CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 11:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 15:18 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Ivo Zdenek je totiz blazen. Ten uz to nebere jako hoby ale hranici to s uchylkou :lol: :lol: Ze Zdeny ? hahahahaahaa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 16:21 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 14 Lis 2005 18:07
Příspěvky: 14
Bydliště: Úpice
Panu Stískalovi děkuji, já už s nima moc nepočítal.

Mám pár podnoží citranží Carrizo ( asi 200). O průměru 7mm. Chtěl jsem poncirus pro chladuvzdorné citrusy, protože už letos tu bylo často -10 a dvakrát -15.
Ve studeným foliáku jsou citranže přikryté a zatím bez problémů.
I tak si myslím že trifoliaty by měly venku problémy. V zimě se občas objeví i -25. Má cenu experimentovat? Pokud ano tak s čím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: testování odolnosti
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 18:26 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
pro p. Haase
Doporučuji nezkoušet žádné citrusové dřeviny je to zbytečné. Zkusit experimenty s D. virginiana a Asimina triloba ( ranné selekce ze severních státu USA a Ontaria v Canadě) U asiminy odrůdy Pa Golden 1 -4 od Johna Gordona Tomely Szukis, Early Yates a některé další.
Já takto experimentuji již několik let. Vzhledem k tomu že bydlím cca 500m.n.m v mrazové kotlině Oderských vrchů s vegetační dobou od konce dubna do cca konce září s jistotou 3 zmrzlých ani nic jiného zkoušet nemůžu. Nerostou a nás broskve, meruńky nebo hrozno. Odolné citrusy budu vysazovat do studeného skleníku s možností přitápění
( část skleníku zaberou citrusy, tomely -kaki a pozdní kultivary Asiminy triloby). Skleník by měl být kolem 200m2 minimální velikost. Výška bez střechy kolem 4m.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 09:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
U nás bylo letos už také dost pod 0°C - na otevřeném prostranství v zahradě 60cm nad zemí -13°C a to jsem v Brně (přesně na jeho okraji na kopečku k východu nad městem) :!:
Pro Tondu Haase: mimo trifoliáty u Vás asi nic nemá šanci. Rozhodně vysazovat až nejméně tříletý semenáč a bezpodmínečně :!: chránit před nárazovým větrem - např. netkanou textilií. Při mrazech nenadělají ani tak paseku ty mrazy jako silný vítr při nich, ochlazující plochy na rostlině. Kdesi se uvádělo, že při silném větru (zapomněla jsem, jak silném, ale bylo to rozhodně do 90km/hodinu je při 0°C na povrchu ovívané plochy -15°C :!: :!:
Vyzkoušela jsem si zatím tu ochranu před větrem na fíkovníku a funguje to :lol:
Ještě k té trifoliátě: před lety jim uhodilo v lednici -30°C, trifoliáta vymrzla a pak znovu vyrašila z kořenů :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 10:04 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
K tomu chránění rostlin v zimě: je lepší rostlinu obalit hned kolem kmínku a koruny, nebo je lepší nechat mezi stromkem trochu mezeru? Např. kolem stromku zapíchnout kolíky a ty omotat textilií?

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 11:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Sou některé ty mrazuvzdorné citrusy jedly?(Myslím plody-jedly) :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 12:17 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Trifoliáta ani ičang jedlé plody nemají, obsahují nepříjemné látky v dužnině plodů. Nedá se to použít prakticky ani jako citron, zejména ne trifoliáta. Ostatní, vesměs hybridy jedlé jsou, ale většinou je chuť dost hořkokyselá nebo kyselá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 12:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
S výjimkou těch mandarin to s tou jedlostí nebude žádná sláva - jak je v tom poncirus, tak to většinou není nic extra, objevuje se tam pryskyřičná příchuť a tak. Ale jedovatý to samozřejmě není, takže proti gustu žádný dišputát.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 13:34 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Něco sladkýho a mrazuvzdornyho, tak do -15 by tam nebylo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: odolné citrusy
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 18:20 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
snad jedině ta 119 plody velikosti a chuti pomeranče nebo citrangequat Thomasvill.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: chránění rostlin
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 22:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
K ochraně rostlin před větrem textilií:
použila jsem to zatím jen u fíkovníku - svázala jsem větve a ty těsně obalila netkanou textilií tak, aby ležela kousek na zemině a dala se zatížit proti zvedání větrem. Vzhledem k výšce větví jsem musela textilii zavázat již kolem horní části větví. Nechat ležet textilii na zemině má tu výhodu, že se neochlazuje tolik zemina v prostoru "pytle" a ta pak rostlině mírně "topí". Textilie byla ovinuta asi ve 3 vrstvách. Samozřejmě by bylo lepší, když by textilie neležela přímo na chráněných větvích a měla od nich aspoň minimální distanc. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 23:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Klokoci napsal:
Něco sladkýho a mrazuvzdornyho, tak do -15 by tam nebylo?

Výzkum na mrazuodolné odrůdy probíhá v USDA - USA (na amer.fórech se tato problematika často řeší). Byl zde na výzvědách německý citrusář Bernhard Voss a dovezl si některé odrůdy a semena :) - podívej se na:
http://members.aol.com/agrumivoss/citrus.htm - Frosthärtere Hybride, jsou zde základní údaje o těchto odrůdách.Další informace:
-Veröffentlichungen - http://members.aol.com/agrumivoss/artikelu.htm
http://members.aol.com/agrumivoss/artikaus.htm
Dále klikni na http://members.aol.com/agrumivoss/hrs.htm zde popisuje semenáče z hybridu HRS 899.
Pod číslem N11-c.ichangensis x taitensis se skrývá Urbanův hybrid SP, o kterém jsem zde již psal :idea: .Bernhard uvádí odolnost -10C,ale nevím, zda to již odzkoušel.Jako nejzajímavější se z jeho seznamu jeví pod šifrou M10 - Citrandarin (kříženec Pon.trifoliata x Changsha:
Obrázek
Tento plod jsme od něj chutnali (relativně dobrý) v r.1999 na výstavě Dresden Ostern (Dráždanské velikonoce), kde měl prodejní stánek:
Obrázek
Uváděl přežití rostliny v - 16 C. Ale další - slabší zimu ovšem nepřežila,tak nějak mě informoval ing.Ryšavý, který s pražskými kolegy naposledy Bernharda navštívil.Tady na fóru psal Ondra Stískal, že chce do Moorende (rašeliniště u Hamburku s mírnějším přímořským klimatem)zajet na jaře,tak snad donese novější zprávy.Nebo na jaře hlídat velikonoce, zda bude v Dráždanech.V červnu 2000 byl na citrusvýstavě ve Vídni:
http://www.citruscollectionbroza.wz.cz/ ... 000aus.htm
Bernhard na těchto hybridech chtěl založit obchod,říkal, že Němci vidí o dovolených citrusy a chtějí je mít i na své zahrádce.Ale zřejmě to moc nevyšlo. Je obrovský rozdíl, zda odrůda je vystavena - 15 C krátkodobě nebo několikrát za zimu.Chce dlouhé zkoušení a počítat se zklamáním. Navíc proti hovoří krátká vegetační doba, neumožnující dozrání plodů.Můj citrandarin od něj nerostl, zkomíral až skončil.Některé jiné hybridy se konečně chytly.Bernhard v r.2000 na Moravci:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Pro 2005 07:09 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Jo není to růžové..asi to jen tak nevyjde..na českých zahrádkách chutné citrusy.. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: chránění rostlin
OdeslatNapsal: 15 Pro 2005 11:32 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Iva Hažmuková napsal:
K ochraně rostlin před větrem textilií:
Samozřejmě by bylo lepší, když by textilie neležela přímo na chráněných větvích a měla od nich aspoň minimální distanc. :wink:

Já jsem to udělala u trifoliaty tak, že jsem nastříhala mahonku ( neopadavé pichlavé roští :lol: ) a tou jsem trifoliátu obalila a ještě jsem přes to dala netkanou textilii a svázala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Led 2006 23:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Klokoci napsal:
Sou některé ty mrazuvzdorné citrusy jedly?(Myslím plody-jedly) :?:

Toto téma je dostatečně popsané na stránkách MrTexas :

http://members.fortunecity.com/pjsauber/CitrusMyths.htm

Nechce se to někomu přeložit :?: a dát do nejlépe do samostatného tématu Mrazuodolné citrusy.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 116 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz