CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 15:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: citron na mandarince
OdeslatNapsal: 29 Srp 2006 10:11 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 14 Čer 2006 14:43
Příspěvky: 3
Bydliště: U hřiště 4 Bolatice
Nedávno jsem dostal naroubovaný citroník na mandarince.Podle literatury není tato kombinace příliš vhodná.Rostlina zatím celke prosperuje.Mám tuto kombici ponechat a nebo zruišit.Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2006 10:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Nevhodnost této kombinace, resp. podnože, je dána tím, že mandariny mají obvykle slabší kořenový systém a jako podnože se proto nepoužívají. Jedinou výjimkou je mandarina Cleopatra, ta se jako podnož používá, ale po pravdě mi není jasné, kde by se k ní dalo přijít (nevím, že by se u nás používala). Takže se zřejmě jedná o mandrinku ze semene z běžného plodu madariny. Není důvodu ji "rušit" uměle - buď to přežije anebo zajde sama od sebe. Jde spíše o to, aby z její případné ztráty nebyl majitel nepříjemně překvapen.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2006 13:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Srp 2006 08:16
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
a to na to nepomuze treba ani hnojeni na vytvoreni korenoveho systemu?
je to teda jenom dotaz, protoze asi ziju v milne domence, ze pokud ma rostlina dostatecne dobre podminky pro rust, tak udela i silny korenovy system

_________________
Ster


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2006 13:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Já netvrdím, že v jednotlivých případech to nemůže fungovat, příroda dokáže ledacos, ale obecně má mandarina slabší kořenový systém a neutáhne roub odrůdy, která má navíc větší plody a co je typické pro citroník, je remontantní = plodí vícekrát za rok. Když bude dobře hnojená - živiny se přenesou do nadzemní části, tedy citroníku, ta bude mít tendenci růst ještě více - bude čerpat více živin z kořenů a tím je v podstatě "uštve". Takže hnojení nepomůže. Ale zmovu opakuji, rostlinku není třeba zahazovat, jen bych byl opatrný na velkou násadu plodů.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2006 13:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Srp 2006 08:16
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
uz to chapu :-)

_________________
Ster


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2006 14:41 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 23 Črc 2006 22:13
Příspěvky: 36
Bydliště: Hradec Králové
Tak to je malý zázrak, že ti rostlina roste, to bych ji určitě nechal :) Já se na mandarinku snažil naroubovat všechno možné a marně. Jen roub Meyeru se chytil a srostl, bohužel ani po roce nepřibyl žádný výhon ba ani lísteček, prostě byl pořád stejný :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Srp 2006 08:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ona také není mandarinka jako mandarinka :lol: Může se jednat třeba i o křížence zařazeného mezi mandariny. Třeba semena mandariny Kinnow se na podnože (starší literatura) doporučují. Pokud někdo vysel semena z plodů koupených v obchodě, může jít také např. o tangelo Minneolu nebo tangor Ortanique :roll: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citron na mandarince - starší exemplář
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 15:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Dnes jsem získal výměnou za větší kumkvat tuto zanedbanou rostlinu, na fotce ta co sedí na zemi, listy těsně pod stropem patří také k ní.
Poraďte, co s ní? Jedná se o Meyerův citroník naroubovaný ve výšce 20 cm na semenáč mandariny (identifikováno dle vzhledu a vůně listů). Rostlinu jsem viděl ve skleníku, ze kterého jsem ji získal když mi bylo 10 a už tehdy to byla velká rostlina, dokonce větší a hezčí než dnes, je tedy odhadem tak 30-35 let stará, část dřeva kmínku je mrtvá. V nádobě chybí 50% něčeho, zbylých 50% tvoří směs živých a mrtvých kořenů a sem tam se najde zbytek rašeliny. Olistěné větve ve spodní části rostliny patří podnoži.

Co byste s takovou rostlinou udělali?
je jasné, že ošetřit dřevo, kořeny, přesadit a nějak ostříhat, ale jak?
Možností je několik, buď nechat podnož a přivést ji ke květu a odstranit meyera, nebo naopak odstranit větve podnože a zapěstovat na stromek nebo keřík meyera. Nebo to nechat růst spolu?
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 15:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Na to je jediný recept- darovat mi ten citron. :lol: :lol: :lol: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 15:53 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Můžeme se dohodnout takto: pokud se mu u mě nepovede, ozvu se ti. Už jsem takhle domluvený se Zdeňkem na moje staré pomerančovníky. Ono je totiž kolikrát lepší zachránit rostlinu jako takovou, než lpět na jejím vlastnictví :wink:

Napiš co bys z ní teď odmontoval.. já samozřejmě zkusím nechat Meyera a odmontoval bych ty výhony podnože, na druhou stranu, mít plodící semenáč mandariny by taky nebylo marný..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: řez
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 16:09 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Ondro s tím meyerem a manrainou je to asi tak, že bych to vysypal z květináče osekal kořeny případně vypláchnul zeminu a namořil do roztoku stimulátoru ( Racine) pro aktivaci rustu nových kořenu a regeneraci rostliny celkově. Nadzemní část bych asi vytvaroval souměrně na pěkný keřík a nechat jak mandarinu tak meyera. Vrchni část mužeš seříznout dost radikálně pokud rostlina má žít a rust tak by měla v kráké době obrazit.
Italové by se s takovým stromkem nemazlily :lol: ti by to ořezali do starého dřeva a zustal by jen pahýl bez listí nebo s minimem olistění. :lol:
Radím řezat s citem a radikálně vytvarovat budoucí korunku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 16:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ondra Stískal napsal:
Můžeme se dohodnout takto: pokud se mu u mě nepovede, ozvu se ti. Už jsem takhle domluvený se Zdeňkem na moje staré pomerančovníky. Ono je totiž kolikrát lepší zachránit rostlinu jako takovou, než lpět na jejím vlastnictví :wink:

Napiš co bys z ní teď odmontoval.. já samozřejmě zkusím nechat Meyera a odmontoval bych ty výhony podnože, na druhou stranu, mít plodící semenáč mandariny by taky nebylo marný..


No ja by som si to prestavoval podobne,vsetky výhony, ktoré sú moc previšujúce nad rastlinu, by som odstranil a nechal by som spodné poschodie meyera a mandarinky asi tak pol na pol. Ako vidiet tam su asi tie vetvičky najzdravšie, husté, pri dobrej starostlivosti by rastlina dorástla,pomôct by mali a nejaké stimulátory, mám Racine aj Atonik :wink: Mozno by sa potom prebudila do kvetu aj mandarinka, bolo by to fakt zaujímavé.
Pokial si s takýmito rastlinami dohodnutý so Zdenkem, najlepsie by asi bolo, ked by Zdenek, ked bude brat od teba aj ine citrusy, zobral aj tento citron a Zdenek by mi ho ku mne do Popradu priviezol za cenu dovozného, na jar priblizne v apríli ku mne pride, budem ho volat na 100%,ak bude reagovat na tento dotaz a bude mat ochotu, určite mi ju doveze. Už by som tieto veci s nim dohodol, lebo Praha je daleko. Šlo by to?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 16:30 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Zdeňku, Ivane, díky za konzultaci, zítra se do toho pustím.
Ivane, rostlinu k tobě klidně nějak dostanu, má to ovšem tu podmínku, že se jí u mě nebude dařit dobře :lol: Což se do jara uvidí, tak uvidíme 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 16:42 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Vynikajúce, ručím za to ,že sa jej bude dobre darit. Meyer, ako je známe, potrebuje vela svetla, mám na výber viac možností- skleník v práci celorocne vykurovaný alebo jeden nezasklený balkon a jeden zasklený balkon doma, prípadne chladne a svetle medziposchodie na zimu, vtedy sa tam pohybuje teplota okolo plus 14 st.C, viac nie, neni to vykurované. Mám tam Matsuyamu druhý rok, vyborne sa jej darí, trojročná, podnož asi 40-dsat ročná, výška 1,5 m, toho roku má prvý krát úrodu,zatial si ponechala sedem plodov. :wink: Zatuial díki,budem čakat na odpoved.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 18:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ještě je tu otázka podnožové mandarinky. Zřejmě se jedná o deliciosu? Ta je poměrně chladuvzdorná, roste převisle a mohlo by se jí líbit stejné zimování, jako meyeru. Já bych každopádně také pěstovala na dvě patra - stejně podobně zapěstovávám (na štíhlé vřeteno) kvůli mistu většinu rostlin :wink: . Pokud necháze plodícíhop meyra nahoře a nastimulujete větším řezem na růst, je dost pravděpodobné, že by mohla brzy zaplodit i ta podnož. P. Urbánek doporučuje použít na podporu kvetení opakovanou zálivku OBM (během léta, takže kdyžtak příští rok). Po něm prý nakvétají i zarputilí květní stávkaři :D
Tak ať se zadaří :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 158 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz