spotřebované jen 3 palety. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 12:05 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Problematiku zemin má zdeněk velmi dobře popsanou na svých stránkách.
Formulaci "velmi vzdušné a rychle vysychavé substráty" jsem i já pochopil tak, že se míní zemina s velkým obsahem rašeliny, či čistá rašelina.
I přes vysvětlení, že to bylo míněno jinak, budu pokračovat v prvotním pochopení.
Rašelina jako taková je velmi vzdušná a velmi vyschavá. Sama o sobě je vhodná je pro výsevy či malé roční semenáče. V dalším věku rostliny je víceméně nutností, aby byla promíchána i s nějakým tím pískem a perlitem, které jsou schopny udržet nějakou tu vodu a naopak i vzduch, neboť rašelina za pár prostě degraduje. Čím ještě starší rostlina, tím je potřeba schopnosti zeminy poutat vodu ještě výraznější, perlit ani písek toto nezvládají a potřeba přimíchat i nějakou tu součást o velmi jemné zrnitostní frakci (např. bežná zemina). Ono to má i svou logiku při přesazování. Stará zemina postupně degraduje a zahutňuje se a je-li citrus přesazen do lehčí zeminy než je aktuálně zasazený, dojde v nádobě v přirozených venkovních podmínkách k tomu, že rostlina začnem mít velké problémy ... často to končí úhynem rostliny, v lepším případě, že rostlina shodí listy. Proč? Protože stará a nová zemina má rozdlnou schopnost poutat na sebe vodu a rozdílně rychle vysychat - např. stará část zeminy zůstává mokrá a nová je naopak zcela suchá a nebo bezprostředně po zálivce právě naopak. Dojde k usušení a nebo naopak udušení vodou nově narůstajících kořínků a následně k jejich uhynutí, především na tomto styku dvou rozdílných zemin.
Citrusy se pochopitelně dají pěstovat prakticky v čemkoliv, ale použité zemině je potřeba přispůsobit zálivku a celý vodní režim rostliny. Čím je zemina lehčí a vysychavější (tím je současně i schopna na sebe navázat nebezpečné množství vody, bohužel), tím je nutno více a často a jen ve velmi malých dávkách zavlažovat. A naopak.
Zkrátka, vše je opět o rovnováze - použitá zemina a jí odpovídající zálivka musí zabezpečit jediné : aby kořeny rostliny nebyly nikdy zcela na suchu, ale taktéž nikdy zcela v mokru, jinak prostě časem uschnou či uhnijí, resp. uschnou, odumřou a následně mrtvé uhnijí.
Ale jak na potvoru, právě v takových "záludných" zeminách, na praconost se zálivkou nejhoršími, citrusy rostou nejlépe.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 13:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
OK, když vidím ty objemy, chápu, že to pak není jednoduché a také jde samozřejmě i o peníze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 08 Dub 2011 15:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Neví někdo kde by se dalo objednat hnojivo siforga nebo orgevit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 08 Dub 2011 15:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Miroslav Macák napsal:
Neví někdo kde by se dalo objednat hnojivo siforga nebo orgevit?


tak nic už jsem našel :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnojení Siforga
OdeslatNapsal: 11 Dub 2011 19:33 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 18 Led 2008 14:59
Příspěvky: 90
Bydliště: Brno
Nedávno jsem jsem viděl Siforgu a Orgevit ve velkoobchodě firmy Pasič v Brně. mají sklad v areálu zahradnictví Agro Tuřany. prodávají to jen po pytlích cca 30kg.
Jiří Trávníček


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz