CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Dub 2024 03:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: prosím o pomoc, jsem začátečník
OdeslatNapsal: 29 Lis 2014 09:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Črc 2010 22:54
Příspěvky: 3
Zdravím

mám citrus hystrix ( kafrová limeta), rostlinka je stará asi 3 roky. Asi pred mesicem jsem ji osetril proti pukvicim, protože se mi objevily na listech. Odjel jsem na 3 tydny do zahraničí o kytku se starala sestra. Když jsem se vratil reklami, že strom začal opadavat. Nechal jsem tedy půdu vyschnout, myslel jsem že je to přelitím.....listy totiž nebyly žluté pouze je rostlinka neudržela na tech nejvyšších stoncích. Je pravda že rostlina je pres leto na balkoně a zacatkem řijna jsem ji dal do vnitř.
Dnes to vypada tak, že listy padají..třeba jeden denně z vrchní části ale dole od spodu kmene raší dvě nové větvičky.

Je toto chování normální? Mám ji přesadit? Ostříhat vrchí nejdelší větve?

prosím o pomoc

Díky všem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o pomoc, jsem začátečník
OdeslatNapsal: 29 Lis 2014 18:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Kvě 2009 13:57
Příspěvky: 39
Podle mě to vypadá jako reakce rostliny na šok, způsobený přenesením z venkovních, chladnějších podmínek do pokojové teploty bytu. Další postup záleží na tom, jestli je to roubovaná rostlina na podnoži trifoliáty -nutně potřebuje chladné zimoviště 0 -10 c. Pokud je to semenáč - (ty nové rašící větvičky na spodku kmene mají stejné listy?) nebo jsi ji už zimoval v pokojové teplotě minulý rok bez problému, tj může být na podnoži která snese pokojovou teplotu přes zimu a pokud ji máš od října v pokojové teplotě, už bych to nechal, maximálně ji dal na nejsvětlejí místo, ideálně v místnosti s nižší teplotou.
Dobré by bylo taky vytáhnout rostlinu z květínáče a zkontrolovat kořeny, bílé, pevné - v pořádku, hnědé po doteku odpadají, jsou cítit hnilobou - poškozené kořeny, v jakém stavu je substrát rozbahněný nebo vysušený? Pokud bude substrát i kořeny v pořádku - opatrně zalívat vlažnou vodou, sbírat listí a čekat na jaro :)
Semenáče Hystrix jsem 2 roky zimoval v pokojové teplotě bez opadu listí, minulý rok měli chladné zimoviště s minimem i lehce pod 0 c a zvládli to taky, dokonce i jeden ůplně bez listů, protože mi ho koncem září, když byl ještě ve vegetaci šlehl mrazík a kompletně odlistil, na jaře normálně vyrašil a růste dál. I když moje pocházejí ze semen přímo z Thajska, jsou to odolní nezmaři.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o pomoc, jsem začátečník
OdeslatNapsal: 30 Lis 2014 09:41 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Črc 2010 22:54
Příspěvky: 3
Ahoj


je to roslinka semenáč. mam ji od roku 2010 kdy jsem ji dostal od mistního člena Václava jako malinkou rostlinku. Na nová vetvička ma stejné lístky tvarem i barvou. Zimy přežívala dobře až do teď. Zkontroluju tedy kořeny, substát je spíše suchý, nenechávám ho nikdy tak aby byl rozbahněný.

Díky za rady, doatz mam jeste jeden kdy je možné rostlinku naroubovat aby pak začala plodit? Další věc je mám ji i zastříhávat aby koruna byla bohatší? Klidne poslu i fotku at si udeláte predstavu jak rostlina vypadá


Díky moc za pomoc velice si toho vážím

Tomáš


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o pomoc, jsem začátečník
OdeslatNapsal: 30 Lis 2014 13:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Kvě 2009 13:57
Příspěvky: 39
Takže semenáč, tím odpadají problémy způsobené podnoží a pokud bude mít kořeny v pořádku, měl by snad zimu zvládnout. Ale do budoucna bych doporučil chladné zimování, je to pro rostlinu určitě lepší, mám to vyzkoušené, jak jsem psal, bez problému zvládnou i 0c.
Pro lepší pochopení aspoň základních pravidel pěstování citrusů doporučuji třeba tenhle souhrn:
Kód:
http://www.citrus-collection.wz.cz/!html!/navodpestovani.htm


Co se týká tvarování korunky, v tom mám sám velké rezervy, mé semenáče nechávám růst přirozeně, mají spíš keřovitou formu, taky každý rok vyráží nový výhon od spodu kmene, beru to spíš z "botanického" hlediska, chci sledovat jak se rostlina přirozeně vyvine ze semínka k plodící rostlině, ale to je taková moje úchylka :wink: Normální postup by byl zapěstovat korunku, ty spodní nové výhony odstraňovat, vždy před začátkem nového růstu zakracovat přírustky viz obrázek:
Příloha:
limon-2.jpg
limon-2.jpg [ 26.65 KB | Zobrazeno 671 krát ]


V tvém případě bych zastřihování i případné roubování nechal na jaro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o pomoc, jsem začátečník
OdeslatNapsal: 11 Pro 2014 17:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 06 Úno 2011 00:30
Příspěvky: 11
Bydliště: Pardubice
hystrix je z tropu, takze mu pokojova teplota celorocne nevadi a zvladne ji v pohode. pouziva se list jako koreni, plody nejsou moc kvalitni :)

_________________
Inteligence na naší planetě je konstatní... Jen počet obyvatel stále roste.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz