CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 17:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přisvěstování citrusů pomocí zářivek
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2005 12:01 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Zajímalo by mě, jestli máte někdo zkušenosti s přisvětlováním Citrusů v zimě pod zářivkami když nemám dostatečně chladnou místnost (v té mé je 15-16°C) a je v ní málo světla. Jaké trubice mám použít? V elektře mě nabízeli zářivky Fluora za cca 260,- ale na internetu jsem se dočetl, že je to puze blamáž firem co je vyrábí a že se moc neliší od obyčejných zářivek. Stačí tedy obyčejná trubice a když tak s jakým světelným spektrem? Studeným, teplým, bílým, žlutým...?

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přisvětlování citrusů pomocí zářivek
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2005 12:02 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Michal Kazda napsal:
Zajímalo by mě, jestli máte někdo zkušenosti s přisvětlováním Citrusů v zimě pod zářivkami když nemám dostatečně chladnou místnost (v té mé je 15-16°C) a je v ní málo světla. Jaké trubice mám použít? V elektře mě nabízeli zářivky Fluora za cca 260,- ale na internetu jsem se dočetl, že je to puze blamáž firem co je vyrábí a že se moc neliší od obyčejných zářivek. Stačí tedy obyčejná trubice a když tak s jakým světelným spektrem? Studeným, teplým, bílým, žlutým...?

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zářivky
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 06:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Nemám zkušenost s citrusy, ale s jinými pokojovými rostlinami a musím konstatovat, že zářivky moc nestačí-problém je totiž v poměrně nízké intenzitě světla, které produkují. Jediné co má význam, jsou výbojky s dostatečným výkonem, které jsou ale velmi drahé ať už na provoz tak i na pořízení. Pokud ti to nevadí, doporučuji se zeptat v grow shopu (to je krám , kde prodává vše potřebné k domácímu pěstování rostlinky která prokazatelně zlepšuje náladu :-))) Myslím, že ti, kteří ji pěstují mají přisvětlování zvládnuté nejlépe. Musím ale dodat, že mě šlo u jiných rostlin o to aby rostly plnohodnotně i v zimě a na to zářivky nestačily. možná by zářivky na pouhé přisvětlování mohly stačit. Myslím, že zářivky Flora nikoliv fluora nejsou blamáží firem, nedovedu si moc představit, že by se firma jako je OSRAM namáhal s nějakou blamáží. Mají prokazatelně jiné spektrum, než obyčejné, otázkou ale je, zda ti vylepšení spektra v pásmech pro rostliny využitelných, stojí za značné cenové navýšení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: spektrum
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 06:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Jinak, myslím, platí, že z umělých zdrojů jsou nejvýhodnější ty se žlutým až oranžovým světlem např. sodíkové výbojky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 06:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Srp 2003 05:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Brno
Myslím, že zrovna ty by vám moc nepomohly. Už si to nepamatuji přesně, lae rostliny využívají část spektra v čerené oblasti a část poblíž modré. Zbytek jim moc nepomůže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 08:15 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
N ov té místnosti je okno na jižní straně, ale je dost malé... Zatím po dva roky jsem tam přezimoval, ale rostlinky (hlavně mladé, které nestihly pořádně narůst) živořily a shazovali listy :? Co se týče tlumivek, startérů, kondenzátorů... mám doma spoustu, takže tohle mě finančně nezatíží. Dal bych tam spínací hodiny a svítil bych rostlinkám přes den v nočním proudu. U nás přes zimu je to od 15:00 do 17:00 kdy stojí 1KWh něco kolem 1,30Kč. Při těch 40-80W to bude 5-10Kč měsíčně.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: proud a spektrum
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 11:13 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Ad barva světla: nechci se přít, ale mám pocit, že světlo se skládá z několika barev a není vyloučeno, že žlutá výbojka zásobuje rostlinu dostatečně v modré i červené oblasti.
Ad cena proudu: jistě 60w žárovka či zářivka skutečně moc nesežere, ale mám pocit, že jste nečetl příliš pozorně, mluvil jsem o výbojkách- i se zařízením potřebným k provozu stojí minimálně několik set Kč, plus provoz...kolik si asi vezme 600w výbojka za 12 hodin provozu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: proud a spektrum
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 12:00 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Srp 2003 05:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Brno
Ondra Němec napsal:
Ad barva světla: nechci se přít, ale mám pocit, že světlo se skládá z několika barev a není vyloučeno, že žlutá výbojka zásobuje rostlinu dostatečně v modré i červené oblasti.


O to spektrální složení právě jde. Svítí-li výbojka oranžově, pak převaha světla je právě v této vlnové délce. Je otázka, jestli energie ve zbylé části spektra bude dostatečná. Chtělo by to někoho, kdo to má vyzkoušené. Ale určitě je nějaký důvod, když se vyrábějí speciální žárovky a výbojky.

Vlnové délky FAR už si opravdu nepamatuji, musel bych se podívat. Ale pokud mě neklame paměť, tak ta červená už je hodně blízko k infra a modrá taky někde z okraje té vlnové délky. Něco o tom bylo v Šamlově citrusech. Jinak jakákoli učebnice fyziologie nebo ekofyziologie. Je to v celku zajímavé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: spektrum
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 12:35 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Opravdu si nejsem jistý, ale svého časujsem o tom něco četl, myslím, že složení světla produkovaného svítidly bylo dobře vysvětleno v katalogu osram. Ale zdá se mi, že velmi jde o intenzitu světla svítidlem produkovaného-přece jen 800W výbojka i přes třeba nikoliv zcela ideální složení světla poskytně větší možství luxů-energie i v potřebných vlnových délkách než 80W zářivka. Koneckonců příklad z přírody hovoří za vše. Jakou barvu á sluneční světlo? Vezměte si, že výbojky dost "topí", tedy produkují značnou část energie v iv a červené oblasti a světlo do červena nemají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ad výbojky
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 12:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
možno kouknout třeba sem
http://www.osram.com/products/luminaire ... ralux.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 13:13 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Toho že výbojka je lepší na pěstování, ale i dražší na spotřebu jsem si vědom. Také se používají na svícení v úplné tmě po dobu kolem 18h denně. Ale nějaké světlo v té místnosti je, takže já potřebuji jen přisvěstlovat. Proto tam chci dát 2 trubice určitého spektra, ale nevím jakého :(

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 13:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Dub 2004 06:17
Příspěvky: 100
Bydliště: Ústí nad Labem
Dej tam osram flora,ale těsně na rostliny a máš to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 13:22 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 13 Dub 2005 08:18
Příspěvky: 155
Bydliště: Heršpice - Slavkov u Brna
Ty výrobky od OSRAMU vypadají slibně jen se mě nepovedlo najít nějakej ceník .....

_________________
\_StanY_/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 13:23 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Taky jsem se dočetl, že pro růst je lepší modré spektrum a pro kvetení červené. No ale já to budu mít přes zimu, kdy rostlinky nekvetou, ale trochu rostou, pač jim nedopřeju úplny vegetační klid. Takže asi to modré.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 13:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Srp 2003 05:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Brno
Jestli nezapomenu, tak se doma podívám do fyziologie jak to je s vl. délkami u FAR a dám to se (alespoň jako informaci).
Nepochybně je 800 W něco jiného než 80 W. Jenže jde taky o to, kam se poděje ta energie. Žárovka ji většinu přemění na teplo, zářivka téměř teplo neprodukuje. S výbojkou nemám zkušenosti, ale myslím, že taky docela topí. Takže bude muset být o něco dál, než by byla zářivka. A to má taky vliv, intenzita světla klesá se čtvercem vzdálenosti. Ale nekomplikujme to. Na přisvětlení to asi bude úplně jedno. Důležité by to bylo, kdyby to měl být jediný zdroj světla. Do určité míry se přizpůsobí i rostlina a bude zachycovat světlo mnohem efektivněji, než za normálních podmínek.
Hlavně, aby ve zdraví přečkaly zimu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 133 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz