CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 14:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Neznámý citrus, prosím o radu
OdeslatNapsal: 02 Říj 2017 10:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2017 10:23
Příspěvky: 1
Můj citroník mi v loni uhynul a nevím proč- začal zkomírat, když jsem mu zastřihla větvičky...

Ale shodou okolností jsem včera dostala nový citrus, ovšem vůbec nevím, co to je...I s květináčem má výšku asi kolem 180 cm a má větší trny. Nevím, jestli je to roubovanec, nebo semenáč, ale roub nevidím..

A teď mám dilema, kde ho dát na zimu. Mám možnost v bytě, i když tam by mi určitě uhynul. Druhá možnost je do práce do skladu k oknu, kde se teplota pohybuje kolem 15 st.

Korunka není moc hustá, tak bych ho chtěla na jaře zastřihnout, ale mám strach, aby mi zas neuhynul..O kolik větvičky zakrátit? Jen konečky, nebo můžu střihnout více do dřeva? Teď nebo až na jaře? Ráda bych se zaptala původního pěstitele, ale citroník cestoval přes víc lidí, tak že ani nevím, kdo byl majitel, nemůžu se ho zeptat.. jediné co vím je to, že byl letos na jaře přesazený a přes léto stál na plném slunci... Díky za rady..


Přílohy:
20171002_102645.jpg
20171002_102645.jpg [ 161.11 KB | Zobrazeno 818 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neznámý citrus, prosím o radu
OdeslatNapsal: 05 Říj 2017 05:54 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Milá Majránko, neber si to prosím nijak osobně, ale tvůj dotaz je přesně ten z kategorie proč neodpovídat, nereagovat.
Pokud chci, aby něco někdo identifikoval musí být to focené především vidět. To co je vidět na fotce je stromek ... zda-li je to citrus to se již dva mohou hádat. Opravdu to tak je.
Po zvětšení obrázku lze z kostečkové pixelace obrázku jen tipovat, že jde o grep, semenáč .... pokud ty jisté znaky nejsou vytvořeny jen pixelací=zkostečkováním obrázku při jeho zvětšení.

Citrusy je možno řezat i hodně hluboko, i když to seřízneš na "pařízek", obrazí. Vždy je potřeba však mít na paměti, že citrusy, zejména semenáče, mají poměrně citlivý kořenový systém. Při nadbytku vláhy kořeny uhnívají a je zle. Proto je nezbytné před řezem a po řezu omezit zálivku - jak moc omezit závisí dle toho jak moc budu řezat. Prostě tak, aby byla zajištěna rovnováha mezi zachovanou listovou plochou, kterou rostlina "odpařuje" vláhu a vlhkostí v zemině dle velikosti nádoby, ve které citrus roste. Trefit toto správně není vůbec u starších semenáčů jednoduché.
Semenáče začínají u nás plodit za 30 či 50let, někdy nemusí vůbec. Takže řezej dle toho co chceš docílit. Máš-li ho na dekoraci ... řezej tak, ať to tvému oku lahodí. Chceš-li ho dovést do plodnosti - je třeba řezat tak, aby vodorovně či dolů rostoucí bylo maximálně zachováno a toto nutit k co největšímu rozvětvení ... ne moc hlubokým řezem, víceméně jen zaštipováním. Nicméně ... ani tímto se mnohé semenáče u nás ke kvetení a plodnosti prostě nikdy nedonutí.

Narostl-li někde v bytě bude lepší ho zimovat někde v bytě jak je zvyklý. Obecně však pro zimování citrusů platí : čím více světla tím lépe. Čím nižší teplota, tím lépe ... ale současně pozor na nadbytek vláhy, hrozí uhnití kořenů, u semenáčů zvláště. Současně však platí, že - nenechat přeschnout. Kořeny, které přeschly totiž následně taky uhnijí.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] a 147 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz