CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 23:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 11 Pro 2014 21:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
Prosím, vkládejte zde vaše zkušenosti, co vám kolik přežilo. Tabulky budu průběžně aktualizovat i z dat zahraničních fór, hlavně U.S. a France :0)

http://postimg.org/image/e96wmqwsr/
http://postimg.org/image/dky23sy2z/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 11 Pro 2014 21:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
Tabulky oprava.


Přílohy:
Tabulka22.jpg
Tabulka22.jpg [ 192.88 KB | Zobrazeno 1174 krát ]
tabulka111.jpg
tabulka111.jpg [ 254.63 KB | Zobrazeno 1015 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 16 Pro 2014 22:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Jen bych rád upozornil na jednu věc - zde se bezpochyby hovoří o odolnosti rostliny. U ní si za vhodných podmínek lze představit určitou odolnost vůči mrazu. I když i zde záleží na řadě dalších okolností, zejména na tom, v jaké fázi zimování se takovéto nízké teploty projeví - když to bude v době, kdy rostlina začne zjara rašit, tak spolehlivě zmrzne. Dále délka trvání mrazu atd.
Ale rozhodně tyto nízké teploty nepřežijí plody - to je prostá fyzika - voda v plodu zmrzne, krystaly potrhají buňky a plod je v háji. Takže plody vydrží jen něco lehce pod nulu a ne moc dlouho. A při našich podmínkách je otázka, co stačí dozrát.
Takže ty údaje je třeba brát se zřetelem na tyto informace, aby někdo nežil v představě, že mu to hravě přežije zimu venku a pak už jen bude sklízet.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 18 Pro 2014 00:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
Je mi to jasné, pane Faltýnku. Tato tabulka se také nerovná dogmatu :0), je pouze o tom, co daná rostlina přežije v případě chladného zimování...samozřejmě nepočítáme-li s tím, že chceme nechat dozrát plody z 2. atd kvetení. Když už jste tady. Jak je na tom vaše kniha? Máte cosi ještě k dispozici?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 18 Pro 2014 13:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Zdravím,
knihu stále mám - ještě pár desítek kousků zbývá. Kniha je za 340 Kč plus poštovné a balné - pokud vím (už jsem nějakou dobu nebyl na poště), tak na dobírku to vychází asi 105 Kč a předem na účet 75 Kč, osobní převzetí je možné v Praze, případně Hradci Králové.
Na Slovensko je poštovné výrazně vyšší - tam to vychází asi na 255 Kč.
Stačí napsat.
P.S. - slyším i na Michale, ten "pan Faltýnek" je na tohle fórum trochu moc oficiální, ne?
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 19 Pro 2014 22:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
O.K., tedy, Michale, vím, že máš ještě pár kousků...Známý mi totiž úspěšně 1 ks zabavil, takže mu dám tip na vánoční dárek :0), ať mi můj kus vrátí. Mám dotaz na citrus Kelasurskyj. Někdo udává odolnost -9, někdo až -12, vzhledm k tomu, že by měla mít rostlina i cosi z Ponciru. Jinak chuťově je výborná mandoška bez vlivu ponciru v chuti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 19 Pro 2014 22:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Neber ty tabulky jako nějako dogma - je to tak jak píše Michal. Chápu, že chceš číslo ... ale to ti nikdo soudný nedá. Mně osobně se takové tabulky vůbec nelíbí, opravdu strašně moc závisí na tom v jakém je rostlina stavu, kdy se tak stane, jaký byl průběh počasí před, ale i po atd. atd. Nějaký citrus sice může snést -15C, ale i když bude v prvotřídním stavu, ale málo hluboce zakořeněný, tak dva týdny s teplotami do -5c pro něj budou fatální. Zemina ve které má kořenový systém promrzne, nebude schopen nasát vodu a je po něm jako po žabě na suchu. To platí i pro nejodolnější z citrusů - PT. Výsledek bude stejný ať to zmrzlo a nebo uschlo.
Mnohem sympatičtější mě byly teploměry citrusáře nebo jak se to jmenovalo, v starých publikacích od p. Šamly, které alespoň trochu textově rámcově zohledňovaly a popisovaly stav rostliny a co se potom asi stane.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 20 Pro 2014 12:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Přesně tak. Je to všechno strašně relativní a zmrznout můžou citrusy i zkušenému pěstiteli. Mohu potvrdit jednou zkušeností - loni (2013) v květnu jsme chtěli navštívit pana Vosse, pěstitele citrusů nedaleko Hamburku, který se specializoval na "mrazuvzdorné" odrůdy a byl považován v tomto směru za jednoho z nejzkušenějších.
Když jsme k němu dorazili, tak nám řekl, že mu bohužel prakticky všechny citrusy zmrzly, takže toho nechal.
Takže všechny ty údaje mrazuvzdornosti do tolika a tolika stupňů jsou o tom, že za určitých, blíže nespecifikovaných okolností, může ta která odrůda přežít po nějakou dobu uvedenou teplotu. Ale neznamená to, že bude takovouto teplotu (či dokonce podstatně menší mráz) přežívat opakovaně za zcela odlišných podmínek!
Doplněk pro ty, co si ještě něco pamatují z jazyka českého: v těchto dvou větách je velmi podstatný slovesný vid - tedy zda se použije dokonavý vid (přežít myšleno jednou) nebo nedokonavý (přežívat myšleno opakovaně).
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tabulky odolností citrusů
OdeslatNapsal: 20 Pro 2014 18:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jako se vším ostatním s citrusy pěstovaných u nás jde především o cit pěstitele (tím jsou i zkušenosti a znalosti a především ... zdravý selský rozum), který je schopen reálně vyhodnotit okamžitou situaci. Zkus doplnit do tabulky mé zkušenosti - PT ex i při -5C, citroník OK s listovým poškozením -11C. To je realita, která se u mne před léty odehrála, nic stylu jedna paní povídala, nic odněkud přebraného. Zkus to ztabelovat ... prostě to nelze. Je to o podmínkách a tolika jiných faktorech - popsané jest dostatečně výše.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz