CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 00:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: rostlina z pecky
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2003 10:34 
Ahoj,
ráda bych se zeptala, kDyž chci pěstovat citrus z pecky. KDyž vyjmu pecku z plodu, dám ji rovnou do hlíny nebo na vatu naklíčit nebo se má nechat nějak zaschnout. Kdy je nejlepší doba na vypěstování z pecky. Díky za radu


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Rostlina z pecky
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2003 12:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Úno 2003 15:00
Příspěvky: 3
Ahoj Rito,
klidne muzes zasadit pecku rovnou do hliny. Myslim, ze ted je na to i vhodna doba. Ja jsem sice uplny zacatecnik, ale tohle uz mam vyzkousene - z vaty mi to nikdy neklicilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2003 13:15 
Neztrácej čas a energii citrusem z pecky. Pokud někdy bude vůbec plodit, tak plody ochutnají až tvé děti. Sežeò si buï pořádné pecky (bigarádii, citrumelo, citranž, trifoliátu) nebo trifoliátu už vzrostlou, kterou nabízejí v Brně za pár korun a ty si nech naroubovat (nebo sama ?) odrůdou, která má v našich klimatických podmínkách naději na úspěch, což je nejlépe některý kultivar mandarinky unshiu nebo citroník.
Pokud si cheš přesto zasadit svou pecku, tak ti doporučuji citroník. Je vitální, dle mých zkušeností celkem nenáročný na péči a později se na něj dá i roubovat


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: vysev semien
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2003 07:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
ahoj,
podla mna je najlepsi cas na vysev semien zaciatok marca,aby mlade semenaciky stihli vyklicit a boli nastartovane uz na zaciatok sezony. klicenie trva niekolko tyzdnov a ja pred vysevom ponaram semena na niekolko minut do roztoku manganistanu draselneho- prevencia proti napadnutiu hubami. Na vysev pouzivam semena pomarancov z trhu, ktore sice pomalsie rastu ale dobre znasaju suchsie prostredie v byte a aj menej zalievky.Nemam moznost chladneho zimovania a preto nepouzivam ako podnoz Poncirus, ktory si ziada nizsie teploty v zime. Je vsak aj vela inych, kvalitnejsich druhov podnozi- napr. bigaradie , zavisi vsak od moznosti ziskania semien v CR. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2004 08:46 
Dovoluji si oponovat příspěvu anonimní z 14.05. Rito sázej !!! Rostlinka ze semínka ti může dorůst do velikosti nádherného stromku a začít i plodit. Osobně mi začal plodit citróník po 14 letech a je to vůbec ta nejvitálější rostlina kterou mám, která snese téměř jakékoliv zacházení. Doporučuji ti pořídit si ke tvému semenáčku i nějakou roubovanou /plodící rostlinu, aby tě při tvém cca 15-ti letém čekání něco povzbuzovalo ve tvém úsilí.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2004 17:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Já osobně semena citrusů které používám na podnože dám nejdříve asi na hodinu do teplé vody odmočit a pak sloupnu nožem ze semena slupku dám je na vlhkou vatu zakryji je a dám do tepla.Urychlí se tím naklíčení a úspěšnost je vysoká.Jinak souhlasím s předešlým příspěvkem,sázej ale pořiď si také nějaké roubovance.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2004 22:27 
Semínka sázejte, člověk totiž nikdy neví, k čemu se mu za pár let budou hodit. Osobně jsem lsi letos předpěstoval 400 syrských ibišků, 10 kumquatů, 3 pavlovnie nebo jak se to píše, 50 tisů, 5 buků, 20 dubů cerů a nějaké kdouloně. Hodím to na řádek na zahradu, no a časem něco z toho třeba bude k užitku :)

Jinak co se týče citrusových semínek - dříve jsem je po citrusářském způsobu loupal a namáčel do růžového roztoku KMnO4 a sázel do perlitu, teï je vždycky nadloubu normálně do země (směs zahr.substrátu/buk.hrabanky/krtičince/písku) a vylezou vždycky všechny.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 124 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz